چند توصیه برای کاهش خطر چاقی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چند توصیه برای کاهش خطر چاقی

به دلیل سبک زندگی ناسالم و کم تحرکی، چاقی در دهه‌های اخیر نسبت به قبل شایع‌تر شده است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، این‌ روزها بیشتر ما به دلیل سبک زندگی پرمشغله‌مان، اغلب به سراغ غذاهایی می‌رویم که می‌توان آن‌ها را سریع تهیه کرد یا از بیرون سفارش داد. در این حالت وقتی بیش از اندازه غذا می خوریم و فعالیت بدنی هم نداریم یا ورزش نمی کنیم، انرژی اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می شود.

به طور متوسط، یک مرد که از لحاظ بدنی فعال است برای حفظ وزن سالم به حدود ۲۵۰۰ کالری در روز نیاز دارد، در حالی که یک زن که از لحاظ بدنی فعال است، به حدود ۲۰۰۰ کالری در روز نیاز دارد.

هنگامی که تجمع غیرطبیعی یا بیش از حد چربی وجود داشته باشد که می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش دهد، فرد دچار اضافه وزن یا چاقی می شود. شاخص توده بدنی (BMI) بالای ۲۵ اضافه وزن و بالای ۳۰ چاق محسوب می شود.

“روز مقابله با چاقی” هر ساله در تاریخ ۲۶ نوامبر در برخی از کشورهای جهان گرامی داشته می شود و این کشورها به آگاهی بخشی در مورد خطراتی که این عارضه می تواند برای سلامتی افراد به وجود آورد، می پردازند.

به گزارش هندوستان تایمز، متخصصان توصیه می کنند که اصلاح سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر چاقی کمک کند که در ادامه به برخی از این نکات خواهیم پرداخت.

* غذاهای غنی از فیبر مصرف کنید

در صورت امکان روزانه حداقل پنج وعده از میوه ها و سبزیجات کامل مصرف کنید زیرا اینها غذاهای کم کالری محسوب می شوند. طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، مصرف میوه ها و سبزیجات به کاهش خطر چاقی کمک می کند، زیرا سبزی ها و میوه ها دارای مواد مغذی بالایی هستند و در کاهش خطر ابتلا به دیابت و مقاومت انسولینی نیز مفید هستند. غذاهای غنی از فیبر به طور خاص باعث می شوند با دریافت کالری کمتر، احساس سیری کرده و افزایش وزن خود را کنترل کنید.

* غذاهای فرآوری شده مصرف نکنید

از مصرف غذاهای بسیار فرآوری شده خودداری کنید زیرا رژیم های غذایی بسیار فرآوری شده حاوی کالری بیشتری هستند و باعث افزایش وزن می شوند.

* کمتر شکر مصرف کنید

مصرف شکر را کاهش دهید. از منابع اصلی قند افزوده مانند نوشیدنی های شیرین، دسرها مانند کیک و کلوچه، نوشیدنی های میوه ای کنسرو شده، آب نبات و دسرهای لبنی مانند بستنی پرهیز کنید.

* از مصرف شیرین کننده های مصنوعی خودداری کنید

استفاده از شیرین کننده های مصنوعی را محدود کنید زیرا با چاقی و دیابت مرتبط هستند. اگر دوست دارید از یک شیرین کننده استفاده کنید، به سراغ مقدار کمی عسل بروید زیرا عسل یک جایگزین طبیعی است.

* از چربی های اشباع شده اجتناب کنید

از مصرف چربی های اشباع شده خودداری کنید زیرا مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع شده باعث چاقی می شود. روی چربی های سالم مانند آووکادو، روغن زیتون و آجیل تمرکز کنید.

* آب کافی بنوشید

روزانه مقدار زیادی آب بنوشید و به مصرف تمام نوشیدنی های شیرین پایان دهید. همچنین از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز خودداری کنید، زیرا این نوشیدنی‌ها حاوی مقدار زیادی قند افزوده هستند. مصرف این نوشیدنی ها می تواند خطر بالقوه برای سیستم قلبی عروقی را افزایش دهد.

* غذای خانگی بخورید

همیشه غذاهای خانگی را ترجیح دهید. افرادی که وعده های غذایی خود را در خانه تهیه می کنند کمتر در معرض خطر افزایش وزن و ابتلا به دیابت نوع دو هستند.

* به سراغ رژیم غذایی گیاهی بروید

رژیم غذایی گیاهی را انتخاب کنید زیرا رژیم غذایی گیاهی به کاهش میزان چاقی کمک می کند. به شما توصیه می شود در هر وعده غذایی بشقاب خود را با سبزیجات و میوه های متنوع پر کنید. برای میان وعده ها، باید مقادیر کمی آجیل بدون نمک مانند بادام، بادام هندی، گردو و پسته مصرف کنید زیرا برای سلامت قلب مفید هستند. چربی های اشباع شده سنگین مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی را کمتر مصرف کنید.

* ورزش کنید

شما باید حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته داشته باشید. یعنی حداقل ۳۰ دقیقه در روز یا پنج روز در هفته ورزش کنید.

* پیاده روی سریع

پیاده روی سریع بهترین ورزش برای حفظ وزن سالم در نظر گرفته می شود. پیاده روی سریع می تواند به کاهش وزن، شاخص توده بدنی (BMI) و دور کمر کمک کند.

* استرس خود را کاهش دهید

برای غلبه بر استرس، روی راه‌های سالم مانند پیاده‌روی روزانه، انجام منظم یوگا، مدیتیشن و گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود تمرکز کنید. به دلیل استرس مزمن، سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول افزایش می یابد و منجر به افزایش وزن می شود. همچنین می‌تواند منجر به انتخاب‌های غذایی ضعیف شود زیرا کورتیزول و سایر هورمون‌های استرس می‌توانند “میل به کربوهیدرات” را افزایش دهند و باعث افزایش وزن شوند.

* به خواب خود اهمیت دهید

چرخه خواب فعلی خود را تغییر دهید و حداقل هفت تا هشت ساعت در روز بخوابید. دیرتر به رختخواب رفتن می تواند ساعات خواب شما را کاهش دهد، شاخص توده بدنی را به مرور زمان افزایش دهد و شما را مستعد چاقی کند.