مورینگا؛ درخت معجزه! - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
مورینگا؛ درخت معجزه!

مورینگا اولیفرا بومی هند است اما در سایر مناطق آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی نیز رشد می کند. در طب آیورودا، گیاه مذکور قابلیت درمان ۳۰۰ نوع بیماری را در اختیار دارد!

به گزارش بانک پزشکان به نقل از عصر ایران، مورینگا اولیفرا با نام علمی Moringa oleifera یک گونه از تیره گز روغنیان و ‌گیاهی است که از آن تحت عنوان درخت معجزه نیز یاد می شود. این گیاه شگفت انگیز قرن هاست که به واسطه خواص دارویی و فواید سلامتی خود مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته دانشمندان، مورینگا دارای خواص ضد قارچی، ضد ویروسی، ضد افسردگی و ضد التهابی است. گفتنی است که در طب آیورودا، گیاه مذکور قابلیت درمان ۳۰۰ نوع بیماری را در اختیار دارد!

این گیاه بومی جنوب هیمالیا (شمال غربی هندوستان) است و می‌ تواند به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متر و قطر تنه ۴۵ سانتی‌ متر برسد. شاخه‌ های جوان دارای پوست مرطوب سبز مایل به سفید هستند. گفتنی است مطالبی که در خصوص مورینگا در اختیار علاقه مندان قرار داده می شوند، از طریق وب سایت مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا قابل دسترسی هستند.

 

و اما چند نکته مهم در رابطه با مورینگا اولیفرا:

– این درخت بومی هند است اما در سایر مناطق آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی نیز رشد می کند.

– مورینگا حاوی انواع پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی است.

– مورینگا اولیفرا عوارض جانبی شناخته شده کمی دارد.

– افرادی که به هر دلیلی تحت درمان هستند و دارو مصرف می کنند، باید پیش از مصرف اشکال مختلف مورینگا(روغن، قرص و…) با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت کنند.

مواد مغذی مورینگا

مورینگا حاوی بسیاری از ترکیبات مفید از جمله موارد زیر است:

ویتامین A

ویتامین B1 (تیامین)

ویتامین B2 (ریبوفلاوین)

– ویتامین B3 (نیاسین)

– فولات و اسید آسکوربیک (ویتامین C)

– کلسیم

– پتاسیم

– آهن

– منیزیم

– فسفر

– روی

این گیاه همچنین چربی بسیار کمی دارد و هیچ گونه کلسترول مضری را در خود جای نداده است.

مورینگا؛ مجموعه ای از فواید

همانطور که اشاره شد مورینگا فواید سلامت محور بیشماری دارد و کاربردهای ویژه آن از سلامتی و زیبایی گرفته تا کمک به پیشگیری و درمان بیماری ها را شامل می شود. مزایای مورینگا عبارت اند از:

– محافظت و تغذیه پوست و مو

روغن دانه مورینگا برای محافظت از مو در برابر رادیکال های آزاد بسیار مفید است و آن را تمیز و سالم نگه می دارد. مورینگا همچنین حاوی پروتئین است، به این معنی که جهت محافظت از سلول های پوست در برابر آسیب موثر است. این گیاه همچنین حاوی عناصر آبرسان و سم زدا است که باعث تقویت پوست و مو می شوند. مورینگا با توجه به ترکیبات خود می تواند در درمان عفونت ها و زخم های پوستی نیز موفق عمل کند.

– درمان ادم

ادم یک وضعیت دردناک است که در آن مایع در بافت های خاصی از بدن تجمع می یابد. خواص ضد التهابی مورینگا ممکن است در جلوگیری از ایجاد ادم موثر باشند.

– محافظت از کبد

به نظر می رسد مورینگا از کبد در برابر آسیب های ناشی از داروهای ضد سل محافظت می کند و می تواند روند ترمیم آن را تسریع کند.

– پیشگیری و درمان سرطان

عصاره مورینگا حاوی خواصی است که ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کنند. این گیاه همچنین دارای نیازیمیسین است که می تواند رشد سلول های سرطانی را سرکوب کند.

