راهکارهای خانگی برای رفع سرفه‌های مزمن - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
راهکارهای خانگی برای رفع سرفه‌های مزمن

بیماری‌هایی همچون آسم، سینوزیت، آلرژی‌های فصلی، بازگشت غذا از مری به معده، تماس با دود سیگار، وجود جسم خارجی در ریه، نوعی نقص ایمنی، اختلالات و تومورهای ریه و مصرف بعضی از داروها و آلودگی هوا با سرفه طولانی مدت خود را نشان می‌دهند؛ اما راهکار برطرف شدن این مشکل چیست؟

به گزارش از بانک پزشکان به نقل از دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، سرفه مزمن گاه می‌تواند منجر به استفراغ، افسردگی و در موارد حادتر شکستگی دنده‌ها شود. این نوع سرفه با عنوان سرفه بیش از هشت هفته در بزرگسالان و بیش از ۴ هفته در کودکان تعریف شده است. این عارضه می‌تواند با سایر علائم رخ دهد. علائمی از قبیل آبریزش یا گرفتگی بینی، احساس مایع پشت گلو، گلو درد مکرر، گرفتگی صدا، خس‌خس سینه و تنگی نفس، سوزش سر دل یا ترش مزه بودن دهان و در موارد نادر سرفه خونی رخ دهد.

اگر برای هفته‌ها سرفه همراه با خلط یا خون داشتید و اگر این سرفه‌ها باعث بروز اختلالات خواب در شما شد یا زندگی اجتماعی و شغلی شما را مختل کرد، باید به پزشک مراجعه کنید.

سرفه‌های گاه به گاه، طبیعی هستند و به خارج شدن مواد و ترشحات از ریه‌ها کمک کرده و مانع بروز عفونت می‌شوند، اما سرفه‌ای که هفته‌ها باقی بماند در نتیجه یک مشکل زمینه‌ای شامل موارد زیر است:

_ ترشحات پشت حلق: علت این ترشحات شامل آلرژی، رینیت غیر آلرژیک فصلی، التهاب حلق و حنجره و سینوزیتیس است. این ترشحات رسپتورهای حلق را تحریک کرده و سرفه تولید می‌شود. به این سرفه‌ها سندرم سرفه راه‌های هوایی فوقانی نیز می‌گویند.

_ آسم: سرفه‌های مربوط به آسم در رفت و آمد با تغییرات فصلی هستند و معمولا بعد از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، در تماس با هوای سرد و یا در معرض مواد شیمیایی وخیم‌تر می‌شوند.

_ بیماری ریفلاکس معده به مری: در این بیماری اسید معده منجر به سرفه مزمن می‌شود.

_ عفونت‌ها: سرفه می‌تواند پس از علائم سرماخورگی، آنفلوآنزا، ذات‌الریه و عفونت‌های دیگر دستگاه تنفسی فوقانی رخ دهد.

_ داروهای فشار خون: این داروها باعث ایجاد سرفه مزمن در برخی افراد می‌شوند.

_ برونشیت مزمن: این التهاب به مدت طولانی منجر به گرفتگی، تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه می‌شود. اغلب افراد مبتلا به برونشیت مزمن افراد سیگاری فعلی یا سابق هستند.

سیگاری‌های فعلی یا سابق بیشتر در معرض سرفه‌های مزمن هستند. قرار گرفتن در معرض دود و سیگاری‌های دست دوم نیز دچار سرفه و آسیب‌های ریوی می‌شوند.

آنتی هیستامین‌ها و ضد احتقان‌ها، داروهای ضد آسم، آنتی بیوتیک‌ها، مسدود کننده‌های اسید، سرکوب کننده‌های سرفه، از جمله داروهایی هستند که ممکن است برای کاهش سرفه‌های مزمن تجویز شوند.

 

راهکارهایی برای مراقبت‌های داخل خانه

در بسیاری از موارد اقدامات شما در خانه می‌تواند به کاهش سرفه مزمن کمک کند.

_ اجتناب از مواد حساسیت‌زا: اگر سرفه مزمن دارید سعی کنید از تحریک کننده‌هایی که باعث بدتر شدن سِیر سرفه می شوند مانند عطر یا مواد پاک کننده شیمیایی دوری کنید.

_ ترک سیگار: شایع‌ترین علت برونشیت مزمن سیگار است که منجر به تحریک ریه‌ها شده و سرفه را وخیم‌تر کند.

_ کاهش ریفلاکس: خوردن وعده‌های غذایی کوچکتر و بالا نگه داشتن سر هنگام خواب از بروز ریفلاکس و سرفه‌های ناشی از آن پیشگیری می‌کند.

از خوردن مایعات سرد بخصوص پس از خواب باید خودداری کرد و بهتر است از مصرف غذاهای سرخ شده و با ترکیبات اسیدی مثل ترشی در زمانی که فرد دچار سرفه است، خودداری شود.

توصیه می‌شود از بخور استفاده کنید تا هوا مرطوب شده و مشکلات تنفسی کمتر شود. همچنین در صورت آلودگی هوا پیشنهاد می‌شود اقدام به شست ‌و شوی بینی و انجام بخور با آب ساده بعد از بازگشت به منزل اقدام کنید.