آیا شمع برای سلامتی خطرناک است؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
آیا شمع برای سلامتی خطرناک است؟

بسیاری از مردم با استفاده از نور شمع حس و حال تازه‌ای به میز شام و مهمانی‌های خود می‌دهند اما آیا استنشاق گازهای متصاعد شده از سوختن شمع برای سلامتی بی‌خطر است؟

جدا از فتیله های سرب، سوزاندن شمع ها می تواند شما را در معرض مواد شیمیایی بالقوه خطرناکی مانند فرمالدئید، استالدئید و آکرولئین قرار دهد. اگرچه این مواد شیمیایی می‌توانند خطرناک باشند، اما مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی در هنگام سوزاندن شمع بسیار کم است و نمی‌تواند خطر مستقیمی برای سلامتی ایجاد کند.

پزشکان معتقدند استنشاق دود ناشی از سوزاندن شمع اعم از شمع‌های پارافینی و گیاهی برای سلامت انسان مضر است.
برای پاسخ به این سوال بد نیست اشاره‌ای کنیم به مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ میلادی از سوی متخصصان دانشگاه دولتی «کارولینای جنوبی» آمریکا در این زمینه انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که سوزاندن شمع‌های پارافینی سبب آزاد شدن آلاینده‌هایی در هوا می‌شود که به بدن انسان آسیب می‌رساند.

اما در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز موسسه مطالعات زیست محیطی «بایرویت» در آلمان با آزمایش‌ روی شمع‌ها، بیش از ۳۰۰ ماده شیمیایی سمی را شناسایی و اعلام کرد که تفاوت فاحشی در میزان سموم موجود در پارافین، موم، سویا، نخل و واکس گیاهی استیرین وجود ندارد و تقریبا تمام این مواد به یک اندازه مواد شیمیایی سمی تولید می‌کنند.

آیا شمع بدتر از سیگار است؟

به گفته اندرو اسلد، پزشک متخصص اطفال گفت که فقط یک ساعت سوزاندن یک شمع طول می کشد تا اثرات مضری مانند کشیدن یک نخ سیگار ایجاد کند. او گفت دوده حاصل از شمع ها می تواند سیستم تنفسی ما را تهدید کند.

چگونه سوختن شمع روی ریه های شما تأثیر می گذارد؟

شمع ها هنگامی که می سوزند، ترکیبات آلی فرار سمی (VOCs) را در هوا آزاد می کنند (از جمله استون، بنزن و تولوئن)، که نه تنها باعث ایجاد آلرژی و آسم در داخل خانه می شود، بلکه سرطان زا نیز شناخته می شود.

آیا مردم باید نگران استفاده از شمع‌ها باشند؟

«راب هرینگتون»، یک متخصص سم‌شناسی و مشاور صنایع معتقد است این مسئله به درک شما بستگی دارد چرا که در گذشته شمع‌ها اغلب از پارافین ساخته می‌شدند اما شمع‌های ساخته شده از سویا محصول جدیدی هستند

در بازار فروش این محصول اعلام می‌شود که شمع‌های تولید شده از سویا صددرصد گیاهی و طبیعی هستند و برای سلامتی ضرری ندارند اما شمع‌های تولید شده از پارافین از مشتقات نفتی تهیه می‌شوند. در واقع هیچ تفاوتی در آلاینده‌های منتشر شده از شمع‌های طبیعی و پارافینی وجود ندارد.

به گزارش کانادا شاین‌آن، با وجود ادامه اختلاف‌نظرها درباره خطرات سوزاندن شمع برای سلامتی،‌ متخصصان بهداشت و سلامت و صاحبان صنایع همگان بر این مسئله اتفاق‌نظر دارند که استنشاق دود هر نوع شمعی برای سلامتی انسان مضر است.

«جرومی نریاگو»، استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان می‌گوید: در صورتی که شمع را در هوای بدون تهویه مناسب بسوزانیم، آلاینده‌های حاصل از آن ضررات مشابهی با سوخت‌های دیزلی برای بدن به همراه دارند.