چرا بدن کودک گرم است؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چرا بدن کودک گرم است؟

به گزارش بانک پزشکان به نقل از کیدز هلث دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است فردی احساس گرما کند اما تب نداشته باشد. عوامل محیطی و سبک زندگی، داروها، سن، هورمون ها و وضعیت عاطفی همگی در این امر تأثیر دارند. در برخی موارد، احساس گرما مداوم ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد.

تب زمانی اتفاق می‌افتد که «ترموستات» داخلی بدن، دمای بدن را بالاتر از حد طبیعی خود افزایش دهد. این ترموستات در قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس یافت می شود.

هیپوتالاموس می داند که دمای بدن شما باید در چه دمایی باشد (معمولاً در حدود ۹۸.۶ درجه فارنهایت / ۳۷ درجه سانتیگراد) و پیام هایی را به بدن شما ارسال می کند تا آن را در همان حالت حفظ کند. دمای بدن اکثر افراد در طول روز کمی تغییر می‌کند: معمولاً در صبح کمی پایین‌تر و در عصر کمی بالاتر است و می‌تواند با دویدن، بازی و ورزش بچه‌ها متفاوت باشد.

با این حال، گاهی اوقات هیپوتالاموس بدن را به دمای بالاتری در پاسخ به عفونت، بیماری یا علت دیگری برساند . چرا؟ محققان بر این باورند که افزایش گرما راهی برای بدن برای مبارزه با میکروب‌هایی است که باعث عفونت می‌شوند است.

چه زمانی کودک تب دارد؟

یک بوسه ملایم روی پیشانی یا قرار دادن یک دست به آرامی روی پوست فرزندتان کافی است تا به شما نشان دهد که فرزندتان تب دارد. با این حال، این روش اندازه گیری دما (به نام دمای لمسی) اندازه گیری دقیقی را ارائه نمی دهد.

برای تایید تب از یک دماسنج دیجیتالی قابل اعتماد استفاده کنید. این تب زمانی است که دمای بدن کودک در یکی از این سطوح یا بالاتر باشد:

اندازه گیری خوراکی (در دهان): ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷.۸ درجه سانتیگراد)
اندازه گیری مقعدی (در پایین): ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتی گراد)
اندازه گیری در وضعیت زیر بغل (زیر بازو): ۹۹ درجه فارنهایت (۳۷.۲ درجه سانتیگراد)

اما اینکه چقدر تب بالا است، چیز زیادی از بیمار بودن فرزندتان به شما نمی گوید. یک سرماخوردگی ساده یا سایر عفونت‌های ویروسی گاهی اوقات می‌تواند باعث تب نسبتاً بالا شود (در محدوده ۱۰۲-۱۰۴ درجه فارنهایت/۳۸.۹-۴۰ درجه سانتیگراد)، اما این معمولاً به معنای وجود یک مشکل جدی نیست. در واقع، یک عفونت جدی، به ویژه در نوزادان، ممکن است باعث عدم تب یا حتی دمای پایین بدن (زیر ۹۷ درجه فارنهایت یا ۳۶.۱ درجه سانتیگراد) شود.

از آنجایی که تب ممکن است بالا و پایین بیاید، ممکن است کودک با شروع به افزایش دمای بدن دچار لرز شود. با شروع کاهش دما، کودک ممکن است عرق کند تا گرمای اضافی را آزاد کند.

گاهی اوقات بچه هایی که تب دارند سریعتر از حد معمول نفس می کشند و ممکن است ضربان قلبشان سریعتر باشد. اگر فرزندتان مشکل تنفسی دارد، سریع‌تر از حد طبیعی نفس می‌کشد یا بعد از پایین آمدن تب همچنان تند نفس می‌کشد، با پزشک تماس بگیرید.

این ها میتواند دلایلی باشد که بدن کودکتان را گرم کرده اما تب سنج دماهای گفته شده را هنگام تب ندارد:
کودکم تب ندارد اما بدنش داغ است

لباس های بیش از حد: پشاندن زیاد لباس زیاد می تواند باعث گرم شدن نوزاد شود، گرمای بدن را به دام بیندازد و باعث افزایش دمای بدن نوزاد شود.

دندان درآوردن : اگر کودک شما شروع به دندان درآوردن کرده است ، اضطراب و بی قراری می تواند باعث گرم شدن و عرق کردن او به خصوص سرش شود.

هیجان بیش از حد: اگر کودک شما بیش از حد هیجان زده است و زیاد به اطراف حرکت می کند، می تواند گردش خون را افزایش دهد و باعث گرم شدن بدن کودک شود.

هوای گرم: اگر کودک شما برای مدت طولانی در معرض نور خورشید یا هوای گرم است، طبیعی است که بدن بدون وجود تب گرم باشد.

گریه بی وقفه: اگر کودک شما برای مدت طولانی گریه و فریاد می کشد، این می تواند باعث افزایش دمای بدنش شود.

وضعیت‌های خاص: خوابیدن در موقعیت‌های خاص می‌تواند باعث گرم شدن کودک شما شود، به خصوص اگر در گهواره زیر پتو باشد.

چگونه از داغ شدن کودک خود جلوگیری کنیم؟

دمای اتاق کودک خود را بدون توجه به فصل بین ۶۸ تا ۷۲ درجه فارنهایت تنظیم کنید. دمای اتاق را بیش از ۷۲ فارنهایت افزایش ندهید. سعی کنید از یک دماسنج محیطی برای چک کردن دمای اتاق استفاده کنید.
اطمینان حاصل کنید که اتاق کودک شما به خوبی تهویه می شود.
به کودک خود لباس های زیادی نپوشانید. در زمستان فقط یک لایه لباس اضافه کنید. این امر به ویژه در هنگام سفر با ماشین بسیار مهم است. لایه های لباس نخی سبک خوب است.
پتوها و روتختی های اضافی را که در داخل گهواره قرار داده شده اند بردارید.
در ساعات اوج نور شدید خورشید که بین ساعت ۱۱ صبح تا ۵ بعد از ظهر است، کودک خود را بیرون نبرید.
کودک خود را نزدیک یا زیر پنجره نگذارید.
هر پرده ای را ببندید تا گرما در خانه شما به حداقل برسد.
به جای روشن کردن تهویه مطبوع، کودک خود را به مکان خنک‌تری در خانه خود ببرید.
کودک خود را در وسیله نقلیه تنها نگذارید، زیرا گرما می تواند در ماشین جمع شود و باعث گرمازدگی شود.
کودک خود را از دریچه های گرمایش، بخاری های قابل حمل یا شومینه دور نگه دارید.
اگر کودک شما گریه می کند یا هیجان زده است، سعی کنید با در آغوش گرفتن، نوازش و لالایی او را آرام کنید.
اگر کودک شما در حال دندان درآوردن است، به او یک دندانپزشک یا ژل دندان درآورید تا ناراحتی او کاهش یابد.

چه چیز دیگری لازم است درباره تب یا داغ شدن بدن کودک بدانم؟

همه بچه ها تب می کنند و در بیشتر موارد ظرف چند روز کاملاً به حالت عادی برمی گردند. برای نوزادان و کودکان بزرگتر، نحوه عملکرد آنها می تواند مهمتر از خواندن دماسنج شما باشد.

همه وقتی تب دارند یا داغ میشوند کمی بداخلاق می شوند. این طبیعی است و باید انتظار داشت. اما اگر در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید یا تب ممکن است به چه معنا باشد شک دارید، یا اگر فرزندتان به گونه‌ای رفتار می‌کند که شما را نگران می‌کند، حتی اگر تب نداشته باشد، همیشه با پزشک خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند.