آیا پریود من طبیعی و منظم است؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
آیا پریود من طبیعی و منظم است؟

اگر شما هم جزو آن دسته از دختران و زنانی هستید که سئوالات و ابهاماتی درباره عادت ماهانه خود دارید، با ما همراه باشید تا جواب سوالات خود را پیدا کنید.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مایوکلینیک، چرخه قاعدگی، که از روز اول یک قاعدگی تا روز اول پریود بعدی محاسبه می شود، برای هر زن یکسان نیست. جریان قاعدگی ممکن است هر ۲۱ تا ۳۵ روز رخ دهد و دو تا هفت روز طول بکشد. در چند سال اول پس از شروع قاعدگی، چرخه های طولانی مدت رایج است. با این حال، چرخه های قاعدگی با افزایش سن کوتاه تر و منظم تر می شوند.

سیکل قاعدگی شما ممکن است منظم یا تا حدودی نامنظم باشد، و حتی ممکن است سبک یا سنگین، دردناک یا بدون درد، طولانی یا کوتاه باشد و همچنان طبیعی در نظر گرفته شود.

به خاطر داشته باشید که استفاده از انواع خاصی از روش‌های پیشگیری از بارداری، مانند قرص‌های کنترل بارداری طولانی مدت و دستگاه‌های داخل رحمی (IUD)، چرخه قاعدگی شما را تغییر می‌دهد. با پزشک خود در مورد آنچه انتظار دارید صحبت کنید.

هنگامی که به یائسگی نزدیک می شوید، ممکن است چرخه شما دوباره نامنظم شود. با این حال، از آنجایی که با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان رحم افزایش می‌یابد، هر گونه خونریزی نامنظم در حوالی یائسگی را با پزشک خود در میان بگذارید.

چگونه می توانم چرخه قاعدگی خود را کنترل کنم؟

برای اینکه بفهمید چه چیزی برای شما طبیعی است، شروع به ثبت سیکل قاعدگی خود در تقویم کنید. با پیگیری تاریخ شروع خود برای چندین ماه متوالی می توانید چرخه ی قاعدگی خود را بررسی کنید.

اگر نگران پریودهای خود هستید، هر ماه به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

 • تاریخ پایان: قاعدگی شما معمولا چقدر طول می کشد؟ طولانی تر یا کوتاه تر از حد معمول است؟
 • جریان: سنگینی دوره ی خود را ثبت کنید. سبک تر یا سنگین تر از حد معمول به نظر می رسد؟ هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض پد بهداشتی دارید؟
 • خونریزی غیر طبیعی: آیا در بین پریودها خونریزی دارید؟
 • درد: هر درد مرتبط با پریود خود را شرح دهید. آیا احساس درد بدتر از حد معمول است؟
 • تغییرات دیگر: آیا تغییراتی را در خلق و خو یا رفتار خود تجربه کرده اید؟

 

علت بی نظمی سیکل قاعدگی چیست؟

بی نظمی چرخه قاعدگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • بارداری یا شیردهی: عقب افتادن قاعدگی می تواند نشانه اولیه بارداری باشد. شیردهی معمولاً بازگشت قاعدگی را پس از بارداری به تاخیر می اندازد.
 • اختلالات خوردن، کاهش وزن شدید یا ورزش بیش از حد: اختلالات خوردن (مانند بی اشتهایی عصبی) کاهش شدید وزن و افزایش فعالیت بدنی می تواند قاعدگی را مختل کند.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): زنان مبتلا به این اختلال رایج سیستم غدد درون ریز ممکن است پریودهای نامنظم و همچنین تخمدان های بزرگ شده ای داشته باشند که حاوی مجموعه های کوچکی از مایع (به نام فولیکول) در هر تخمدان است که در طول معاینه سونوگرافی مشاهده می شود.
 • نارسایی زودرس تخمدان: نارسایی زودرس تخمدان به از دست دادن عملکرد طبیعی تخمدان قبل از ۴۰ سالگی اشاره دارد. زنانی که نارسایی زودرس تخمدان دارند (که به عنوان نارسایی اولیه تخمدان نیز شناخته می شود) ممکن است برای سال ها پریودهای نامنظم یا گاه به گاه داشته باشند.
 • بیماری التهابی لگن (PID): این عفونت اندام های تناسلی می تواند باعث خونریزی نامنظم قاعدگی شود.
 • فیبروئید رحم: فیبروم های رحمی رشد غیر سرطانی رحم هستند. آنها می توانند باعث قاعدگی های سنگین و دوره های قاعدگی طولانی شوند.

