شاه کلید رابطه سالم بین فرزند و والدین - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
شاه کلید رابطه سالم بین فرزند و والدین

یک روانشناس، محبت را به عنوان شاه کلید رابطه سالم بین فرزند و والدین دانست و گفت: والدین با سرزنش کمتر، می توانند به قلب فرزند نوجوان خود نفوذ کنند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر، کامران شیوندی، در برنامه «حال خوب» شبکه سلامت سیما، در رابطه با ایجاد رابطه مستحکم‌تر بین والدین و نوجوان، صحبت کرد.

این روانشناس، دوران نوجوانی را یکی از دوران‌های بسیار سخت زندگی دانستند که با خروج از دوره کودکی همراه است و به دوران برزخ نیز تشبیه شده است.

وی، شخصیت را به سه بخش تقسیم کردند، که متشکل از قلب، جسم و تعقل است، ایشان دوره نوجوانی را متمرکز به قلب می‌دانند، قلبی که هیجان و طوفان به همراه دارد. نوجوانی را از یک طرف با تغییرات فیزیولوژیک و از طرف دیگر با طوفان‌های روانی همراه دانستند.

یکی از توصیفاتی که شیوندی از دوران نوجوانی داشت، ترشح هورمون‌های جنسی مختلف است که در شکل‌گیری عضلات و صفات ثانویه جنسی مؤثر است. فصل مشترک این هورمون‌ها بین دختر و پسر، حالت هیجانی شدید و تغییرات خلق و خوی نوجوان است که با افزایش ترشح هورمون در هر دو جنس نوجوان، باعث شکل‌گیری صفات ثانویه جنسی می‌گردد

کارشناس برنامه آگاهی از دو راهکار را برای والدین ضروری دانست: یکی شناخت والدین از نیازهای اساسی نوجوان و دیگری بحث مسئولیت پذیری است، که با تأمین حس استقلال نوجوان همراه باشد. از جمله این نیازها، نیاز به احترام توجه، همدلی، مسئولیت پذیری، استقلال و آزادی تمام عیار و…، را می‌توان نام برد.

در این میان در صورت از بین بردن حس مثبت مسئولیت پذیری در نوجوان، احساس شرمساری و گناه در نوجوان شکل می‌گیرد که باعث از بین رفتن عزت نفس و اعتماد به نفس در او خواهد شد.

شیوندی دوران نوجوانی را به دوران نیاز به آزمون و خطاهای پرتکرار دانستند، که در این بین نیاز به اغماض و چشم پوشی والدین را ضروری دانستند.

کارشناس برنامه، دوره نوجوانی را به دو مرحله اولیه که ۱۱ تا ۱۵ سالگی و ثانویه که بین ۱۵ تا ۲۳ سالگی است، تقسیم بندی کردند.

در دنیای جدید به دلیل تعداد فرزند کمتر، تمرکز والدین بر نوجوان بیشتر می‌شود و باعث تأخیر در هویت یابی نوجوانان می‌گردد، که این تأخیر جنبه‌های منفی متعددی برای جامعه به همراه خواهد داشت.

شیوندی با تاکید بر این نکته که نوجوان مایل به جایگزینی با منبع قدرت است، از ناسازگاری نوجوان با والدی که حاکمیت بیشتری در خانواده دارد، صحبت کرد. اگر مؤلفه‌های عزت نفس و اعتماد به نفس را به خوبی در کودک نهادینه کرده باشیم، نوجوان کمتر با منبع قدرت خانواده درگیری خواهد داشت.

کارشناس برنامه متذکر شدند والدین همراه با نیش زبان، سرزنشگری و کنترل گری، بیشترین مشکلات را با نوجوان خود خواهند داشت.

از دیگر مباحثی که در این برنامه مطرح گردید توانایی جلب اعتماد نوجوان بود در صورت عدم موفقیت در این زمینه نوجوان تمایل به انجام هیچ گونه گفتگویی با والدین را نخواهد داشت.

شیوندی، محبت را به عنوان مهم‌ترین شاه کلید رابطه سالم بین فرزند و والدین دانست.

کارشناس برنامه در جواب مجری که سوال کرد چگونه می‌توان بر قلب نوجوان نفوذ کرد، گفت: با کنترل گری و سرزنشگری کمتر، همراه با وحدت رویه بیشتر پدر و مادر با دادن آزادی و اختیار طراحی شده همراه با رهبری به نوجوان، می‌توان در قلب نوجوان نفوذ کرد.