فشارخون کارمندان باید مرتب کنترل شود - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
فشارخون کارمندان باید مرتب کنترل شود

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر، رئیس گروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی ایران، بر ضرورت راه اندازی دبیرخانه سلامت در سازمان ها تاکید کرد و گفت: فشارخون کارمندان باید به طور مرتب در همه نهادها کنترل شود.

طیبه نجفی مقدم، در کارگاه آموزشی توانمندسازی پیام گزاران سلامت با تشریح سند جهانی و ملی بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد: این بیماری‌ها شامل دیابت، بیماری‌های قلبی (سکته و فشارخون) بیماری‌های تنفسی و سرطان است.

وی ادامه داد: ۲۵ درصد مؤلفه‌های سلامت در اختیار وزارت بهداشت است و مابقی برعهده و در اختیار دیگر نهادها است.

نجفی مقدم تصریح کرد: بر اساس اهداف سند بیماری‌های غیر واگیر باید ۲۵ درصد مرگ زودهنگام بر اثر این بیماری‌ها کاهش یابد، بر این اساس وبگاه اطلاع رسانی کمیته غیرواگیر راه اندازی شده است و پیام گزاران سلامت در همه نهادها می‌توانند از دستورالعمل سند ملی بیماری‌های غیر واگیر استفاده کنند.

وی تصریح کرد: ۹ عامل خطر و اهداف سند ملی بیماری‌های غیر واگیر؛ شامل کاهش مصرف الکل، فعالیت فیزیکی کافی، مصرف نمک یددار، کاهش مصرف دخانیات، کنترل فشار خون، کاهش میزان چاقی، کنترل دیابت و قند خون، دسترسی به تکنولوژی سلامت، کم کردن سوانح و کاهش مصرف مواد مخدر، دسترسی به درمان روان و در نهایت کنترل مصرف روغن است.

نجفی مقدم افزود: در تمام نهادهای دولتی، عمومی و محل‌های کار، باید فشار خون افراد و کارمندان و نیروها کنترل شود، همچنین سازمان‌ها باید به راه اندازی دبیرخانه سلامت در نهادهای خود همت کنند.

وی بر ضرورت تسلط بر تولید محتوا در زمینه سند ملی بیماری‌های غیر واگیر تاکید کرد و گفت: آموزش نیروها، بازنگری در سندهای استانی، تشکیل کارگروه‌ها، تعیین نماینده تام الاختیار و همکاری در آموزش مدیریت پروژه‌ها از مهم‌ترین اقدامات برای سند ملی بیماری‌های غیر واگیر در سازمان‌ها برشمرد.