تست ۳ دقیقه ای تشخیص بیماری پارکینسون - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
تست ۳ دقیقه ای تشخیص بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون شایع ترین اختلال عصبی بعد از آلزایمر است که هیچ درمان شناخته شده ای ندارد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر از مدیکال نیوز، دانشمندان در بریتانیا تکنیک جدیدی را توسعه داده اند که ممکن است به سرعت و با دقت بیماری پارکینسون را در مراحل اولیه آن شناسایی کند.

آزمایش غیر تهاجمی آنها فقط سه دقیقه طول می‌کشد تا سبوم را از نظر بیومارکرهای خاص بررسی کند. سبوم ماده چربی تولیدشده توسط غدد سبابه پوستی است.

محققان دانشگاه منچستر در بریتانیا می‌گویند راهی برای بررسی ترشحات پوستی به منظور تشخیص بیماری پارکینسون یافته اند. فرآیند ساده و سه دقیقه‌ای آنها از سواب‌های پنبه‌ای برای شناسایی صدها لیپید منحصربه‌فرد مرتبط با بیماری پارکینسون استفاده می‌کند.

آنها معتقدند که شناسایی نشانگرهای زیستی قوی برای تکمیل تشخیص بالینی، گزینه‌های درمانی را تسریع می‌کند.

افزایش تولید سبوم، ماده‌ای روغنی که به طور طبیعی بر روی تمام پوست انسان وجود دارد، یک علامت مهم بیماری پارکینسون است که برای اولین بار در سال ۱۹۲۷ ثبت شده است.

تجزیه و تحلیل بیوفلوئید نشان داده است که شروع بیماری پارکینسون می‌تواند تغییراتی در ترکیب آن ایجاد کند.

تیم تحقیق ۱۵۰ نمونه سبوم از شرکت کنندگان را جمع آوری کرد، از جمله ۷۹ نمونه از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون و ۷۱ نمونه دیگر به عنوان گروه کنترل افراد بدون بیماری استفاده شد.

در نهایت، ۴۲۰۰ ویژگی منحصر به فرد در سبوم ها تشخیص داده شد. از این تعداد، ۵۰۰ مورد بین افراد مبتلا به پارکینسون در مقایسه با گروه کنترل متفاوت بودند.