برای جلوگیری از بی نظمی قاعدگی چه کنم؟

برای برخی از زنان، استفاده از قرص های ضد بارداری می تواند به تنظیم چرخه های قاعدگی کمک کند. درمان هر گونه مشکل زمینه ای، مانند اختلال خوردن، نیز ممکن است کمک کننده کند. با این حال، برخی از بی نظمی های قاعدگی قابل پیشگیری نیستند.

علاوه بر این در صورت تجربه ی هرکدام از علائم زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • قاعدگی های شما به طور ناگهانی برای بیش از ۹۰ روز متوقف می شود و شما باردار نیستید
 • پریودهای شما پس از منظم بودن نامنظم می شوند
 • بیش از هفت روز خونریزی دارید
 • خونریزی شدیدتر از حد معمول دارید یا هر یا دو ساعت یکبار بیش از یک پد یا تامپون خیس می‌شوید
 • فاصله پریودهای شما کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز است
 • بین پریودها خونریزی می کنید
 • در طول قاعدگی دچار درد شدید می شوید
 • بعد از استفاده از تامپون ناگهان تب می کنید و احساس بیماری می کنید

آزمونی برای بررسی بهتر دوران قاعدگی

اگر شما هم جزو آن دسته از دختران و زنانی هستید که سئوالات و ابهاماتی درباره عادت ماهانه خود دارید، کافی است در این آزمون شرکت کنید تا بسیاری از آن‌ها برطرف شود.

 • عادت ماهانه معمولا چند روز طول می کشد؟

– ۲ تا ۳ روز
– ۳ تا ۵ روز
– ۶ تا ۷ روز

پاسخ
در حالی که سه تا پنج روز بسیار متداول است، اما زمانی بین دو تا هفت روز نیز طبیعی است. اگر زمان عادت ماهانه تان بیش از یک هفته است یا تغییر ناگهانی در آن ایجاد شده به پزشک مراجعه کنید.

 • زنان در طول دوران عادت ماهانه چه مقدار خون از دست می دهند؟

– دو قاشق غذا خوری
– یک سوم فنجان
– یک فنجان

پاسخ
در حالی که نمی توان میزان خون از دست رفته را مشخص کرد، اما اکثر زنان می دانند که خون زیادی در طول دوران عادت ماهانه از دست می دهند. اگر میزان خونریزی بالا است می توان نوار بهداشتی یا تامپون را هر ساعت تعویض کرد. اگر خونریزی بیش از حد افزایش یافت باید به پزشک مراجعه کرد.

 • فاصله افتادن میان عادات ماهیانه نشانه بارداری یا ابتلا به بیماری است؟

– بله
– خیر

پاسخ
فاصله افتادن میان عادات ماهانه، به خصوص در سال های ابتدایی، میان زنان جوان موضوعی متداول است، اما اضطراب، کاهش وزن و ورزش کردن بیش از اندازه می تواند در روند طبیعی قاعدگی اخلال ایجاد کند. همچنین، مصرف داروهای ضد بارداری نیز می توانند در بروز عادت ماهانه اخلال ایجاد کنند.

 • بروز درد با آغاز عادت ماهانه در نقاط زیر طبیعی است؟

– دست ها، پاها یا هر دو
– شکم، پشت یا هر دو
– فقط شکم

پاسخ
درد شدید و پایدار را باید به پزشک گزارش کرد. دردهای طویل المدت در لگن می تواند نشانه مشکلات جدی مانند بزرگ شدن بیش از اندازه رحم باشد.

۵-زنانی که با هم زندگی می کنند عادات ماهانه شان هم زمان می شود؟
– بله
– خیر

پاسخ
نتایج بررسی های دانشمندان نشان داده زمان آغاز عادت ماهانه در زنان متفاوت است و مواردی مانند زندگی در کنار یکدیگر بر آن تاثیر نمی گذارد.

