بهترین دمنوش های گیاهی برای زنان در دوران قاعدگی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
بهترین دمنوش های گیاهی برای زنان در دوران قاعدگی

برای کاهش درد در زمان پریود شدن می‌توانید از قرص‌های ضد بارداری، مسکن و ضد افسردگی استفاده کنید، ولی بهتر است که گاهی به جای مصرف این داروهای شیمیایی برای کاهش درد دوره قاعدگی، از داروهای گیاهی نیز استفاده کنید.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از وری ول هلث دردهای قاعدگی نتیجه انقباضات رحم است که باعث درد، درد، ضربان و اسپاسم در ناحیه لگن و پایین شکم می شود. تصور می‌شود که این گرفتگی ناشی از تجمع هورمون‌هایی به نام پروستاگلاندین در اوایل چرخه قاعدگی است.

دردهای قاعدگی اغلب با مسکن‌های بدون نسخه (OTC) مانند تیلنول (استامینوفن)، ادویل (ایبوپروفن)، یا آلو (ناپروکسن) درمان می‌شوند. سایر افراد با قرار دادن یک پد گرم کننده یا بطری آب گرم در قسمت پایین شکم یا حمام آب گرم احساس آرامش می کنند. در حالی که این درمان ها مفید هستند، برای برخی افراد بهتر از دیگران کار می کنند.

این مقاله برخی از داروهای طبیعی را که افراد ممکن است برای درمان دردهای قاعدگی امتحان کنند و همچنین آنچه که تحقیقات فعلی می‌گوید را بررسی می‌کند.

برای کاهش درد در دوره پریود دم‌کرده مخصوص بنوشید

دم‌نوش‌های گیاهی در کاهش درد و ایجاد آرامش در دوره قاعدگی بسیار مناسب می‌باشند. هریک از این دم‌کرده‌ها را می‌توانید به‌طور مجزا تهیه و به دلخواه خود مصرف کنید. برای کاهش درد در زمان پریود شدن، می‌توانید از دم‌نوش‌های زیر استفاده کنید.

دمنوش بابونه سنبل‌الطیب
دمنوش گل گاوزبان
دمنوش تمشک
دمنوش سرخ ‌ولیک
دمنوش گیاه زیره و نبات

دمنوش زنجبیل دردهای قاعدگی را کاهش می دهد

برخی از مردم بر این باورند که زنجبیل می تواند با کاهش التهاب و تولید پروستاگلاندین های دردناک، دردهای قاعدگی را کاهش دهد.

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله طب مکمل و جایگزین منتشر شده است، افرادی که دچار دردهای قاعدگی می‌شوند و چهار بار در روز مکمل ۲۵۰ میلی‌گرمی زنجبیل مصرف می‌کنند، به همان اندازه کسانی که ادویل مصرف کرده‌اند، تسکین درد داشتند. هر گروه به مدت سه روز از شروع پریود تحت درمان قرار گرفتند

مطالعه دیگری در BMC Complementary and Alternative Medicine گزارش داد که ۶۰ نفر که پودر ریشه زنجبیل به مدت پنج روز مصرف کردند نسبت به ۶۰ نفری که دارونما (“قرص قند”) دریافت کردند، دردهای قاعدگی را تسکین دادند.

تاثیر دمنوش رازیانه بر اسپاسم

رازیانه گیاهی با طعم شیرین بیان و کرفس مانند است. این حاوی ترکیبی به نام آنتول است که برخی معتقدند اسپاسم را تسکین می دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در ایران نشان داد که عصاره رازیانه همراه با عصاره کاکتوس Vitex agnus و همچنین دارویی به نام Ponstel (مفنامیک اسید) در تسکین دردهای قاعدگی موثر است.

در مجموع ۱۰۵ زن در این مطالعه شرکت کردند که به نیمی از آنها عصاره ترکیبی و نیمی از آنها دارونما داده شد. محققان نتوانستند بگویند کدام یک از دو عصاره فعال تر است

علیرغم یافته‌ها، یک بررسی کاکرین در سال ۲۰۱۶ گفت که کیفیت تحقیقات مربوط به رازیانه و دردهای قاعدگی بسیار پایین است.

برای درمان مشکلات مختلف قاعدگی دمنوش گیاهان چینی بخورید

گیاهان سنتی چینی معمولا برای درمان مشکلات مختلف قاعدگی استفاده می شوند. آنها معمولاً در ترکیبات خاصی ترکیب می شوند که می توانند از یک پزشک به پزشک دیگر متفاوت باشند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که گیاهان چینی ممکن است واقعا کمک کنند. طبق بررسی کاکرین که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، گیاهان چینی بهتر از مسکن‌های OTC می‌توانند دردهای قاعدگی را تسکین دهند.

بررسی شامل ۳۹ مطالعه و در مجموع ۳۴۷۵ زن بود. به اکثر آنها یک فرمول حاوی پنج یا شش گیاه مختلف داده شد، از جمله گیاهان محبوب مانند ریشه گلپر، میوه رازیانه، ریشه شیرین بیان، پوست درخت دارچین و ریشه گل صد تومانی قرمز.

