ایران در تولید دانش طب سنتی رتبه چهارم دنیا را دارد/ روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
ایران در تولید دانش طب سنتی رتبه چهارم دنیا را دارد/ روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در تولید دانش در حوزه طب سنتی، رتبه چهارم دنیا را دارد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از فارس، نفیسه حسینی یکتا در نشست «طرح ادغام آموزه های طب ایرانی در نظام سلامت کشور» گفت: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی شاهد رشد ۴۰۰ درصدی روند انتشار مقالات ایران در حوزه طب سنتی در سطح جهان بودیم به نحوی که هم اکنون ایران رتبه چهارم علمی دنیا پس از چین، هند و آمریکا را در این حوزه در اختیار دارد.

وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در زمینه طب سنتی و مکمل دارای مرجعیت علمی در جهان است، افزود: درس دو واحدی طب سنتی برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی و تغذیه در ۸ دانشگاه و ۱۳ گروه آموزشی علوم پزشکی در سطح کشور ارائه می شود.

تجربه خوب اردکان در زمینه ادغام
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به برنامه های خوبی که از سال ۹۳ در اردکان یزد در زمینه طب سنتی انجام شده است، ادامه داد: این برنامه ها موجب ارتقای ۳۰ تا ۹۰ درصدی در شاخص های سطح زندگی مردم منطقه شده است.

حسینی با بیان این که هدف کلی از ادغام آموزه های طب ایرانی در سطح یک نظام سلامت کشور، افزایش سطح سواد سلامت مردم و توسعه سبک زندگی سالم در جهت کاهش بار بیماری های غیرواگیر است، یادآور شد: آموزش سبک زندگی مطابق آموزه های ششگانه طب سنتی در گروه هدف که جمعیت بالای ۶ سال کشور را شامل می شود، انجام خواهد گرفت.

روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند
وی تصریح کرد: روش های عجیب و غریب که گاهی ارائه می شود در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی گنجد. طب سنتی، ایرانی بر اساس منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسلی در چارچوب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از طرف این سازمان نیز به رسمیت شناخته شده است.

وی تصریح کرد: مطابق دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه تمامی علوم و تجربیات نظری و عملی که به اشکال مختلف دارویی، برای حفظ سلامتی و همچنین پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها به کار می رود و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه جغرافیایی انتقال می یابد و قابلیت روزآمد شدن با حفظ چارچوب های اساسی را دارد، شامل می شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برنامه ادغام در فاز اول در سطح یک و ۱۴ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا خواهد شد و در فازهای بعدی طرح ادغام در سطوح بالاتر و حوزه درمان نیز اجرایی می شود.

حسینی با بیان این که اسناد بالادستی و برنامه های پنجم و ششم توسعه کشور بر این ادغام تصریح دارند، گفت: هم اکنون ۴۰ پست سازمانی در معاونت های غذا و دارو، بهداشت و درمان ۶۱ دانشگاه های علوم پزشکی کشور وجود دارد که تعداد کمی از آنها فعال هستند و باید پس از ادغام فعال شوند.