لیست ویتامین هایی که در بارداری باید بخورید - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
لیست ویتامین هایی که در بارداری باید بخورید

در دوران بارداری، کودک شما تمام مواد مغذی لازم را از شما دریافت می کند. بنابراین ممکن است در دوران بارداری بیشتر از قبل از بارداری نیاز داشته باشید.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مارچ او دایمز در دوران بارداری به اسید فولیک، آهن، کلسیم، ویتامین D، کولین، اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین های B و ویتامین C نیاز دارید. . غلات غنی شده، نان و ماکارونی غنی شده، بادام زمینی، سبزیجات برگ سبز تیره، آب پرتقال، لوبیا بخشی از نیازهای شما را تامین میکنند.

آیا باید در دوران بارداری مولتی ویتامین مصرف کرد؟

اگر می خواهید مولتی ویتامین مصرف کنید خوب است، اما تحقیقات نشان داده است که لازم نیست. نکته کلیدی مصرف مکمل های خاص مورد نیاز و داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل است. اگر مولتی ویتامین مصرف می کنید، مطمئن شوید که حاوی ویتامین A نباشد، زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند به کودک شما آسیب برساند.

از مصرف چه ویتامین هایی در دوران بارداری باید اجتناب کرد؟

اگر باردار هستید، باید از مکمل ها و مولتی ویتامین های حاوی ویتامین A (رتینول) خودداری کنید – زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند به رشد کودک شما آسیب برساند. همچنین باید از جگر و فرآورده های کبدی (از جمله روغن کبد ماهی) خودداری کنید، زیرا سرشار از ویتامین A هستند.

آیا ویتامین های دوران بارداری بهتر از مولتی ویتامین ها هستند؟

ویتامین های دوران بارداری به طور ویژه برای رفع نیازهای شما و نوزاد در حال رشد شما فرموله شده اند. یک مولتی ویتامین معمولی ممکن است نیازهای سلامتی شما را برآورده کند، اما نیازهای شما و کودکتان را برآورده نخواهد کرد.

آیا می توانم به جای مکمل مخصوص دوران بارداری، مولتی ویتامین معمولی مصرف کنم؟

اگر به شما گفته شده است که ویتامین های دوران بارداری را برای آمادگی برای تولد فرزندتان مصرف کنید، جایگزینی مولتی ویتامین ها تا زمانی که مکمل اسید فولیک مصرف می کنید امکان پذیر است.

اگر ویتامین های دوران بارداری را مصرف نکنید چه اتفاقی می افتد؟

مصرف ویتامین های دوران بارداری قبل از بارداری می تواند به جلوگیری از سقط جنین، نقایص و زایمان زودرس کمک کند. اگر ویتامین های دوران بارداری مصرف نمی کنید، نقص لوله عصبی ممکن است ظاهر شود: آنسفالی: این زمانی اتفاق می افتد که جمجمه و مغز کودک به درستی شکل نگیرد.

بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین ها

معمولا برای خیلی ها پیش آمده که شنیده اند، صبح ها یا شب قبل از خواب بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین ها است، یا شاید هم شنیده باشید که مصرف آن ها با غذا جذب بهتری دارد. اهمیت مصرف مولتی ویتامین و مناسب ترین زمان مصرف ویتامین هابیشتر پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند که خوردن ویتامین ها و املاح در زمان هایی می تواند جذب بیشتری داشته باشد یا برعکس همراه کردن آن ها با بعضی از خوراکی ها می تواند از اثربخشی آن ها بکاهد.

آدامس ،ژله یا قرص قبل از تولد کدام بهتر است؟

بسیاری از اوقات، ویتامین‌های دوران بارداری به شکل قرص باعث ناراحتی معده می‌شوند، به‌ویژه زمانی که چندین قرص در یک وعده برای مصرف وجود داشته باشد. آدامس ها و مکمل های مایع موثر هستند و مصرف ویتامین های دوران بارداری را آسان تر می کنند.

آیا می توانید به جای ویتامین های دوران بارداری فقط اسید فولیک مصرف کنید؟

ویتامین های دوران بارداری نباید جایگزین یک رژیم غذایی متعادل شوند. اما مصرف آن‌ها می‌تواند به بدن شما – و کودک شما – ویتامین و مواد معدنی بیشتری بدهد. برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مصرف مکمل اسید فولیک را علاوه بر ویتامین دوران بارداری توصیه می کنند. در مورد میزان مصرف روزانه اسید فولیک با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف ویتامین های دوران بارداری و خوردن غذاهای سالم می تواند به شما کمک کند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود و کودکتان در دوران بارداری را به شما بدهد.

