آیا روش‌های جوانسازی واژن خطرناکند؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
آیا روش‌های جوانسازی واژن خطرناکند؟

بانک پزشکان : متخصصان می‌گویند «درمان‌هایی» که در برخی کلینیک‌های خصوصی انگلستان و آمریکا برای جوانسازی واژن استفاده می‌شود، باعث انواع سوختگی، اسکار و دردهای دوره‌ای می‌شود.

به خصوص که در این نوع عمل‌ها، میله‌ای وارد واژن می‌شود تا بافت واژن را حرارت داده یا لیزر کنند. با اینکه این عمل‌ها غیر جراحی هستند و می‌تواند ظرف یک ساعت انجام شود، اما ایمنی لازم را ندارند.

استفاده از لیزر و ابزارهایی که انرژی ساطع می‌کنند، برای از بین بردن سلول‌های سرطانی رحمی و بافت واژن، همینطور برای از بین بردن زگیل تناسلی مورد تایید هستند اما این لوازم از منظر درمان‌های جوانسازی بررسی نشده‌اند.

 

روش‌های جوانسازی واژن واقعا آسیب‌زا هستند

قانون‌گذاران FDA آمریکا اعلام کرده‌اند که در صورت ادامه این روند، وارد عمل خواهد شد چراکه بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده این لوازم مدعی شده‌اند که ساخته‌هایشان می‌تواند علائم و اختلالات مربوط به یائسگی، بی‌اختیاری ادرار یا عملکرد جنسی را رفع کند.

اما مسئولان سازمان غذا و دارو می‌گویند: «این محصولات خطرات جدی دارند و هیچ مدرکی وجود ندارد که ایمنی این لوازم در جوانسازی واژن را ثابت کند. ما به شدت نگران خانم‌هایی هستیم که با این روش‌ها، اسیب دیده‌اند».

دکتر ونسا مک‌کی از کالج رویال زنان و زایمان انگلستان می‌گوید: «هیچ مدرکی نیست که نشان دهد جوانسازی واژن با روش‌ها و ابزارهای غیرجراحی، در سفت کردن عضلات یا بازسازی بافت آن تاثیر گذار است. اگر خانم‌ها نگران ظاهر ناحیه تناسلی خود هستند یا حس خوبی نسبت به آن ندارند، باید با متخصصان زنان و زایمان صحبت کنند. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید، این است که واژن هر خانم با دیگری متفاوت است و ظاهر و رنگ این ناحیه هم، درست مثل خود خانم‌ها، منحصر بفرد است. خانم‌ها می‌توانند برای تقویت عضلات واژن از ورزش‌های مخصوص کف لگن، مثل ورزش کگل استفاده کنند».

منبع: BBC