پاسخ به سومین سری سوالات جنسی و زناشویی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
پاسخ به سومین سری سوالات جنسی و زناشویی

کاربران عزیز بانک پزشکان طبق قولی که داده بودیم سری سوم سوالات شما را که جناب آقای دکتر صفری نژاد رئیس انجمن علمی سلامت خانواده ایران و استاد دانشگاه پاسخ داده اند در زیر منتشر میکنیم.

لازم به ذکر است به سوالاتی که به صورت فارسی انگلیسی (فینگلیش ) نوشته شود پاسخی داده نمیشود و همچنین برای توصیه های دارویی حتما باید به صورت حضوری مراجعه کرده و نسخه دریافت نمائید ضمن اینکه این سایت فقط جهت راهنمائی و مشاوره است، لطفا تقاضای تجویز دارو نفرمائید.

احسانی: ۳۰ ساله هستم ۶ سال است که ازدواج کردم ۱ فرزند دارم نمی دانم متاسفانه یا خوشبختانه شهوتم از حد معمول بیشتر است و همسرم نمی تواند پا به پای من بیاید و این مشکل را از قبل از ازدواج داشتم فکر می کردم بعد از ازدواج برطرف می شود ولی هنوز ادامه دارد این موضوع باعث اختلاف بین ما شده است.

پاسخ پزشک : البته توضیح نداده اید که تعداد روابط زناشوئی شما در هفته چند بار است. در سن شما ۳-۲ بار رابطه زناشوئی در هفته معمولی تلقی می شود. اگر با این تعداد همسر شما مشکل دارد، باید بداند که نیازهای جنسی زوجها باید در داخل خانواده بر طرف شوند و اگر شما خواهان برقراری چند بار رابطه زناشوئی در روز هستید، بهتر است در خواسته های خود قدری تجدید نظر بفرمائید.

ناشناس: سلام یکسال است که یائسه شدم و میل جنسی من بسیار کم شده آیا دارویی برای این مشکل وجود دارد ؟
پاسخ پزشک : مشکل شما با مراجعه به پزشک به مقدار زیادی قابل حل است.

محمد : سلام آقای دکتر من دانشجوی سال آخر دامپزشکی هستم که چهار ماهه ازدواج کردم. با تحریک راحت خانومم رو به ارگاسم میرسونم ولی با رابطه زناشوئی نمیتونم. نمیدونم چرا؟
پاسخ پزشک : مشکل شما این است که از فیزیولوژی خود و همرستان اطلاع کافی ندارید. خانمها با برقراری صرف رابطه زناشوئی نه تنها نمی توانند به ارگاسم برسند بلکه این عمل ممکن است برای آنها دردناک نیز باشد. خانمها با تحریکات موثر و به مدت کافی می توانند به ارگاسم برسند.

حسین : سلام من ۲۷ سال دارم وازدواج کرده ام و کمر درد دارم واز نظر نزدیکی با همسرم مشکل دارم و حین رابطه زناشوئی آمادگی خود را از دست داده و زود انزال می شوم.
پاسخ پزشک : با توجه به سئوال، شما دارای دو مشکل هستید: اختلال در حفظ و نگهداری نعوظ و انرال زودرس. لازم است علل آنها با بررسی تشخیص و بر طرف شوند.

مرتضی:سلام؛ از کوچکی دستگاه تناسلی دائما رنج می برم . لطفا راهنمایی نمایید. باتشکر.
پاسخ پزشک : همانطور که بنده بارها متذکر شده‌ام، در علم پزشکی هر بیماری تعریف و معیارهائی دارد. اینکه آلت تناسلی شما دارای اندازه غیر طبیعی است یا نه، تشخیص و درمان آن با پزشک متخصص است. در مورد اندازه آلت تناسلی، این روزها مراجعات مکرر برای این موضوع وجود دارد. دلیل آن نیز انبوه تبلیغات غیر واقعی است. یکی از شگردهای شرکتهای داروئی و تجهیزات پزشکی ابتدا ایجاد بیماری است و بدنبال آن ارائه درمان برای بیماری مذبور است. ابتدا با انبوه تبلیغات به مرد القاء می‌کنند که اندازه آلت تناسلی وی کوچک است، بعد با انبوه تبلیغات، نقش اندازه آلت تناسلی را در رابطه زناشوئی بسیار حیاتی می کنند (که در واقع اصلاً اینطور نیست) و سپس چاره درد را ارائه می کنند. مثل هر بیماری دیگر، کوچکی واقعی دستگاه تناسلی در مردان یا “کوچکی مرضی دستگاه تناسلی” تعریف علمی خاص خود را دارد، و صرف ادعای فرد دلیل وجود مشکل در وی نمی تواند باشد. افرادیکه از نظر علمی دارای اندازه آلت تناسلی طبیعی هستند هیچگونه مشکلی در رابطه زناشوئی پیدا نمی کنند. اندازه دستگاه تناسلی مرد اهمیت چندانی در رابطه زناشوئی ندارد. یک خانم بدون انجام عمل نزیکی با وی نیز می تواند بارها به اضاء جنسی برسد. علت عدم ارضا همسر شما، احتمالا اطلاعات اندک شما است. هیچ راهی برای تغییر اندازه دستگاه تناسلی وجود ندارد. مواظب باشید در دام تبلیغات گرفتار نشوید.