اطمینان حاصل کنید که ویتامین دوران بارداری شما دارای اسید فولیک، آهن و کلسیم است. اکثر آنها مقدار مناسبی از هر یک از اینها را دارند.

با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که ویتامین D، DHA و ید کافی در روز دریافت می کنید.

هیچ مکملی را بدون تایید ارائه دهنده خود مصرف نکنید.

ویتامین های دوران بارداری چیست؟

ویتامین های دوران بارداری مولتی ویتامین برای زنان باردار یا زنانی هستند که قصد بارداری دارند. در مقایسه با مولتی ویتامین های معمولی، آنها دارای مقدار بیشتری از مواد مغذی هستند که در دوران بارداری به آنها نیاز دارید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک ویتامین قبل از تولد برای شما تجویز کند، یا می توانید آنها را بدون نسخه بدون نسخه بخرید. در دوران بارداری هر روز یک ویتامین دوران بارداری مصرف کنید. اگر قصد بارداری دارید، مصرف ویتامین های دوران بارداری را قبل از بارداری شروع کنید.

بدن شما از ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موجود در غذا استفاده می کند تا قوی و سالم باشد. در دوران بارداری، کودک در حال رشد شما تمام مواد مغذی لازم را از شما دریافت می کند. بنابراین ممکن است در دوران بارداری بیشتر از قبل نیاز داشته باشید. اگر چندقلو (دوقلو، سه قلو یا بیشتر) باردار هستید، ممکن است به مواد مغذی بیشتری نسبت به بارداری یک نوزاد نیاز داشته باشید. ویتامین دوران بارداری شما حاوی مقدار مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز شما در دوران بارداری است.

اگر گیاهخوار هستید، آلرژی غذایی دارید یا نمی توانید غذاهای خاصی بخورید، ممکن است ارائه دهنده شما از شما بخواهد که مکملی مصرف کنید تا به شما در دریافت بیشتر مواد مغذی خاص کمک کند. مکمل محصولی است که برای جبران برخی مواد مغذی که در غذاهایی که می خورید به اندازه کافی دریافت نمی کنید، مصرف می کنید. به عنوان مثال، ارائه دهنده شما ممکن است به شما توصیه کند که مکمل ویتامین مصرف کنید تا به شما کمک کند ویتامین D، آهن یا کلسیم بیشتری دریافت کنید.

کدام مواد مغذی در دوران بارداری اهمیت بیشتری دارند؟

همه مواد مغذی مهم هستند، اما این شش نقش کلیدی در رشد و تکامل کودک شما در دوران بارداری دارند:

اسید فولیک
اهن
کلسیم
ویتامین دی
DHA
ید

اسید فولیک چیست؟

اسید فولیک یک ویتامین B است که هر سلول در بدن شما برای رشد و تکامل سالم به آن نیاز دارد. مصرف اسید فولیک قبل و در اوایل بارداری می تواند به جلوگیری از نقایص مادرزادی مغز و ستون فقرات به نام نقص لوله عصبی (که NTD نیز نامیده می شود) کمک کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف اسید فولیک ممکن است به پیشگیری از نقایص قلبی و نقایص مادرزادی در دهان کودک شما (به نام شکاف کام و لب) کمک کند.

قبل از بارداری هر روز یک مکمل ویتامین با ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید.
هر روز یک مکمل ویتامین با ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید، حتی اگر قصد بارداری ندارید.
در دوران بارداری، هر روز یک ویتامین دوران بارداری مصرف کنید که ۶۰۰ میکروگرم اسید فولیک در آن وجود دارد.
برچسب محصول را بررسی کنید تا ببینید چه مقدار اسید فولیک در آن وجود دارد.
اگر در معرض خطر بالای داشتن نوزاد مبتلا به NTD هستید، با پزشک خود در مورد اینکه چگونه می توانید با خیال راحت روزانه ۴۰۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید تا از بروز NTD جلوگیری کنید، صحبت کنید. مصرف ۴۰۰۰ میکروگرم را حداقل ۳ ماه قبل از بارداری و از ۱۲ هفته اول بارداری شروع کنید. شما در معرض خطر بالایی هستید اگر:

شما در گذشته حاملگی با NTD داشته اید.
شما یا شریک زندگیتان NTD دارید.
شریک زندگی شما یک فرزند مبتلا به NTD دارد.
چندین مولتی ویتامین یا ویتامین های دوران بارداری را مصرف نکنید. شما می توانید مقدار زیادی از مواد مغذی دیگر را دریافت کنید که ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد. ارائه دهنده شما می تواند به شما کمک کند بهترین و ایمن ترین راه را برای دریافت مقدار مناسب اسید فولیک پیدا کنید.