اگرچه محققان گفتند که نتایج “امیدبخش” بود، اما آنها اشاره کردند که کیفیت مطالعات عمدتا ضعیف بود.

از رایج ترین داروهای گیاهی چینی که برای درمان دردهای قاعدگی استفاده می شود عبارتند از:

Dang Gui Shao-Yao San که حاوی ریشه گلپر و ریشه گل صد تومانی قرمز است
Xiao Yao San که حاوی ریشه شیرین بیان، ریشه زنجبیل و ریشه گل صد تومانی سفید است
Jia Wei Xiao Yao San، که حاوی همان مواد شیمیایی Xiao Yao San به علاوه پوست ریشه گل صد تومانی و میوه گاردنیا است.

نمک و کافئین کمتری مصرف کنید

بهتر است بدانید که مصرف نمک بسیار، در افزایش درد پریودی بسیار موثر است و اگر واقعا نمی‌توانید در برابر آن‌ها مقاومت کنید، حداقل مصرف متوسط و کمی ‌از آن‌ها داشته باشید.

در زمان پریود شدن ورزش‌های سبک انجام بدهید

در طب چینی توصیه به انجام ورزش‌های فیزیکی و فکری آرام و در حد متوسط می‌گردد (مانند ورزش‌های تایی‌چی، یوگا). این ورزش‌ها سبب می‌گردد تا شما در آرامش و تعادل بیشتری به سر ببرید.

وقتی پریود هستید، سعی کنید عمیق‌تر نفس بکشید

نفس کشیدن عمیق در کاهش درد قاعدگی و همچنین کاهش استرس بسیار موثر می‌باشد. بهتر است که در دوره قاعدگی نفس‌کشیدن پی‌درپی را امتحان کنید و شاهد کاهش درد و استرس بعد از آن باشید.

یک هفته قبل از شروع پریودی از غذاهای آب‌پز استفاده کنید

یک هفته قبل از شروع درد پریود بهتر است که از خوراکی‌های زیر در موقع طبخ غذاها استفاده کنید.

-اسفناج بخارپزشده
-تمشک و گردو
-زعفران و رازیانه
-ترخون و تره‌فرنگی
-موسیر و فلفل‌ سیاه
-دارچین و پوست پرتقال

غذاهایی با طبع گرم مانند حلوای زعفرانی نیز می‌تواند بهترین انتخاب برای نخستین روز قاعدگی باشد.

از دمنوش دارچین در روزهای آغازین پریود شدن استفاده کنید

دمنوش دارچین می‌تواند علاوه بر کاهش دردهای قاعدگی توان بدنی شما را نیز افزایش دهد. برای تهیه این دمنوش می‌توانید از پودر دارچین و چوب آن استفاده کنید. اگر به چوب دارچین دسترسی دارید بهتر است دمنوش‌تان را با آن تهیه کنید.

تا حد ممکن در دوران پریودی حمام نروید

بهتر است که در این دوران از استعمال آب زیاد و مخصوصا آب سرد در هنگام شست‌وشوی دستگاه ادراری تناسلی پرهیز کنید. همچنین توصیه می‌شود در صورت امکان فرد در روزهای اول قاعدگی حمام نرود. این موارد باید رعایت شود اما متاسفانه اکثر افراد اهمیتی به آن نمی‌دهند و در آینده دچار مشکل می شوند.

چای گل همیشه بهار بنوشید زیرا که در کاهش میزان خونریزی بسیار موثر است

گاهی به دلایل مختلف نظیر اختلال در روزهای قاعدگی یا اختلال در عملکرد دستگاه تناسلی و ابتلا به فیبرم میزان خونریزی در این روزها افزایش می‌یابد. تغذیه نامناسب و جایگزین نکردن مواد مغذی و خونساز در سبد غذایی دختران و زنان موجب می‌شود تا برخی از افراد با کم‌خونی مواجه شوند. یکی از ساده‌ترین شیوه‌ها برای پیشگیری از بروز کم‌خونی و ضعف عمومی بدن در روزهای قاعدگی یک هفته مانده به شروع دوره قاعدگی نوشیدن چای گل همیشه بهار است.

توصیه هشتم: بهتر است که در این دوران شکمتان را گرم نگه دارید

دوش آب گرم بگیرید یا کیسه آب گرم را روی شکم و کمر خود قرار دهید، یا اینکه می‌توانید از حوله‌های گرم برای این کار استفاده کنید.

در دوران پریودی چه رژیم غذایی داشته باشیم؟

روزانه شش وعده غذا بخورید این برنامه شامل سه وعده غذای اصلی به علاوه غذای سبک ساعت ۱۰ صبح، عصرانه و غذای سبک قبل از خواب می‌شود. اگر تاکنون برنامه غذایی شما به جز این بوده است آن را ترک کنید و فقط وعده‌های غذایی کوچک بخورید.

پیشنهاد ما این است که خانم‌هایی که نمی‌خواهند وزن خود را کاهش دهند کالری مصرفی خود را به ۱۵۰۰کالری (رژیم سبک) در روز کاهش دهند و خانم‌هایی که نیاز به کاهش وزن دارند کالری مصرفی خود را به ۱۰۰۰ کالری (رژیم متوسط) در روز محدود نمایند.