امیر حسین : همسر من در زمان رابطه زناشوئی هیچ گونه احساسی ندارد.
پاسخ پزشک : احتمالا مشکل در سرد مزاجی همسرتان و یا مشکل در روابط عاطفی ما بین شما است. در درجه اول با یک روتنشناس بالینی مشورت نمائید.

bs : مشکل انزل زود رس دارم حداکثر ۵ دقیقه ارضا میشوم لطفا مرا راهنمایی کنید.
پاسخ پزشک : از نظر علمی شما دارای انزال زودرس نمی باشید.

علی :سلام من مردی ۳۹ ساله هستم وهمسرم ۳۳ ساله من اصولا از لحاظ مسایل جنسی گرم مزاج هستم و همسرم سرد مزاج. می خواستم بدانم چگونه سرد مزاجی ایشان را می توان کمتر نمود. سپاسگزارم.
پاسخ پزشک : توضیح نداده اید که تعداد روابط زناشوئی شما در هفته چند بار است. از نظر شما همسرتان سرد مزاج است، شاید نباشد.، و اینکه آیا همسر شما از ابتدای زندگش زناشوئی سرد مزاج بوده و یا اخیرا به این مشکل دچار شده است. در سن شما ۳-۲ بار رابطه زناشوئی در هفته معمولی تلقی می شود. اگر با این تعداد همسر شما مشکل دارد، باید بداند که نیازهای جنسی زوجها باید در داخل خانواده بر طرف شوند و اگر شما خواهان برقراری چند بار رابطه زناشوئی در روز هستید، بهتر است در خواسته های خود قدری تجدید نظر بفرمائید.
سرد مزاجی خانمها اگر خود بیمار بخواهد، به مقدار زیادی قابل حل است.

حسین : با سلام و احترام ۸ سال می شود که ازدواج کردم و یه پسر ۲.۵ ساله دارم تقریبا یک هفته به مراسم عروسی مونده بود که متوجه شدیم من هپاتیت از نوع B فعال دارم البته چند ماه قبلش عقد محضری کرده بودیم و همدیگر را خیلی دوست داشتیم.تصمیم گرفتیم ادامه بدهیم خودم کارمند نفت و لیسانس الکترونیک بودم خانم فوق دیپلم کامپیوتر البته هردومون الان خودمون را ارتقاء دادیم بخاطر هپاتیت و علیرغم اینکه خانم واکسناشو کامل زده بود تا ۳ ماه با هم رابطه جنسی نداشتیم بعدشم فقط با کاندوم و حداکثر ماهی ۳ یا۴ بار فقط برای بچه آزاد بودیم بعد از تولد بچه تقریبا رابطمون خیلی کم شد حتی جدا از هم می خوابیم و خانم اغلب دوست نداره رابطه داشته باشیم و میگه که ارضاء نمی شه خیلی راحت سر مسائل معمول زندگی به هم توهین می کنیم به غیر از سال اول ازدواج که باهم صمیمی بودیم الان دیگه محبتی نسبت به هم نداریم من هنوز فکر می کنم دوستش دارم ولی اون می گه دیگه منونمی خواد امشب تصمیم گرفتیم یه راه حل پیدا کنیم و دوستانه از هم جدابشیم الانم تقریبا ۴۰ روزی میشه با هم رابطه نداشتیم البته من و اون پاکدامنی امان را حفظ کردیم و منم خودمو کنترل می کنم. جناب استاد اگر هر راه حلی داشته باشید برای حفظ زندگیم کوتاهی نمی کنم.و از اینکه وقت می گذارید و جواب می دهید پیشاپیش تشکر می کنم.
پاسخ پزشک : بنده با توجه به اینکه با مسائل قانونی خیلی سر و کار دارم، همیشه به جوانان و والدین توصیه می کنم که کوچکترین مشکل را قبل از ازدواج با همسر یا شوهر آینده خود در میان بگذارند. بنده متاسفانه صدها پرونده طلاق دارم و روز به روز نیز به تعداد آنها افزوده می شود. بنده روانشناس نیستم ولی بنظر می رسد که مشکلات شما ریشه در رابطه شما با هم (به غیر از مسائل زناشوئی) داشته باشد. شاید بزرگترهای فامیل بتوانند برای شما کمک کنند. شاید با مشورت با یک روانشناس بتواند به مقدار زیادی به شما کمک کند و شاید چشم پوشی طرفین از ۵۰ درصد خواسته هایشان بخاطر فرزند خود بتواند به شما کمک کننده باشد. من برای شما آزوی موفقیت و تداوم زندگی زناشوئی را دارم.

