کورک - Boil - لیست بیماری ها بانک پزشکان

نام بیماری: کورک – Boil

تعریف بیماری

کورک – Boil یا جوش، برجستگی‌های قرمز رنگ بر روی پوست است که می‌تواند کاملا دردناک باشد. نام دیگر کورک، فرونکل است. کورک – Boil توسط باکتری استافیلوکوک اورئوس ایجاد می‌شود. پس از مدتی ممکن است جوش با چرک پر شود. کورک – Boil معمولا در فولیکول عفونی شده‌ی مو یافت می‌شود، با این حال می‌تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود به خصوص در مناطقی که در اطراف فولیکول‌های مو مقدار زیادی عرق یا تحریکات و التهاب وجود داشته باشد. این مکان‌ها ترکیب مناسبی برای ایجاد جوش فراهم می‌کنند. چندین جوش در کنار یکدیگر به عنوان دمل بزرگ شناخته می‌شوند.

انواع بیماری

انواع مختلفی از کورک می‌تواند در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد شود. هم‌چنین انواع مختلف کورک وجود دارد که عبارتند از:
کفگیرک یا کربونکل
کیست پیلونیدال (در ناحیه‌ای در پشت باسن ایجاد می‌شود)
آکنه کیستیک
استای (sty) که به فرونکل روی پلک گفته می‌شود.
hidradenitis suppurativa (در زیر بغل یا کشاله ران دیده می‌شود)

علائم بیماری

معمولاً نشانه‌ها و علائم کورک عبارتند از:
یک برجستگی دردناک و قرمز که در ابتدا کوچک است و می‌تواند تا بیش از ۵ سانتی متر نیز رشد کند.
قرمزی و تورم پوست در اطراف برجستگی
افزایش اندازه برجستگی طی چند روز در اثر پر شدن آن با چرک یا عفونت
ایجاد نوک سفید مایل به زردی که در نهایت پاره می‌شود و چرک را تخلیه می‌کند.
کورک‌ها معمولاً پس از گذشت دو هفته بدون نیاز به درمان خاصی از بین می‌روند، اما اگر کورک همراه با درد شدید یا تب باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علت بیماری

اغلب دمل ها توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس به وجود آمده که بسیاری از افراد سالم بدون داشتن هر گونه مشکل آن را بر پوست بدن یا درون بینی دارند. هنگامی که یک برش یا خراش بر روی پوست ایجاد می شود باکتری به درون فولیکول مو راه یافته و عفونت ایجاد می کند. دیگر دمل ها همچون موارد مرتبط با آکنه در اثر عفونی شدن منافذ مسدود شده به وجود می آیند.

عوارض بیماری

کورک یا جوش، برجستگی‌های قرمز رنگ بر روی پوست است که می‌تواند کاملا دردناک باشد. کورک یا جوش توسط باکتری استافیلوکوک اورئوس ایجاد می‌شود. پس از مدتی ممکن است جوش با چرک پر شود. کورک یا جوش معمولا در فولیکول عفونی شده‌ی مو یافت می‌شود، با این حال می‌تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود به خصوص در مناطقی که در اطراف فولیکول‌های مو مقدار زیادی عرق یا تحریکات و التهاب وجود داشته باشد. این مکان‌ها ترکیب مناسبی برای ایجاد جوش فراهم می‌کنند. چندین جوش در کنار یکدیگر به عنوان دمل بزرگ شناخته می‌شوند.

تشخیص بیماری

پزشک می‌تواند با انجام معاینه‌های فیزیکی علل بروز انواع کورک‌ها را تشخیص دهد. قسمت‌های مختلفی از بدن تحت تأثیر این نوع از عفونت‌های پوستی قرار می‌گیرند. به همین دلیل ممکن است پزشک در مورد برخی دیگر از نواحی بدن سؤال کرده و یا آن نواحی را معاینه کند.

درمان بیماری

در برخی افراد، دمل ها مشکلاتی عود کننده هستند. علاوه بر درمان استاندارد، امکان دارد پزشک جهت کاهش یا از بین بردن باکتری استافیلوکوکوس در سر تا سر بدن تلاش کند. این اقدام می تواند شامل یک یا تمامی موارد زیر باشد:
شستن نواحی مبتلا با صابون های ضد عفونی کننده مخصوص
استفاده از پماد های آنتی بیوتیک در داخل بینی
در صورت نیاز، مصرف ۱ تا ۲ ماه دارو های آنتی بیوتیک خوراکی

پیشگیری بیماری

همیشه پیشگیری از بروز کورک و کفگیرک امکان‌پذیر نیست، اما با چند اقدام ساده می‌توان ریسک بروز آن‌ها را کاهش داد.
این اقدامات عبارتند از:
شستن مرتب پوست با یک صابون آنتی‌باکتریال ملایم
دقت در تمیز کردن هرگونه بریدگی، زخم یا خراشیدگی، حتی اگر خیلی کوچک به نظر برسند
پوشاندن بریدگی‌ها، زخم‌ها و خراش‌ها با یک بانداژ استریل تا زمان خوب شدنشان
پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب جهت تقویت سیستم ایمنی بدن؛ با انجام این اقدامات احتمال دچار شدن بدن به عفونت‌های پوستی مثل کورک‌ها کاهش می‌یابد