نکات مهمی درباره قرص سرماخوردگی بزرگسالان که باید بدانید - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
نکات مهمی درباره قرص سرماخوردگی بزرگسالان که باید بدانید

افراد زیادی هر سال ۲ تا ۳ مرتبه سرما می‌خورند . چیزی که ما از آن به عنوان “سرماخوردگی” یاد می کنیم، معمولا یکی از انواع۲۰۰ سویه ویروس های موجود است. از آنجایی که سرماخوردگی توسط ویروسی ایجاد می شود که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، یک راه حل آسان برای جلوگیری از بروز آن یا از بین بردن آن وجود ندارد. اما داروهای بدون نسخه (OTC) می توانند علائم شما و تاثیر سرماخوردگی بر فعالیت های روزانه شما را کاهش دهند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از وب ام دی این داروی ترکیبی حاوی استامینوفن، فنیل افرین و کلرام فنیکل است که برای درمان علائم ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا، آلرژی، تب، یا سایر بیماری‌های تنفسی (مانند سینوزیت ، برونشیت ) استفاده می‌شود.

این دارو دارای ترکیبی از اثرات ضد احتقان برای تسکین علائم گرفتگی بینی، آنتی هیستامین برای کاهش آبریزش و خارش چشم / بینی / گلو، و عطسه کردن و مسکن برای کاهش درد می باشد . از این محصول برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان استفاده نکنید مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک تجویز شود.

این محصولات سرماخوردگی را درمان یا کوتاه نمی کنند. فقط باعث کاهش علائم می شوند و ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. برای کاهش خطر عوارض جانبی جدی، تمام دستورالعمل های دوز را به دقت مطالعه کنید. از مصرف این دارو برای کودکان زیر ۶ سال خودداری نموده و در کودکان ۶تا۱۲ سال حتما از پزشک مشاوره بگیرید.

قرص های سرماخوردگی رایج و محتویات آن ها

استامینوفن، فنیل افرین، کلرامفنیکل

  • قرص کلداکس (coldax)روز و شب :

قرص روز: استامینوفن، فنیل افرین، دکسترومتورفان

قرص شب: استامینوفن، فنیل افرین، دکسترومتورفان، کلرفنیرامین ( خواب آور )

  • قرص کلد استاپ (cold stop):

استامینوفن، پسودوافدرین، دیفن‌هیدرامین

نحوه استفاده از قرص سرماخوردگی

اگر از محصول بدون نسخه استفاده می کنید، قبل از مصرف این دارو ، تمام دستورالعمل های روی بسته بندی محصول را بخوانید . اگر سوالی دارید، با پزشک داروساز مشورت کنید . اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، آن را طبق دستور مصرف کنید.

این دارو به صورت خوراکی بوده که باید با آب میل شود لزومی به پر بودن معده وجود ندارد. در صورت بروز مشکل معده بهتر این دارو همراه با غذا یا شیر مصرف شود .

دوز مناسب قرص سرماخوردگی بزرگسالان :

  • در بزرگسالان مناسب ترین میزان مصرف هر ۴ تا ۶ ساعت تعداد ۱ یا ۲ عدد قرص مصرف شود . نکته مهم این است که مصرف تعداد بیشتر از ۱۲ عدد قرص در روز ممنوع می باشد.
  • برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ترجیحا به پزشک مراجعه نمایید اما دوز تایید شده و مورد قبول هر ۶ ساعت یک قرص بوده و مصرف تعداد بیشتر از ۶ قرص در طول یک شبانه روز ممنوع می باشد.
  • مصرف این دارو برای کودکان زیر ۶ سال ممنوع می باشد مگر در موارد خاص پزشک کودک شما این دارو را تجویز نماید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه ، سردرد ، تاری دید ، ناراحتی معده ، حالت تهوع ، یبوست ، یا خشکی دهان / بینی / گلو ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

برای تسکین خشکی دهان ، آب نبات سفت (بدون شکر) بمکید، آدامس (بدون قند) بجوید و آب بنوشید. این دارو می تواند مخاط را در ریه های شما خشک و غلیظ کند و تنفس و پاکسازی ریه ها را دشوارتر کند . برای کمک به جلوگیری از این اثر، مایعات فراوان بنوشید، مگر اینکه پزشکتان دستور دیگری بدهد.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر ، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.

اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، به یاد داشته باشید که تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. پس مصرف آن را جدی بگیرید. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله: تغییرات روانی/خلقتی (مانند گیجی، توهم )، احساس صدای زنگ، در گوش ، لرزش ، مشکل در ادرار کردن، ضعف ، ضربان قلب نامنظم، تشنج .

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی ، فوراً به پزشک مراجعه کنید .

قبل از مصرف این محصول، اگر به این دارو حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به ویژه در موارد: مشکلات تنفسی (مانند آسم ، آمفیزم )، دیابت ، مشکل چشمی خاص ( آب سیاه )، مشکلات قلبی ، فشار خون بالا ، مشکلات کلیوی ، بیماری کبد ، تشنج ، مشکلات معده /روده (مانند زخم، انسداد)، پرکاری تیروئید ( پرکاری تیروئید )، مشکلات ادراری (مانند مشکل در ادرار کردن به دلیلبزرگ شدن پروستات ، احتباس ادرار).

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی یا تاری دید شما شود. تا زمانی که اثرات دار در بدن شما وجود دارد، رانندگی نکنید و یا کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد انجام ندهید. مصرف همزمان مشروبات الکلی با این دارو تداخل ایجاد می کند.

مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی مهارکننده‌های MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود . در طول درمان با این دارو از مصرف ایزوکاربوکسازید ، متاکسالون ، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین ، رازاگیلین ، سافینامید ، سلژیلین یا ترانیل سیپرومین خودداری کنید. بیشتر مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی مصرف این دارو را شروع یا متوقف کنید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی هیستامین های استفاده شده روی پوست (مانند کرم دیفن هیدرامین ، پماد، اسپری)، ضد اسپاسم (مانند آتروپین، آلکالوئیدهای بلادونا )، مسدود کننده های بتا (مانند متوپرولول ، آتنولول )، داروهای بیماری پارکینسون. (از جمله آنتی کولینرژیک ها مانند تری هگزی فنیدیل )، گوانتیدین، متیل دوپا، نقشاپیتانت، اسکوپولامین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند آمی تریپتیلین ، دزیپرامین ).

اگر سایر محصولاتی را مصرف می کنید که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند مانند داروهای مخدر مانند کدئین، هیدروکودون )، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام ، لورازپام ، زولپیدم) یا شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرودول ، سیکلوبنزاپرین )، یا سایر آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین) به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

این دارو ممکن است با برخی از آزمایش‌های پزشکی/آزمایشگاهی (مانند اسکن مغز برای بیماری پارکینسون، آزمایش‌های غربالگری داروی ادرار) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج نادرست آزمایش شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از مصرف این دارو مطلع هستند

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده است و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد می تواند شامل موارد زیر باشد: بی قراری، گیجی، برافروختگی، توهم ، مردمک بزرگ، انقباض عضلانی ، تشنج در کودکان، احتمالا ابتدا هیجان رخ می دهد و به دنبال آن از دست دادن هماهنگی، خواب آلودگی، از دست دادن هوشیاری و تشنج رخ دهد.

اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است ، آن را به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر این محصول را طبق برنامه منظم مصرف می کنید و یک نوبت را فراموش می کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی خود را در زمان منظم مصرف کنید. دوز را برای جبران وعده فراموش شده دوبرابر نکنید.

نحوه نگهداری

در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

این محصول را زمانی که تاریخ مصرف آن تمام شده یا دیگر مورد نیاز نیست، به درستی دور بریزید.