مهدی شهسواری :سلام.می خواستم بفرمایید آیا معیار خاصی در تعداد مقاربت جنسی وجود دارد؟در هفته تا چند بار مقاربت حد سالم است و اینکه در صورت انجام بیش از حد مقاربت(که بفرمایید چقدر است) چه مضراتی عاید خواهد شد؟انجام بیش از حد آن در اثر چه نارسایی ها یا بیماری هایی می تواند باشد.؟ممنون.
پاسخ پزشک : تعدد روابط زناشوئی را نیازهای طرفین مشخص می کند و می تواند از چند بار در روز تا یک بار در هفته و یا کمتر متفاوت باشد. تعدد رابطه زناشوئی هیچ اثر سوئی بر جسم طرفین ندارد.

masoud :با عرض سلام و خسته نباشی خدمت جناب دکتر مشکل من هم مثل مشکل خیلی از مردها که خیلی هم رواج داره اینکه که خیلی خیلی زود ارضاء میشم و هیچ حسی دیگه ای برای رابطه زناشوئی مجدد ندارم
پاسخ پزشک : انزال زودرس در ۸۰-۷۰ درصد موارد، درمان موثر دارد. بر خلاف تصور بسیاری، مردها بلافاصله نمی توانند رابطه زناشوئی مجدد برقرار کنند و آن غیر طبیعی نیست.

مجتبی : با سلام با عرض معذرت من با مشکل کوچکی دستگاه و زود انزالی شدید مواجه هستم به طوری که بیشتر از دو سه دقیقه نمیتونم خودم را کنترل کنم البته تصمیم داشتم که از داروهای ماهواره ای استفاده کنم که ترسیدم بدتر شوم و از طرفی خجالت میکشم به دکتر مراجعه کنم لطفا” کمکم کنید .
پاسخ پزشک : در مورد اندازه آلت تناسلی، این روزها مراجعات مکرر برای این موضوع وجود دارد. دلیل آن نیز انبوه تبلیغات غیر واقعی است. یکی از شگردهای شرکتهای داروئی و تجهیزات پزشکی ابتدا ایجاد بیماری است و بدنبال آن ارائه درمان برای بیماری مذبور است. ابتدا با انبوه تبلیغات به مرد القاء می‌کنند که اندازه آلت تناسلی وی کوچک است، بعد با انبوه تبلیغات، نقش اندازه آلت تناسلی را در رابطه زناشوئی بسیار حیاتی می کنند (که در واقع اصلاً اینطور نیست) و سپس چاره درد را ارائه می کنند. مثل هر بیماری دیگر، کوچکی واقعی دستگاه تناسلی در مردان یا “کوچکی مرضی دستگاه تناسلی” تعریف علمی خاص خود را دارد، و صرف ادعای فرد دلیل وجود مشکل در وی نمی تواند باشد. افرادیکه از نظر علمی دارای اندازه آلت تناسلی طبیعی هستند هیچگونه مشکلی در رابطه زناشوئی پیدا نمی کنند. برای درمان “کوچکی واقعی دستگاه تناسلی” دو راه وجود دارد: دارو درمانی که بیشتر قبل از ۱۴ سالگی مؤثر است و عمل جراحی که بعد از سن بلوغ انجام می شود. هیچ دارو یا دستگاهی که مورد تأئید مجامع علمی معتبر باشد، جهت تغییر قابل ملاحظه اندازه آلت تناسلی وجود ندارد. دستگاههائیکه در اینترنت و یا شبکه های ماهواره‌ای تبلیغ می شوند، بنظر بنده فقط موهومات هستند. این دستگاهها نه تنها بیفایده می باشند، بلکه در مواردی عوارض زیانبار شدیدی را نیز به همراه دارند. و نیز اینکه عده ای سود جو، داروهائی را تبلیغ می کنند که صد در صد مؤثر و تضمینی هستند، باز بنظر بنده هیچ وجود خارجی ندارند. خوانندگان محترم به هیچ وجه نباید در دام یک همچون تبلیغاتی بیفتند. افرادیکه از نظر پزشکی مشکل ندارند و سالم محسوب می شوند، هیچ نیازی به تغییر اندازه دستگاه تناسلی خود ندارند.

