کارمندان تهران و کلانشهرهای آلوده دورکار شوند - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
کارمندان تهران و کلانشهرهای آلوده دورکار شوند

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس خواستار دورکاری کارمندان تهران و کلانشهرهای آلوده شد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از عصرخبر، دکتر سمیه رفیعی با اشاره به آمار وزارت بهداشت مبنی بر این که در روزهایی که هوا برای همه گروه‌ها ناسالم است استنشاق چنین هوایی معادل استعمال ۳ تا ۷ نخ سیگار است گفت: با توجه به تداوم آلودگی هوا برای تمامی گروه‌های جامعه کمیته‌های اضطرار آلودگی هوای کلانشهرها باید دورکاری کارمندان را اجرایی کنند.

وی با اشاره به این که در روزهای گذشته در تعدادی از کلانشهرها از جمله تهران پایداری وضعیت ناسالم جوی برای کلیه گروه های سنی اعلام و از شهروندان درخواست شده از تردد غیرضرور خودداری کنند گفت: جای سوال است که شاخص و مبنای تفکیک عدم تعطیلی ادارات دولتی و سایر مراکز آموزشی و علمی چیست؟ آیا حد و مرز و شاخص خاصی در زمان تشدید پدیده آلودگی هوا برای اثر گذاری بر سلامت جسمی شهروندان مشخص شده که بر مبنای آن والدین و کارمندان شاغل در معرض این آسیب نبوده و صرفاً این پدیده باعث بروز آسیب بر قشر خاصی خواهد شد؟!

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس افزود: از سوی دیگر عدم حضور والدین در منزل در زمان غیرحضوری شدن فعالیت واحدهای آموزشی، منجر به بروز مشکلات عدیده در بین خانواده ها از جمله مراقبت و نگهداری از فرزندان ، اجبار به بردن فرزندان به محل کار و سایر موارد عدیده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: باید در زمان اوج آلایندگی کلانشهرها یا موضوع تعطیلی ادارات نیز در دستورکار قرار گیرد و یا آنکه موضوع دورکاری کارمندان ادارات نیز در دستور کار قرار گیرد تا ضمن کاهش میزان ترددهای درونشهری و در معرض آلودگی قرار گرفتن شهروندان، از میزان مصرف گاز در ادرات نیز کاسته شود که هر دو آنها موجب کاهش آلاینده‌های هوا خصوصا در زمان وارونگی هوا می‌شود.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: در کنار این امر کاهش ساعت کاری ادارات نیز علاوه بر توزیع بار ترافیکی، در کاهش مصرف انرژی در ادارات و دستگاه‌های اجرایی نقش موثری دارد.

وی با اشاره به سخنان عجیب اخیر وزیر آموزش و پرورش مبنی بر عدم تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا گفت: بهتر است آقایان در حوزه تخصصی خود اظهارنظر کنند. تشخیص تاثیر آلودگی هوا بر سلامت اقشار مختلف جامعه بر عهده وزارت بهداشت است و هرگونه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها با توجه به شرایط آلودگی هوا و تشخیص دانشگاه علوم پزشکی باید توسط کمیته اضطرار آلودگی هوا برابر قانون اعلام و اجرا شود.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس تاکید کرد: قطعا آموزش و پرورش تنها مجری تصمیمات تخصصی است و وزیر آموزش و پرورش نمی‌تواند در خصوص عدم تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا تصمیمی بگیرد چه برسد به پیش‌بینی برای هفته‌های بعدی!