آیا همه کودکان باید ویتامینD مصرف کنند؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
آیا همه کودکان باید ویتامینD مصرف کنند؟

دکتر احمد ساعدی، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکى تهران گفت: بدون اطلاع از سطح ویتامینD در بدن کودکان نباید به آنها این ویتامین را بدهیم؛ در صورتى که کودکى بعد از تائید پزشک کمبود ویتامین D داشت، مى‌تواند از آن استفاده کند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از فارس، دکتر احمد ساعدی، درباره « استفاده صحیح از ویتامین D توسط کودکان »، بیان کرد: بدون اطلاع از سطح ویتامین D در بدن کودکان نباید نباید این ویتامین را به آنها بدهیم؛در صورتى که کودکى بعد از تائید پزشک کمبود ویتامینD داشت، مى‌تواند از آن استفاده کند.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد:‌ اگر میزان ویتامینD در بدن کودکى زیر ۱۰ بود، باید حداقل تا ۶ ماه از این مکمل استفاده کند؛ همچنین اگر سطح این ویتامین بین‌ ۱۰ تا ۲۰ باشد، باید قرص ویتامین D را تا سه ماه استفاده کند.

ساعدی متذکر شد: اگر میزان ویتامین D بالای ۲۰ تا ۲۵ باشد، می‌توان گفت ویتامین D مناسبى دارد و اگر سطح این ویتامین در بدن کودکان بالاى پنجاه باشد، دیگر نیازی به مصرف این مکمل نیست؛ ضمن اینکه باید این موضوع را هم در نظر گرفت که مواد غذایی حاوى ویتامین D هم مصرف شود.

وی درباره «زمان صحیح استفاده از قرص‌ها در قبل یا بعد از غذا»، گفت: نمی‌توان به طور کلی این موضوع را بیان کرد؛ چرا که داروها باید طبق دستور پزشک مصرف شود.