ع-ج :من قادر به برقرای رابطه زناشوئی نیستم چون در نعوظ مشکل دارم. ماهی یکبار صورت میگیرد – لطفا مرا راهنمایی کنید .
پاسخ پزشک : همنطور که خود شما فرمود ه اید، ممکن است مبتلا به اختلال در نعوظ باشید. اختلال در نعوظ علل بسیار زیادی دارد. دو دهه قبل بیش از ۸۰ درصد موارد اختلال نعوظ در مرد را به عوامل روحی روانی نسبت می دادند. ولی اکنون با پیشرفت علم و روشهای تشخیصی، در بیش از ۸۰ درصد موارد با انجام روشهای تشخیصی مورد نیاز بیمار می توان یک علت عضوی برای اختلال نعوظ پیدا کرد. جهت آگاهی خوانندگان محترم هفته نامه، من موضوع را بیشتر می شکافم، تا راهنمای بیماران عزیز باشد. یک مردی اگر از اختلال نعوظ رنج می برد، دو تا علت بزرگ می تواند داشته باشد:
علل عضوی یا ارگانیک، یعنی یک فرایند خاصی در فرد سبب اختلال نعوظ شده است، مثلا بیماری قند یا دیابت که سبب اختلال عروق در بدن شده و می تواند منجر به ناتوانی جنسی در مردان شود، و در حقیقت یکی از علل شایع اختلال نعوظ در مردان همین بیماری قند می باشد. گروه دوم اختلالات نعوظ در مردان، مواردی هستند که منشاء روحی روانی یا به اصطلاح سایکوژنیک دارند، مثل بیماری افسردگی که در این افراد میزان شیوع اختلالات جنسی بطور قابل توجهی بیشتر از جمعیت عادی است. خود علل عضوی یا ارگانیک به سه دسته بزرگ تقیسم می شوند که عبارتند از: هورمونی، مانند افرادی که بیماری غدد درون ریز مثل تیروئید یا هیپوفیز دارند، عروقی، که در آن بعلت مشکلات سیستم عروقی یا رگهای بدن، خون رسانی به آلت تناسلی مختل می شود، مانند افرادیکه دچار شکستگی لگن همراه با ضایعات عروقی می شوند، یا افرادیکه میزان چربی خون آنها خیلی بالاست، همانطور که خوانندگان محترم می دانند، چربی خون بالا در دراز مدت سبب گرفتگی عروق می شود.
گروه سوم اختلالت نعوظ عضوی در مردان، منشاء سیستم عصبی دارند که در اصطلاح علمی به آن نوروژنیک می گویند، مانند فردیکه دچار آسیب نخاعی مثلا قطع نخاع شده است، یا فردیکه دچار بیماری MS است. هدف از ذکر مطالب فوق این است که خوانندگان محترم بدانند که اختلالات جنسی انواع مختلف دارند و بدون تشخیص دقیق، نبایستی فردی تحت درمان قرار گیرد، و تشخیص دقیق نیازمند استفاده صحیح و مناسب از اقدامات پاراکلینیک می باشد.

محمد : با عرض سلام و ادب سوال من این است که برای افزایش طول دستگاه تناسلی از طریق جراحی باید به چه دکتری و در کجا مراجعه کنیم .
پاسخ پزشک : اندازه دستگاه تناسلی مثل قد و وزن در افراد مختلف متفاوت است و غیر قابل تغییر می باشد. جالب است که تا یک دهه قبل اندازه دستگاه تناسلی مردان اصلا در جامعه مطرح نبود امروزه با انبوه تبلیغات واهی به مردان القاء می کنند که دارای مشکل هستند و جهت برطرف کردن مشکلشان هم انواع دستگاهها و داروها را پیشنهاد می کنند. افرادیکه از نظر پزشکی مشکل ندارند و سالم محسوب می شوند، هیچ نیازی به تغییر اندازه دستگاه تناسلی خود ندارند.

م : با سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر بنده ۲۹ سال سن دارم و دستگاه تناسلی بنده در حالت نعوظ حدود ۱۴ سانتیمتر میباشد آیا دستگاه هایی که در بازار برای کشش الت تناسلی وجود دارد تاثیری در افزایش طول و قطر دائمی الت تناسلی دارد یا خیر و شما دستگاه خاصی را تجویز می کنید یا خیر؟ با تشکر
پاسخ پزشک : دوست عزیز شما هیچ مشکلی ندارید. دستگاهها و داروهائی که در ماهواره و بازار تبلیغ می شوند، بنظر من ادعایشان کذب محض است.

