پیاده روی صبحگاهی و فواید آن - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
پیاده روی صبحگاهی و فواید آن

شروع روز با پیاده روی می تواند انرژی شما را در تمام ساعات پیش رو خصوصا قبل از ظهر افزایش دهد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از عصر ایران ، پیاده روی روشی ساده، انرژی بخش، رایگان و آسان برای حفظ سلامتی مفاصل و همچنین تحرک و افزایش فعالیت بدنی در برنامه روزانه هر فردی محسوب می شود.

زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید، ممکن است ورزش در بالای لیست اولویت های روزانه شما نباشد. اما شروع روز با پیاده‌ روی، چه در اطراف محوطه خانه باشد و چه در نزدیکی کافه‌ های محلی، می‌ تواند فواید سلامتی زیادی برای ذهن و بدن داشته باشد. اما آیا با مزایای علمی پیاده روی صبحگاهی آشنا هستید؟ فوایدی که در ادامه اشاره می شوند، با استناد به مطالعات معتبری جمع آوری شده اند که ازطریق ساینس دایرکت؛ یکی از بزرگترین کتابخانه‌ های دیجیتال آنلاین در زمینه‌ های علمی قابل دسترسی هستند.

کمک به افزایش انرژی روزانه

شروع روز با پیاده روی می تواند انرژی شما را در تمام ساعات پیش رو خصوصا قبل از ظهر افزایش دهد. این امر به ویژه اگر در فضای باز پیاده روی می کنید، به خوبی صدق می کند.

مطالعات نشان می دهند بزرگسالانی که به مدت ۲۰ دقیقه در فضای باز پیاده روی می کنند نسبت به بزرگسالانی که ۲۰ دقیقه در فضای بسته راه می روند، نشاط و انرژی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

یک مطالعه دیگر نشان داد که ۱۰ دقیقه راه رفتن با شیب ملایم برای ۱۸ زن که احساس کمبود خواب داشتند، انرژی زاتر از یک فنجان قهوه بود.

بهبود خلق و خو

پیاده روی صبحگاهی همچنین دارای فواید فیزیولوژیکی متعددی است. این ورزش آسان و بدون هزینه می تواند به موارد زیر کمک کند:

– بهبود اعتماد به نفس

– تقویت خلق و خو

– کاهش استرس

– کاهش اضطراب

– کاهش خستگی

پیاده روی منظم علائم افسردگی و یا خطر ابتلا به آن را کاهش می دهد. به منظور دست یابی به بهترین نتیجه ممکن، حداقل ۵ روز در هفته به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

تکمیل فعالیت بدنی روزانه

یکی از مزایای پیاده‌ روی در ساعات صبح این است که می توانید فعالیت بدنی خود را برای یک روز تمام کامل کنید، آن هم پیش از این که هر گونه تعهد خانوادگی یا کاری شما را از مسیر خارج کند.

دستورالعمل فعالیت بدنی برای آمریکایی ها توصیه می کند که بزرگسالان سالم باید حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط در هفته انجام دهند. برای تحقق این هدف حداقل ۵ روز پیاده روی در هفته به مدت ۳۰ دقیقه را فراموش نکنید.

کمک به کاهش وزن

شاید یکی از مهم ترین فواید پیاده روی از دید افرادی که مایل به کاهش وزن هستند، همین موضوع باشد. پیاده روی با سرعت متوسط به مدت ۳۰ دقیقه می تواند تا ۱۵۰ کالری بسوزاند. همراه با یک رژیم غذایی سالم و تمرینات قدرتی، به مرور زمان متوجه کاهش وزن خود خواهید شد.

پیشگیری از بیماری های مختلف و مدیریت اختلالات سلامتی

پیاده روی می تواند فواید بیشماری برای سلامتی از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین پیشگیری و کمک به مدیریت اختلالات مختلف مرتبط با سلامتی داشته باشد.

مطالعات معتبر نشان می دهند که ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را تا ۱۹ درصد کاهش می دهد. اگر مبتلا به دیابت هستید، پیاده روی ممکن است به کاهش سطح قند خون شما نیز کمک کند.

راه رفتن منظم به خصوص در ساعات صبح به افزایش طول عمر و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و برخی از انواع سرطان هم یاری می رساند.

تقویت عضلات

پیاده روی می تواند تا اندازه زیادی به تقویت عضلات پا کمک کند. برای مشاهده بهترین نتیجه، با سرعت متوسط تا تند راه بروید. سعی کنید روال خود را تغییر دهید، از پله ها بالا بروید، روی سطوح مختلف حرکت کنید یا تردمیل با شیب را انتخاب کنید.

علاوه بر این برای افزایش حجم عضلات، چندین بار در هفته ورزش های تقویت کننده پا مانند اسکات انجام دهید.

بهبود وضوح ذهنی

پیاده روی صبحگاهی به بهبود وضوح ذهنی و توانایی تمرکز طی روز کمک می کند. اخیرا مطالعه ای نشان داد که میان افراد مسن، کسانی که روز خود را با پیاده روی صبحگاهی شروع می کردند، عملکرد شناختی بهتری در مقایسه با افراد کم تحرک داشتند.

پیاده روی همچنین به توانایی تفکر خلاقانه تر منتج می شود. تحقیقات حاکی از آن هستند که پیاده‌ روی جریان آزاد ایده‌ها را به راه می اندازد. از این رو فرد به نحو موثرتری قادر به حل مشکلات خود خواهد بود. این مورد به ویژه اگر در فضای باز پیاده روی می کنید بیشتر احساس خواهد شد.

دفعه بعدی که یک قرار صبحگاهی و یا جلسه طوفان فکری داشتید، در صورت امکان به همکارانتان پیشنهاد دهید تا در یک پیاده روی انرژی بخش به شما بپیوندند.

خواب شبانه بهتر

پیاده روی اول صبح ممکن است به شما کمک کند تا خواب شبانه راحت تری را تجربه کنید. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۷، افراد مسن ۵۵ تا ۶۵ ساله را مورد بررسی قرار داد کرد که در به خواب رفتن مشکل داشتند یا با بی خوابی خفیف زندگی می کردند.

کسانی که صبح در مقایسه با عصر پیاده روی می کردند، کیفیت خواب شبانه بهتری داشتند. البته همچنان به تحقیقات بیشتری در راستای کشف علل دقیق این موضوع نیاز است.

قبل از صبحانه پیاده روی کنیم یا بعد از آن؟

اگر صبح‌ ها به پیاده‌ روی می روید، ممکن است این پرسش سوال شما هم باشد. بهتر است قبل از صبحانه پیاده روی کنیم یا بعد از آن؟ تحقیقات در این مورد که آیا نخوردن صبحانه متابولیسم را افزایش می دهد و به کاهش وزن سریعتر کمک می کند، بسیار ضد و نقیض است.

برخی پژوهش ها نشان می دهند که ورزش در حالت ناشتا (قبل از صبحانه) به بدن کمک می کند تا چربی بیشتری بسوزاند. با این حال به بررسی های بیشتری در این خصوص نیاز است.