تزریق چربی در تسکین درد آرتروز موثر است - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
تزریق چربی در تسکین درد آرتروز موثر است

به گزارش بانک پزشکان به نفل از باشگاه خبرنگاران جوان، لیپوساکشن معمولاً برای صاف کردن شکم استفاده می شود، اما یک مطالعه جدید استدلال می کند که می تواند به افرادی که از آرتروز انگشتان دست رنج می برند نیز کمک کند.
محققان آلمانی گزارش کردند که تزریق چربی بدن به مفاصل انگشتان دارای درد و آرتروز باعث بهبود قابل توجه و پایدار در عملکرد دست و کاهش درد می‌شود.

افرادی که تحت این روش آزمایشی قرار گرفتند با سطح درد ۶ از مقیاس ۱۰ شروع کردند، اما سه تا چهار سال بعد بر اساس نتایج مطالعه آزمایشی در مقیاس کوچک، درد آرتروز انگشت شأن را با میانگین سطح درد ۰.۵ گرارش کردند.

دکتر «ماکس مایر-مارکوتی»، محقق اصلی از کلینیک لودنشاید در آلمان، گفت: «این یافته برای ما قابل توجه ترین نتیجه بود، اگر بتوان درد را کاهش داد. کاهش درد از سطح ۶ به ۰.۵ حتی بعد از تقریباً چهار سال واقعاً شگفت انگیز است.»

آرتروز انگشت در نتیجه ساییدگی و پارگی طبیعی رخ می‌دهد. غضروف در مفاصل انگشت تجزیه شده و با گذشت زمان از بین می‌رود درحالیکه به انتهای استخوان‌ها اجازه می‌دهد به هم ساییده شده و باعث درد و سفتی شوند.

مایر-مارکوتی و همکارانش اولین کسانی بودند که این روش غیرجراحی را که در سال ۲۰۱۴ شروع به ارائه آن کردند، انجام دادند.

آنها از لیپوساکشن برای کشیدن چربی از ران یا باسن بیمار استفاده می‌کنند و سپس آن را در سانتریفیوژ می‌چرخانند تا چربی خالص را از آب، روغن و خونی که در نمونه نیز وجود دارد جدا کند.

مایر-مارکوتی افزود: «سپس مقادیر کمی چربی به مفاصل انگشتان بیمار تزریق می‌شود. این روش لیپوفیلینگ نام دارد.»

به گفته محققان، شرکت کنندگان کاهش زیادی در درد گزارش کردند و همچنین بهبود توانایی آنها در بستن مشت و گرفتن اجسام با فشردن انگشتان مشاهده شد.

به گفته محققان، بیماران در نتیجه این روش هیچ عفونت یا عوارض دیگری نداشتند.

محققان همچنین مطمئن نیستند که این تسکین چقدر طول می‌کشد، و هر چند وقت یک بار ممکن است بیمار نیاز به مراجعه مجدد برای این روش درمانی داشته باشد.