ه… رامبد : سلام . خسته نباشید. ۱)همسر من در دوران نوزادی و بعد از زمان ختنه، خونریزی شدیدی داشته و الان در دوران بزرگسالی نیز مشاهده شده که کمی از گوشت مانده و ختنه نشده. به گفته همسرم، این مساله زمان برقراری رابطه جنسی، کمی مشکل ساز شده. البته نمی دونم این مشکل تا چه حدیه… امکان انجام معاینات و رفع مشکل وجود داره؟ همسرم هم کمی از این مساله که نمی دونه به کجا مراجعه کنه رنج می بره . ما دقیقا نمی دونیم باید مراجعه کنیم یا نه…. حجب و حیا و از این مباحث… ۲) همسرم اصلا امکان استفاده از کاندوم و نداره و به محض قرار دادن روی آلت تناسلی، آمادگی خود را از دست می دهد؟ پیشنهاد شما چیه؟ ممنون می شوم به ما کمک کنید.
پاسخ پزشک : اگر همسر شما از نظر فیزیکی مشکل دارد با مراجعه به یک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار، مشکل به سادگی قابل حل است. مشکل همسر شما احتمالا با یک جراحی کوچک حل می شود و نمی بایست اینهمه سال خود را عذاب می دادید. چون استفاده از کاندوم حس پوستی را کاهش می دهد، در عده ای سبب از بین رفتن آمادگی می شود. اگر هدف از استفاده از کاندم جلوگیری از بارداری است، از روشهای دیگر استفاده نمائید.

امیر : برای اینکه درهنگام نزدیکی نعوظ کامل داشته باشم چکارمیتونم انجام بدم .
پاسخ پزشک : علت عدم نعوظ کامل خود را باید مشخص و برطرف نمائید.

منوچهر :باسلام وعرض تشکر برای جلوگیری از انزال زودرس چه راهکار و دارویی را توصیه مینمایید.
پاسخ پزشک : مشکل شما به راحتی با مراجعه به پزشک در ۸۰-۷۰ درصد موارد با دارو قابل درمان است.

ماریا :با سلام من ۳۲ سالمه و ۸ ساله ازدواج کردیم .همسرم ابتدای ازدواج رابطه معمولی داشت ولی حتی شب عروسی رابطه ای نداشتیم به خاطر خستگی . الان هم اگه دو هفته یکبار من پیشنهاد ندم اصلا رابطه ای نداریم .واسم خیلی سخته ولی با این وجود مجبورم تحمل کنم .اصلا هم حاضر نمیشه بیاد دکتر .وقتی رابطه شروع شه مشکلی نداریم بیشتر تمایل جنسی نداره هر کاری هم که پیشنهاد دادند انجام دادم ولی موثر نبود .ایشان ۳۶ ساله هستند.
پاسخ پزشک : همسر شما در حال حاضر شاید مبتلا به سرد مزاجی باشد. اگر آن درست باشد، از نوع ثانویه است، چون در بدو ازدواج مشکل نداشتند. خانمها بر خلاف آقایان برای برقراری یک رابطه زناشوئی طبیعی نیاز به یک رابطه عاطفی خوب با شوهر خود دارند. البته با گذشت زمان و بالا رفتن سن از تمایلات جنسی در زن و مرد کاسته می شود. با سه تا اگر مشکل شما به مقدار زیادی قابل حل است. اگر روابط عاطفی شما با یکدیگر مشکلی ندارد، اگر میزان خواسته شما نا معقول نیست و اگر همسر شما تمایل به برطرف کردن مشکل احتمالی دارند (نه از روی اجبار)، لطفا با یک پزشک متخصص مشورت نمائید.

ملیحه : باسلام حدود۱۸ساپیش ازدواج کردم اولن باری که نزدیکی باشوهرم داشتم خونی نیومد واین برای خودم وشوهرم خیلی عجیب بود هرچند که غیرازچند بارشوهرم دیگه چیزی به روم نیاورد اما ازهمون موقع تاحالا این مسئله فکرمنو به خودش مشغول کرده روم نمیشه برم دکتر. به نظر شما بعد از گذشت این همه سال میشه تشخیص دادکه علت چی بوده.
پاسخ پزشک : تشویش شما کاملا بی مورد است و اینهمه سال بی مورد در رنج و عذاب بودید. پرده بکارت و دیواره واژن در خانمها فوق العاده قابل ارتجاع است، در بسیاری از خانهما این پرده تا موقع زایمان پاره نمی شود. در بسیاری از موارد پارگی آن بدون خونریزی است.

ٱرمان: با سلام من ۴۳ ساله هستم و ۱۵ سال است که ازدواج کردم ولی مشکل زود انزالی دارم و در حین معاشقه دچار انزال میشوم . لطفا مرا راهنماییی کنید.
پاسخ پزشک :مشکل شما به راحتی با مراجعه به پزشک در ۸۰-۷۰ درصد موارد با دارو قابل درمان است.

