عادات صبحگاهیِ موثر در کاهش وزن - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
عادات صبحگاهیِ موثر در کاهش وزن

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، برای کاهش وزن باید از یک برنامه کامل که شامل رژیم غذایی، تمرین و تغییر سبک زندگی باشد، پیروی کرد. بدون اعمال تغییر قابل توجهی در تمامی این فاکتورها، کاهش وزن تقریبا غیرممکن است.

در حالیکه رژیم غذایی و فعالیت بدنی روی مدیریت و کنترل وزن تاثیر دارند، تغییرات جزئی سبک زندگی مانند صبح زود از خواب بلند شدن و ورزش صبحگاهی می تواند این روند را تسریع کند.

روزنامه تایمزآو ایندیا در مطلبی به برخی راهکارهای موثر در کاهش وزن اشاره کرده است:

سحرخیز بودن:

سحرخیز بودن نه تنها به کنترل وزن کمک می کند، بلکه فواید زیادی برای سلامتی دارد. برای زود بیدار شدن لازم است زود بخوابید. این چرخه خواب را تنظیم می کند که برای کاهش وزن ضروری است. همچنین با زود بیدار شدن زمان کافی برای ورزش کردن، آماده کردن صبحانه و انجام کارهای مهم قبل از شروع روز در اختیار داریم.

مدیتیشن:

مدیتیشن گزینه خوبی برای شروع روز است. اختصاص ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در صبح به مدیتیشن، ذهن را آرام می کند و برای روز کاری پیش رو آماده می کند. به نوعی مدیتیشن به هدایت انرژی درونی به سمت بهره وری بیشتر و نتایج مثبت کمک می کند.

نوشیدن یک لیوان آب گرم:

تاثیر مثبت نوشیدن یک لیوان آب گرم در صبح برای همه شناخته شده است. این کار دستگاه گوارش را فعال نگه می دارد و متابولیسم را بهبود می بخشد. آب گرم علاوه بر کمک به هضم بهتر مواد غذایی، به رفع گرفتگی بینی و بهبود سیستم عصبی مرکزی نیز کمک می کند.

مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین در وعده صبحانه:

صبحانه اولین و مهمترین وعده غذایی در روز است و توصیه می شود در این وعده غذایی از پروتئین مصرف شود تا بتوان برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری داشت. همچنین مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین خلق و خو را بهبود بخشیده، سطح قند خون را تنظیم و به طور کلی وزن را مدیریت می کند.

تمرین بدنی:

تمرینات صبحگاهی نتایج بهتری نسبت به ورزش عصرگاهی دارد. تمرینات صبحگاهی چرخه خواب را بهبود می بخشد. نتایج بسیاری از مطالعات نیز نشان داده اند که ورزش با معده خالی به چربی سوزی بیشتری منجر می‌شود، زیرا در این شرایط بدن باید از ذخایر چربی که از قبل برای تامین انرژی وجود داشته به جای استفاده از غذایی که به تازگی خورده‌اید به عنوان سوخت استفاده کند.