چرا چرت زدن باعث سردرد می شود؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چرا چرت زدن باعث سردرد می شود؟

چرت زدن قرار است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید، درست است؟ چرت بزنید، خوب و سرحال از خواب بیدار شوید. اما گاهی اوقات این اتفاق نمی افتد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از هلث لاین، گاهی اوقات با سردرد از خواب بیدار می شوید. به گفته بنیاد ملی خواب، افرادی که اختلالات خواب دارند دو تا هشت برابر بیشتر از جمعیت عادی سردرد دارند.

اغلب دلایلی برای سردرد در هنگام بیدار شدن از چرت وجود دارد. مهم است که بدانید چه چیزی باعث سردرد شما شده است، بنابراین می توان علت آن را درمان کرد.

 

علت سردرد بعد از چرت چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است بعد از چرت زدن دچار سردرد شوید.

 

مشکلات تنفسی و خروپف

اگر خروپف می کنید، این می تواند نشانه ای از مشکلات تنفسی باشد. اگر به درستی نفس نمی‌کشید، نه تنها خواب شما را مختل می‌کند، بلکه می‌تواند خطر سردرد را پس از بیدار شدن نیز افزایش دهد.

خروپف همچنین می تواند نشانه ای از آپنه انسدادی خواب باشد که می تواند شامل علائم زیر شود:

 • مکث در تنفس در هنگام خواب
 • بیداری شبانه
 • عرق شبانه
 • خواب‌آلودگی در طول روز (چون خوابتان نمی‌آید)
 • دندان قروچه (دندان قروچه)

دندان قروچه عبارت است از ساییدن یا فشردن دندان ها، اغلب به صورت ناخودآگاه. اگر این کار را انجام دهید، به خصوص در هنگام خواب، می تواند علت سردرد در هنگام بیدار شدن باشد.

همچنین می تواند مربوط به خروپف و آپنه خواب باشد. فشار دادن مکرر می تواند باعث سفت شدن عضلات در طول روز و همچنین سردرد در هنگام بیدار شدن شود.

 

بارداری

بارداری می‌تواند باعث خستگی شود و باعث شود بیشتر چرت بزنید، اما ممکن است متوجه شوید که گاهی با سردرد از خواب بیدار می‌شوید. این اتفاق می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

 • کم آبی بدن
 • قند خون پایین
 • شلوغی
 • هورمون ها

اطمینان حاصل کنید که مایعات کافی می نوشید (و کافئین را به حداقل می رسانید، که می تواند باعث کم آبی بدن شود) و اغلب غذا می خورید. اگر سردرد شما از بین نمی رود، در مورد علائم خود با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید.

 

بهداشت خواب

بهداشت خواب شما ربطی به تمیزی شما ندارد. در عوض، این به عادات مربوط به خواب سالم اشاره دارد. اگر بهداشت خواب شما ضعیف است، این می تواند عاملی برای سردرد در هنگام بیدار شدن از خواب باشد.

اگر از بالش نامناسب استفاده می کنید، سر و گردن شما ممکن است در موقعیت های ناراحت کننده ای قرار بگیرند که منجر به کشیدگی عضلات و تنش و در نتیجه سردرد می شود.

بنیاد ملی خواب توصیه می کند از بالشی استفاده کنید که سر و گردن شما را در حالت خنثی قرار دهد، به این معنی که اصلاً در زاویه ای قرار نگیرد، تقریباً انگار که ایستاده اید.

اگر به دلیل کم خوابی شبانه چرت می زنید، کم خوابی نیز می تواند محرک سردرد باشد که چرت زدن همیشه به تسکین آن کمک نمی کند.

چرت زدن بیش از حد نیز می تواند باعث سردرد شود، زیرا پرخوابی نیز یک عامل خطر برای سردرد است.

 

نحوه درمان سردرد بعد از چرت زدن

درمان سردرد بعد از چرت به علت خاص سردرد بستگی دارد. تنها با درک علت زمینه ای می توانید آن را به طور مناسب و با موفقیت درمان کنید.

مواردی مانند دندان قروچه ممکن است با درمان (اگر دندان قروچه ناشی از اضطراب باشد) یا محافظ دهان درمان شود. اما چیزی مانند آپنه خواب ممکن است شامل تغییر سبک زندگی یا استفاده از دستگاهی برای کمک به تنفس در شب باشد.

 

درمان های خانگی برای سردرد بعد از چرت زدن

برخی از درمان‌های خانگی وجود دارد که می‌تواند به کاهش سردرد هنگام بیدار شدن از خواب کمک کند.

استفاده از یک بالش جدید و رعایت بهداشت خواب خوب برای افزایش خواب آرام نیز می تواند به کاهش خطر سردرد کمک کند.

بهداشت خواب خوب می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش مصرف کافئین
 • ورزش روزانه
 • محدود کردن چرت های روزانه
 • تمرین تکنیک های تمدد اعصاب قبل از خواب
 • ایجاد یک روال آرامش بخش در شب

اگر درمان‌های ساده مؤثر نبودند، یا فکر می‌کنید چیزی مانند آپنه خواب یا دندان قروچه وجود دارد، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند شما را معاینه کنند و تعیین کنند که آیا نیازی به ارجاع شما به یک متخصص خواب وجود دارد یا خیر.

اگر بعد از چرت زدن در دوران بارداری سردرد دارید، هیدراته ماندن و خوردن منظم غذا می تواند کمک کننده باشد. نوسانات قند خون می تواند منجر به سردرد و خستگی شود. به یاد داشته باشید که اگر تمام روز در داخل خانه هستید، کمی هوا بخورید و اگر نگران هستید یا اگر چیزی که امتحان کرده اید کمکی نمی کند با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید.

 

برای یافتن روشی که برای شما مناسب است، وقت بگذارید

بیدار شدن پس از چرت زدن و انتظار داشتن احساس سرزندگی اما در عوض سردرد در بهترین حالت ممکن است ناامید کننده باشد و نشانه یک مشکل جدی در بدن.

یافتن علت اصلی سردرد به منظور درمان مناسب آن و کمک به پیشگیری از سردردهای بعدی مهم است.

اگر متوجه شدید که با سردرد ناشی از چرت زدن یا خواب بیدار می شوید و تغییرات کوچک در نوع بالش یا روال خواب شما کمکی نمی کند، با پزشک خود در مورد عادات و علائم چرت زدن خود صحبت کنید.