پیشگیری از سرطان معده با مصرف سبزیجات سبز و زرد رنگ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
پیشگیری از سرطان معده با مصرف سبزیجات سبز و زرد رنگ

مصرف روزانه میوه و سبزیجات احتمال ابتلا به سرطان و سکته‌ های قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد.
به گزارش بانک پزشکان به نقل از دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، میوه و سبزی از گروه‌ های اصلی مواد غذایی محسوب می‌شوند که همه افراد سالم باید از این دو گروه غذایی در طول روز مصرف کنند. باید توجه داشت مصرف میوه و سبزی به پیشگیری از بیماری‌ های قلبی و عروقی و سرطان‌ های دستگاه گوارش کمک می‌کند که این اثر محافظتی مربوط به آنتی اکسیدان‌ ها و ریز مغذی‌ هایی همچون فلاونید، کاروتنوید، ویتامین C، اسید فولیک و فیبر غذایی است. این مواد و مواد دیگر به عنوان مسدود کننده یا سرکوب کننده تومور های سرطانی و پیشگیری از آسیب اکسیداتیو نقش دارند.

تخمین زده می‌شود که مصرف کم میوه و سبزیجات باعث حدود ۱۹ درصد از سرطان‌ های دستگاه گوارش و حدود ۳۱ درصد از بیماری‌ های ایسکمیک قلبی و ۱۱ درصد از سکته‌ های مغزی در سراسر جهان می شود. به طور کلی، ۲.۷ میلیون (۴.۹٪) مرگ ناشی از مصرف کم میوه و سبزیجات نسبت داده می‌شود.

مصرف میوه و سبزیجات ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌ های غیرواگیر را از طریق افزایش در دسترس بودن مواد مغذی مختلف و توانایی آن ها در کاهش عوامل خطر مرتبط کاهش دهد. فشار خون و کلسترول بالا عوامل خطر برای بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی هستند و پتاسیمی که توسط میوه‌ ها و سبزیجات تامین می‌شود فشار خون را کاهش می‌دهد.

فیبر غذایی همچنین ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند و همراه با مواد شیمیایی گیاهی مانند استرول‌ های گیاهی، فلاونوئید ها و سایر آنتی اکسیدان‌ ها ممکن است در تعدیل کلسترول و سایر فرآیند های بیولوژیکی مهم باشد که می تواند خطر تصلب شرایین (ضخیم شدن عروق) را کاهش دهد.

علاوه بر این، فولات رژیم غذایی عامل تعیین کننده سطح هموسیستئین در خون بوده و هموسیستئین با بیماری عروق کرونر قلب مرتبط است. فیبر رژیمی همچنین ممکن است به تنظیم انسولین کمک کند که ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تحت تاثیر قرار دهد و همراه با محتوای بالای آب میوه‌ های سبزیجات، ممکن است به کاهش خطر اضافه وزن و چاقی با ترویج سیری و سیری کمک کند.

سبزیجات سبز و زرد احتمالا از سرطان معده پیشگیری می‌کند

مصرف میوه اثر محافظتی در برابر سرطان‌ های دهان، حلق، حنجره، مری، دهانه رحم، ریه و معده دارد. سبزیجات غیر نشاسته‌ ای مانند اسفناج، گوجه فرنگی و فلفل احتمالا در برابر سرطان های دهان، حلق، حنجره و مری نقش حفاظتی دارند. همه سبزیجات به‌ ویژه انواع سبز و زرد آن، احتمالا از سرطان معده پیشگیری می‌کند.

توصیه کشور های مختلف به مصرف میوه و سبزی متفاوت بوده اما به طور کلی مصرف سه واحد یا بیشتر از سبزیجات و ۲ واحد یا بیشتر میوه در روز توصیه می شود. هر واحد تقریبا ۸۰ گرم یا نصف لیوان است.

عوامل آنتی کارسینوژن (ضد سرطان) میوه‌ها و سبزیجات آنتی اکسیدان‌ هایی مانند ویتامین C و E، سلنیوم و فیتوکمیکال‌ ها بوده هنوز کاملا مشخص نیست کدامین ماده میوه‌ ها و سبزیجات بیشترین اثر حفاظتی در برابر سرطان را داراست؛ این مواد دارای مکانیسم های تکمیلی و همپوشانی مانند القای آنزیم های دفع مسمومیت، رقیق کردن و چسبیدن به عوامل کارسینوژن در مجرای گوارشی، تغییر هورمون های متابولیسمی و اثرات آنتی اکسیدانی است.