امید: باعرض سلام وخسته نباشید بنده مشکل زود انزالی و همچنین کمی سرد مزاجی دارم لطفا راهکاری برایم بفرمایید واگه با دارو های گیاهی درمان می شوم بفرمایید خیلی ممنون می شوم با تشکر .
پاسخ پزشک : صرف ادعای یک نفر بر داشتن بیماری دلیل وجود بیماری نیست. هر بیماری در پزشکی تعریف خاص خود را دارد. مثال می زنم: اگر قند خون از یک عددی بالاتر باشد و در آزمایشات تکمیلی تأئید شود، آن موقع می گویند که فرد دارای بیماری قند یا دیابت است. انزال زودرس عبارت است از انزال زودتر از دو دقیقه پس از برقراری رابطه زناشوئی. اگر شما در این تعریف علمی می گنجید، دارای انزال زودرس هستید که برای آن درمانهای مؤثری هم وجود دارد. هدف از سرد مزاجی را باید توضیح دهید که منظور چیست. اگر شما در دهه دوم یا سوم زندگی هستید و تعداد روابط زناشوئی شما در ماه یک بار است، بله شما دچار سرد مزاجی هستید. بنده داروی گیاهی برای درمان اختلالات جنسی در زن یا مرد سراغ ندارم.

دارا : سلام, من ۲۷ سال دارم و بزودی زندگی مشترکم رو شروع خواهم کرد. نامزدم از شب زفاف خیلی هراس دارد , ما بسیار به هم عشق می ورزیم ولی نمی دونم برای استرس ناشی از این مسئله چه باید بکنم! و چطور او را آروم کنم؟دیگه اینکه بجز کاندوم چه روش پیشگیری دیگری توصیه می کنید؟
پاسخ پزشک : واقعا شب زفاف برای عده ای از خانمها کابوس شده است و به مقدار زیادی هم حق دارند، من اسم آنرا تجاوز به عنف قانونی گذاشته ام. بنده نمی دانم که چه اصراری است که حتما در یک شب در یک زمان و مکان مشخص یک مرد همسر خود را وادار به رابطه زناشوئی بکند. اگر اینکار در طی روزها ی بعدی در یک شرایط مناسب صورت بگیرد، چه اشکالی دارد؟ آقایان باید توجه داشته باشند که اگر همسر آنها از نظر روحی دچار آسیب شود، ممکن است دارای نتایج زیانبار در آینده داشته باشد. روشهای پیشگیری از حاملگی در کلاسهای قبل از ازدواج توضیح داده می شوند.

مهدی : با سلام ۱- سوزش و درد خفیف معده از چیست؟ و چگونه میتوان آنرا درمان نمود؟ ۲- بنده جهت درمان زودارضائی خود (البته نه بصورت مداوم و تقریبا ماهی ۲ بار) از قرص ترامادول ۱۰۰ استفاده میکنم. آیا این دارو عوارض خاصی چه در کوتاه مدت چه در بلند مدت دارد؟ با تشکر
پاسخ پزشک : برای درمان سوزش و درد معده به متخصص گوارش مراجعه فرمائید. شما برای درمان انزال زودرس خود از بدترین دارو استفاده می کنید. ترامادول یک ماده مخدر است.

امیر : باسلام بعضی مواقع که میخواهم نزدیکی کنم باهمسرم یا دچار عدم نعوظ میشوم و یا اینکه نعوظ کامل میشود امابعد یک یا دو دقیقه آنرا ازدست میدهم سن من ۲۵ سال است. لطفا من را راهنمایی کنید.
پاسخ پزشک : شما هم دچار اختلال در بدست آوردن نعوظ هستید و هم دارای مشکل در حفظ نعوظ. با توجه به سن شما، احتمالا یک دلیل مهمی باید داشته باشد. توصیه می کنم که به پزشک متخصص مراجعه نمائید. در مورد علل اختلال در نعوظ در سایت www.safarinejad.ir به تفصیل توضیح داده شده است.

عالیه : با سلام من تا ۶ ماهه دیگه دارم میرم خونه بخت به شدت از شب زفاف می ترسم به حدی که بعضی شب ها کابوس می بینم. خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید که هم خودم چه کار کنم هم شوهرم. ما بخاطر کم رویی شوهرم کلاس تنظیم خانواده نرفتیم فقط ازمایش خون دادیم.
پاسخ پزشک : همین سئوال را یک خواننده محترم کرده بود. نباید شب زفاف برای یک خانم به شکل کابوس درآید. اگر یک خانم را به زور مجبور به برقرار کردن رابطه زناشوئی نکنند، هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. بهترین راه برای غلبه به این ترس، انجام رابطه زناشوئی در روزهای آینده در یک فرصت مناسب است. صحبت کردن با دوستان و افراد فامیل برای آگاهی از تجربه آنها خیلی کمک کننده است.

