علایمی که نشان می دهد مامان شده اید! - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
علایمی که نشان می دهد مامان شده اید!

خانم‌ها از زمان اقدام برای بارداری تا قطعی شدن آن روزهای پراسترسی را پشت سر می‌گذارند. نشانه‌هایی وجود دارد که هر چند ممکن است تعیین‌ کننده بارداری نباشد اما در کنار هم قرار گرفتن چند مورد از آن‌ها نشان می‌دهد فرد به مادر شدن نزدیک شده است.آزمایش‌های تشخیص بارداری هم جزو قدم‌های تکمیلی بعدی ‌است. در این مطلب از چند نشانه اصلی و اولیه بارداری در خانم‌ها خواهیم گفت.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه خراسان، قطع قاعدگی ،اگر دوره قاعدگی‌تان منظم است قطع یا به تاخیر افتادن آن می‌تواند از نشانه‌های بارداری باشد. یک هفته تا ۱۰ روز بعد از قطع قاعدگی می‌توانید با استفاده از بی بی‌ چک و آزمایش خون از بارداری خود مطمئن شوید.

افزایش دمای بدن

دمای پایه بدن بعد از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد و تا قاعدگی بعدی در همان سطح باقی می‌ماند. افزایش ادامه‌دار دمای پایه بدن به ویژه صبح‌ها بیش از دو هفته، ممکن است به این معنی باشد که شما باردار هستید.

تهوع صبحگاهی

هفته ششم به بعد جزو هفته‌های پر نشانه بارداری است. در این هفته ممکن است با تهوع صبحگاهی احساس کنید بیمار شده‌اید اما این یکی از نشانه‌های مادر شدن است که در تمام مادران باردار به یک اندازه و شدت نیست.

حساسیت و ورم سینه

حدود دو هفته بعد از تخمک‌گذاری، سینه خانم‌ها برای آماده‌سازی شیر دادن به نوزاد تغییر شکل می‌دهد. این تغییرات می‌تواند شامل بزرگ شدن، نمایان شدن رگ‌ها، ترشحات‌ و برجستگی‌های تیره اطراف نوک سینه باشد.

تکرر ادرار

هفته ششم تا هشتم بارداری نیاز مادر به سرویس بهداشتی بیشتر می‌شود و معمولا خانم‌ها در این هفته‌ها با تکرر ادرار مواجه خواهند شد. این یکی از دلایل مشخص و شناخته‌ شده بارداری است.

خون ریزی لانه‌گزینی

خون ریزی لانه‌گزینی معمولا ۶ تا ۱۲ روز بعد از تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد و نباید با عادت ماهانه اشتباه گرفته شود. خون ریزی لانه‌گزینی، اغلب شدید نیست و به شکل لکه‌بینی خواهد بود. معمولاً رنگ روشن‌تری دارد و جریان آن نسبت به عادت ماهانه کندتر است.

تغییر خلق‌وخو و خستگی

ممکن است تغییرات هورمونی در دوره بارداری شما را با روحیات متفاوتی مواجه کند. داشتن حس خستگی شدید یکی دیگر از علایم بارداری است که در این دوران، به ویژه در سه ماه اول بسیار دیده می‌شود.