– درمان مشکلات معده

عصاره مورینگا ممکن است به درمان برخی از اختلالات معده مانند یبوست، گاستریت و کولیت اولسراتیو کمک کند. خواص آنتی بیوتیکی و ضد باکتریایی این گیاه به مهار رشد پاتوژن های مختلف کمک کرده و محتوای بالای ویتامین B آن نیز به هضم غذا یاری می رساند.

– مبارزه با بیماری های باکتریایی

به دلیل خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد میکروبی، عصاره مورینگا ممکن است با عفونت های ناشی از سالمونلا و E. coli مقابله کند.

– محافظت از استخوان ها

مورینگا همچنین حاوی کلسیم و فسفر است که به حفظ سلامت و استحکام استخوان ها کمک می کند. عصاره مورینگا همراه با خواص ضد التهابی خود به درمان بیماری هایی مانند آرتریت یاری می رساند و همچنین ممکن است استخوان های آسیب دیده را التیام ببخشد.

– درمان اختلالات خلقی

از نظر علمی اعتقاد بر این است که مورینگا برای درمان افسردگی، اضطراب و خستگی مفید است.

– محافظت از سیستم قلبی عروقی

آنتی اکسیدان های قوی موجود در عصاره مورینگا ممکن است به جلوگیری از آسیب قلبی کمک کنند. همچنین نشان داده شده است که این ترکیبات از سلامت دستگاه قلبی عروقی پشتیبانی می کنند.

– کمک به بهبود زخم ها

مشخص شده که عصاره مورینگا به بسته شدن سریعتر زخم ها و همچنین از بین بردن اسکار کمک می کند.

– درمان دیابت

مورینگا به کاهش میزان گلوکز خون و همچنین قند و پروتئین در ادرار کمک می کند. این رویکرد باعث بهبود سطح هموگلوبین و محتوای کلی پروتئین در افراد مورد آزمایش شد.

– درمان آسم

مورینگا ممکن است به کاهش شدت برخی از حملات آسم و محافظت در برابر انقباضات برونش کمک کند. همچنین نشان داده شده که این گیاه به عملکرد بهتر ریه و به طور کلی تنفس نیز یاری می رساند.

– محافظت در برابر اختلالات کلیوی

مصرف عصاره مورینگا می تواند با کاهش خطر ابتلا به سنگ در کلیه ها و مثانه همراه باشد. مورینگا در عین حال حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان ها است که در حذف ترکیبات سمی نقش دارند.

– کاهش فشار خون بالا

مورینگا حاوی ترکیباتی مانند ایزوتیوسیانات است که به جلوگیری از ضخیم شدن شریان ها کمک و بدین ترتیب از افزایش فشار خون جلوگیری می کنند.

تداخلات احتمالی

برخی از داروهایی که نیازمند احتیاط بیشتر هستند:

– لووتیروکسین: این دارو برای درمان اختلالات غده تیروئید استفاده می شود. ترکیبات موجود در برگ مورینگا نیز ممکن است به بهبود عملکرد تیروئید کمک کنند، اما بیمار نباید آن را همراه با سایر داروهای تیروئید مصرف کند.

– هر دارویی که توسط کبد متابولیزه می شود: عصاره مورینگا ممکن است سرعت تجزیه دارو در کبد را کاهش دهد و منجر به عوارض جانبی جدی شود.

– داروهای ضد دیابت: داروهای دیابت برای کاهش قند خون استفاده می شوند. مورینگا نیز به طور موثر همین کار را انجام می دهد، از این رو بسیار مهم است که سطح قند خون بیش از حد افت نکند.

– داروهای ضد فشار خون: مشخص شده که مورینگا در راستای کاهش فشار خون موثر است. با این حال مصرف آن در کنار سایر داروهایی که فشار خون را کاهش می دهند، به علت احتمال افت بیش از حد توصیه نمی شود.