امیر۲۷ : با سلام و عرض ادب و تقدیر و تشکرجهت سرد مزاجی خانم باید چه کار کنیم.
پاسخ پزشک : مثل هر بیماری دیگر چاره در مراجعه به پزشک است.

raha :با سلام من خانمی ۳۵ ساله هستم و مشکلی که دارم اینه که به صورت دوره ای میل جنسی ام خیلی ضعیف میشه و حتی به صفر میرسه خودم فکر میکنم دچار افسردگی میشوم چنین وضعیتی را پس از زایمانم دقیقا بمدت ۲ سال تجربه کردم که با مطالعاتی که داشتم احتمال میدهم به افسردگی پس از زایمان دچار بودم -از ادامه این مشکل نگرانم خواهش میکنم کمکم کنید . مورد قابل اشاره اینکه چند ماهی هست که سقط جنین داشتم و از آن موقع به بعد این مشکل ( میل جنسی کم )تقریبا دائمی شده .با تشکر
پاسخ پزشک : سرد مزاجی در خانمها دارای دو منشاء بزرگ است، یکی روحی و روانی و دیگری جسمی. خود افسردگی در ۳۰ درصد موارد سبب کاهش میل جنسی می شود. علاوه از آن استفاده از داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است سبب ایجاد اختلال جنسی شود که حتی تا مدتها پس از قطع دارو باقی می ماند. با توجه به شرح حال، مشکل شما احتمالا منشاء روحی روانی دارد. بهتر است ابتدا از نظر جسمی بررسی شوید اگر سالم بودید، می توانید با یک روانشناس متخصص مشورت نمائید.

احمد علی: با سلا م وخسته نباشید. من جوانی ۲۹ ساله هستم که در اثر تصادف دچار آسیب نخاعی و عدم کنترل ادرار و اختلال جنسی شده ام. برای بر قراری رابطه زناشوئی با ید از قرص استفاده کنم تا آمادگی پیدا کنم و خانمم که می داند من شهوت جنسی ندارم از نزدیک شدن به من خودداری می کنم و از این گونه آمیزش بیزار است. خواستم ببینم راهی نیست تا من از این بحران خلاص شوم با تشکر
پاسخ پزشک :در اثر آسیب به نخاع مرد دچار اختلال در نعوظ می شود ولی میل جنسی افراد که شما از آن به عنوان شهوت اسم برد ه اید آسیب نمی بیند. اینکه مشکل نعوظ شما با دارو برطرف می شود، شما خیلی خوش شانس هستید. مشکل جنسی شما در حال حاضر با راحترین روش حل شده است. متاسفانه برای بی اختیاری ادراری کمک زیادی نمی توان کرد ولی راههای است که بی اختیاری ادراری شما، دیگران را آزرده نکند. مشکل آسیب نخاعی و بدنبال آن مشکلات جنسی و ادراری، بعلت بالا بودن آمار تصادفات، مبتلا به جامعه است.

رنجبری :مدت زمان یک رابطه زناشوئی موفق چه میزان است؟
پاسخ پزشک : مدت زمان خاصی ندارد ولی باید هر دو زوج به ارضاء برسند.

رنجبری : با سلام من اکنون ۴۶ سال دارم لیکن مانند ابتدای ازدواج (۲۹ سالگی ) توان جنسی ندارم علت چیست و برای جبران آن چه کاری باید انجام دهم؟
پاسخ پزشک : با بالا رفتن سن هم در مرد و هم در زن از میزان تمایلات جنسی و توانائی جنسی کاسته می شود. این مانند سفید شدن موها فرایند طبیعی زندگی است.

زهرا حامدی :سلام زن ۴۵ ساله ای هستم از رابطه جنسی لذت نمی برم تا کنو ن یکبار نشده که من در رابطه جنسی پیش قدم شوم همسرم را خیلی دوست دارم او نیز همچنین آیا دارویی هست که من مصرف کنم چون می ترسم که در رابطه ما مشکلی ایجاد شود چون من نزدیکی را به خاطر همسرم انجام میدهم نه به خاطر خودم متشکرم
پاسخ پزشک : همانطور که اشاره فرمودید شما از بدو زندگی مشترک مشکل سرد مزاجی را داشتید و احتمالا الان برای شما مشکل بیشتری ایجاد شده است.در تمامی جوامع حدود ۳۰ درصد خانمها از یکی از مشکلات جنسی در رنج هستند. برای تشخیص و درمان اختلالت جنسی یک تیم متخصص با تجهیزات مخصوص لازم است. من امیدوارم که روزی مثل کلینیکهای ترک اعتیاد شاهد ایجاد کینیکهای تخصصی تشخیص و درمان اختلالات جنسی باشیم. چون انبوه این بیماران دارای مشکلات عدیده هستند. شما خانم محترم نیز باید به پزشک منخصص مراجعه نمائید.