 • چرخه قاعدگی در حالت طبیعی چند روز طول می کشد؟

– ۲۱ روز
– ۲۸ روز
– ۳۵ روز
– همه موارد

پاسخ
چرخه قاعدگی در اکثر زنان، معمولا بین ۲۱ تا ۳۵ روز طول می کشد. چرخه قاعدگی در دختران نوجوان و جوان، منظم نیست و به طور معمول بین ۲۱ تا ۴۵ روز طول می کشد. پزشکان معتدند باید آغاز و پایان عادت ماهانه را در تقویم یادداشت کرد.

 • چه کاری در روزهایی که عادت ماهانه شروع شده احساس بدی در بانوان ایجاد می کند؟

– اضطراب
– ورزش کردن
– خوردن شکلات

پاسخ
دانشمندان در سال ۲۰۱۰ دریافتند زنان مضطرب پنج بار بیش از زنانی که چنین نیستند از دل درد، افسردگی، بی حوصلگی، پرخاشگری و … شکایت می کنند.

 • چه تعداد از زنان آمریکایی در سال ۲۰۰۵ اعلام کرده اند از عادت ماهانه لذت می برند؟

– ۳ درصد
– ۸ درصد
– ۲۵ درصد
– ۲۰ درصد

پاسخ
بیش از ۹۲ درصد زنان آمریکایی اعلام کرده اند از عادت ماهانه لذت نمی برند.

 • زنان در طول زندگی شان چند بار عادت ماهانه را تجربه می کنند؟

– ۲۰۰
– ۴۵۰
– ۶۵۰
– ۱۰۰۰

پاسخ صحیح
زنان در طول ۳۴ سال باروری، به طور متوسط ۱۳ بار در سال قاعدگی را تجربه می کنند.

 • خون ریزی در میان عادات ماهانه نشانه ابتلا به بیماری است؟

– بله
– خیر

پاسخ
باید به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید علت خونریزی را بیابد. خونریزی میان دو دوره عادت ماهانه علل گوناگونی دارد که تنها یکی از آنها خطرناک است.

 

 • لخته شدن خون در طول عادت ماهانه طبیعی است؟

– بله
– خیر

پاسخ
تعداد زیادی از زنان در طول عادت ماهانه، به خصوص روزهایی که خونریزی شدید است، لخته شدن خون را تجربه می کنند. اگر شدت خونریزی و تعداد دفعات لخته شدن خون افزایش یافت باید به پزشک مراجعه کرد.

 

 • زنان در طول عادت ماهانه باردار نمی شوند؟

– بله
– خیر

پاسخ صحیح
زنان می توانند هر لحظه از دوران عادت ماهیانه باردار شوند، به خصوص ۱۰ تا ۱۶ روز پیش از آغاز عادت ماهانه بعدی. بر خلاف نظر برخی از زنان که گمان می کنند برقراری رابطه جنسی در طول دوران عادت ماهانه کار صحیحی نیست، پزشکان باور دارند در صورت رعایت نکات ایمنی و حفظ بهداشت فردی برقراری رابطه بلا اشکال است.

 

 • مشاهده خون قهوه ای رنگ در طول دوران عادت ماهانه طبیعی است؟

– بله
– خیر

پاسخ صحیح
خون حاوی طیفی از رنگ های قرمز تا قهوه ای پر رنگ طبیعی است، اما با مشاهده رنگ های دیگر باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

 

 • چه کارهایی می توانند به کاهش علایم و نشانه های نشانه گان پیش از عادت ماهانه (PMS ) کمک کنند؟

– ورزش کردن
– خوردن شکلات

پاسخ صحیح
زنانی که روزانه نیم ساعت دوچرخه سواری می کنند، می دوند یا پیاده روی سریع می کنند بسیار کمتر از بانوانی که چنین نمی کنند با علایم و نشانه های نشانه گان پیش از عادت ماهانه دست و پنجه نرم می کنند. همچنین مصرف مکمل های کلسیم و ب کمپلکس نیز می توانند علایم این نشانه گان را کاهش دهند. پزشکان باور دارند داشتن خواب کافی، پرهیز کردن از الکل و کافئین و پیروی کردن از رژیم غذایی عاری از چربی، نمک و شکر به کاهش بروز علایم و نشانه های نشانه گان پیش از عادن ماهانه کمک کند.