وضعیت اهدای خون در ۹ ماه گذشته - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
وضعیت اهدای خون در ۹ ماه گذشته

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به شرایط اهدای خون در ۹ ماه نخست امسال، گفت: در این مدت حدود پنج میلیون واحد از فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی کشور فرآوری و تأمین شده است.

به گزارش بانک پزشکان، دکتر عباس صداقت در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت ذخایر خون و فرآورده‌های آن در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱، گفت: در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از هموطنان به مراکز و کلینیک‌های اهدای خون سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که از این تعداد، حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شده‌اند.

وی افزود: خوشبختانه با احساس مسؤولیت هموطنان نوع‌دوست و اهداکنندگان همیشه همراه، سازمان انتقال خون ایران توانسته است در ۹ ماهه نخست سال جاری، حدود پنج میلیون واحد محصولات و فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی کشور را فرآوری و تأمین کند که به این ترتیب، شبکه ملی خون‌رسانی کشور در این شاخص رشدی حدود ۱۰.۲۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کسب کرده است.

صداقت ادامه داد: استان‌های خراسان شمالی، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب با ۳۵.۶۶ درصد، ۲۴.۶۸ درصد و ۲۲.۲۲ درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استان‌های کشور در ۹ ماهه ابتدای سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده‌اند.

وی همچنین گفت: با همراهی هموطنان عزیزمان، در استان تهران نیز شاهد ۱۶.۸۸ درصد رشد شاخص اهدای خون در ۹ ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بوده‌ایم.

صداقت با بیان اینکه مشارکت بانوان در شاخص اهدای خون در کشور در ۹ ماهه نخست سال جاری همچنان به صورت چشمگیری کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و تقریبأ حدود ۴.۶۹ درصد برآورد می‌شود، گفت: بانوان استان‌های کردستان، لرستان، خراسان شمالی و قزوین به ترتیب با ۹.۵۱ درصد، ۹.۲۹ درصد، ۷.۶۲ درصد و ۷.۰۸ درصد بیشترین مشارکت را در امر اهدای خون در بین دیگر استان‌های کشور در ۹ ماه نخست سال جاری داشته‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه در ۹ ماه اول سال جاری حدود ۲۶۰ هزار نفر از اهداکنندگان خون، اهداکننده بار اول بوده‌اند، گفت: این اهداکنندگان حدود ۱۵ درصد از کل موارد اهدای خون را در طی این مدت شامل می‌شوند. بر همین اساس در همین بازه زمانی حدود ۸۵ درصد از اهداکنندگان را اهداکنندگان مستمر و با سابقه تشکیل داده‌اند.

صداقت تاکید کرد: سازمان انتقال خون ایران امید دارد با توجه به تغییر هرم جمعیت اهداکنندگان و لزوم مشارکت هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان در تأمین ذخایر خون و فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی و بیماران عزیز کشورمان، با استمرار سنت حسنه اهدای خون توسط هموطنان در طول یک سال، ضریب تبدیل اهدای بار اول به اهدای مستمر خون با سرعت و شتاب بیشتری در کشورمان رخ دهد. باید توجه کرد که اهداکنندگانی که در طی ۱۲ ماه، بتوانند سابقه اهدای موفق خون را حداقل دو بار یا بیشتر ثبت کنند، به عنوان اهداکننده مستمر محسوب شده و کارت ویژه مربوط به اهداکننده مستمر را دریافت خواهند کرد.