امیر :با سلام برای بهتر ارضاء کردن همسرم چه کار کنم خیلی دیر به ارگاسم میرسد.
پاسخ پزشک :خانها برای رسیدن به ارگاسم اولا باید رابطه عاطفی خوب با شوهر خود داشته باشند، دوما مجبور به برقراری رابطه زناشوئی نشده باشند و سوما نیاز به تحریکات کافی و موثر به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه دارند. من در ابتدا توصیه می کنم که با مطالعه کتاب، نه مطالب اینترنتی، به اطلاعات خود بیفزائید، اگر مشکل شما همچنا باقی بود، پزشک متخصص خیلی می تواند به شما کمک کند.

امیر: سلام .۲۷ساله مجرد هستم وحدود ۳ساله نعوظ صبحگاهی ندارم یاوقتی که دارم شل یا خیلی دردناکه باعث بی خوابی میشه وهیچ میلی یا حسی به جنس مخالف ندارم و نگران آینده هستم لطفا راهنمایی کنید به متخصص درچه زمینه ای مراجعه کنم باتشکر.
پاسخ پزشک : شما نیاز به بررسی دارید. در ابتدا باید به جراح کلیه و بیماریهای مجرای ادراری مراجعه نمائید.

soheila : با سلام و خسته نباشید الان ۴ سال است که از ازدواج من می گذرد اما میل جنسی همسرم اصلا کم نشده و هنوز مانند اوایل زندگیمان شبی ۳ بار نزدیکی میکند خواستم ببینم این ضرری برای همسرم ندارد چطوری می توان آن را کم کرد؟
پاسخ پزشک : تعدد روابط زناشوئی ضرر خاصی ندارد. می توان میل حنسی را به مقدار زیاد کاهش داد، بدون اینکه سبب آسیب خاصی در مرد یا زن شود.

صمد سعیدی : ۱-حداقل زمان رابطه جنسی لازم، برای رسیدن خانم به حالت ارگاسم چقدر است؟ ۲-تعریف زود انزالی چیست ؟و چطور می توان آن را درمان کرد؟
پاسخ پزشک : معمولا خانمها برای رسیدن به حالت ارگاسم ۱۵-۱۰ دقیقه زمان لازم دارند، ولی آن ممکن است در عده ای متفاوت باشد. ضمنا زمان بخودی خود زیاد مهم نیست، آن باید همراه با تحریکات کافی و موثر باشد. انزال زودتر از ۲ دقیقه را انزال زودرس می گویند که با دارو به مقدار زیادی قابل حل است.

ز-ح : سلام.باعرض خسته نباشید. من و همسرم ۴سال است که ازدواج کرده و صاحب یک فرزاد ۷ ماهه هستیم. ولی از اول ازدواج همسرم دچار مشکل انزال زودرس میباشد.لطفا درمان غیر دارویی ذکر کنید و بفرمایید برای درمان به چه پزشک با چه تخصصی مراجعه کنیم؟ پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگذارم.
پاسخ پزشک : بهترین درمان انزال زودرس، درمان داروئی است. باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه بفرمائید.

mehrdad :من ۱ساله ازدواج کردم اما همسرم ارضاء نمیشه پیش دکتر زنان رفتیم و ۳مدل ژل تجویز کردند که بازهم فایده نداشته زمان رابطه زناشوئی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه میشود ممنون میشم راهنماییم کنید.
پاسخ پزشک : فیزیولوژی خانمها کاملا متفاوت از آقایان است. اولا خانمها برای برقرار کردن رابطه زناشوئی نیاز به داشتن رابطه عاطفی خوب با همسر خود هستند، ثانیا ما اصطلاحی بنام سرد مزاجی در خانمها داریم که در آن یک زن تمایل به برقراری رابطه زناشوئی ندارد. سرد مزاجی دارای درجات مختلف است در نوع خفیف معمولا مشکلی در زندگی زناشوئی پیش نمی آید ولی در نوع شدید گاها فرد از برقرار کردن رابطه زناشوئی متنفر است. اگر همسر شما دارای سرد مزاجی است و تمایل به درمان دارد به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمائید.

وریا :سلام لطفا به دو سوال من جواب جدی دهید – علت زود انزالی چیست و چه تأثیری بر روابط زناشویی می گذارد ؟ – درمان این عارضه بزرگ جنسی چیست ؟ با تشکر
پاسخ پزشک :انزال زودرس علت خاصی ندارد، مربوط به چگونگی تنظیم سیستم عصبی است. در صورت داشتن اطلاعلات کافی انزال زود رس بخودی خود اثر سوء بر زندگی زناشوئی ندارد. عارضه بزرگ جنسی نمی باشد، بلکه یک عارضه خیلی معمولی است که به راحتی قابل درمان است.