همچنین می توانید اسید فولیک را از غذا دریافت کنید. مرکبات، سبزیجات برگ سبز و لوبیا همگی منابع عالی اسید فولیک هستند. برخی از غذاها مانند غلات، نان، برنج و پاستا نیز با اسید فولیک غنی شده اند.

آهن چیست؟

آهن یک ماده معدنی است. بدن شما از آهن برای ساخت هموگلوبین استفاده می کند، پروتئینی که به انتقال اکسیژن از ریه ها به بقیه بدن کمک می کند. شما در دوران بارداری دو برابر بیشتر از قبل از بارداری به آهن نیاز دارید. بدن شما به این آهن نیاز دارد تا خون بیشتری بسازد تا بتواند اکسیژن را به کودک شما برساند. کودک شما برای ساختن خون خود به آهن نیاز دارد.

در دوران بارداری، روزانه به ۲۷ میلی گرم آهن نیاز دارید. اکثر ویتامین های دوران بارداری این مقدار را دارند. شما همچنین می توانید آهن را از غذا دریافت کنید. منابع خوب آهن عبارتند از:

گوشت بدون چربی، مرغ و غذاهای دریایی
غلات، نان و ماکارونی که آهن به آن اضافه شده است (برچسب بسته را بررسی کنید)
سبزیجات سبز برگ
لوبیا، آجیل، کشمش و میوه های خشک
غذاهای حاوی ویتامین C می توانند میزان جذب آهن بدن را افزایش دهند. بهتر است هر روز غذاهایی مانند آب پرتقال، گوجه فرنگی، توت فرنگی و گریپ فروت مصرف کنید.
کلسیم (در محصولات لبنی مانند شیر) و قهوه، چای، زرده تخم مرغ، فیبر و دانه های سویا می توانند مانع جذب آهن در بدن شوند. سعی کنید هنگام خوردن غذاهای غنی از آهن از این موارد اجتناب کنید.
اگر در دوران بارداری آهن کافی دریافت نکنید، ممکن است بیشتر این موارد را تجربه کنید:

عفونت ها

کم خونی. این بدان معنی است که شما آهن بسیار کمی در خون خود دارید.
خستگی. واقعا احساس خستگی یا فرسودگی می کنید.
تولد زودرس. این بدان معناست که کودک شما خیلی زود و قبل از هفته ۳۷ بارداری متولد می شود.
وزن کم هنگام تولد. این بدان معناست که نوزاد شما با وزن کمتر از ۵ پوند، ۸ اونس به دنیا آمده است.

کلسیم چیست؟

کلسیم یک ماده معدنی است که به رشد استخوان ها، دندان ها، قلب، ماهیچه ها و اعصاب کودک شما کمک می کند. در دوران بارداری، روزانه به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارید. شما می توانید این مقدار را با مصرف ویتامین دوران بارداری خود و خوردن غذاهایی که کلسیم زیادی در آن وجود دارد، دریافت کنید. منابع خوب کلسیم عبارتند از:

شیر و پنیر و ماست
کلم بروکلی و کلم پیچ
آب پرتقال که کلسیم به آن اضافه شده است
اگر در دوران بارداری کلسیم کافی دریافت نکنید، بدن شما آن را از استخوان های شما می گیرد و به نوزادتان می دهد. این می تواند باعث ایجاد بیماری هایی مانند پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی شود. پوکی استخوان باعث می شود استخوان های شما نازک شده و به راحتی بشکنند.

ویتامین D چیست؟

ویتامین D به بدن شما کمک می کند تا کلسیم را جذب کند. همچنین به عملکرد اعصاب، ماهیچه ها و سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند. سیستم ایمنی بدن شما از عفونت محافظت می کند. ویتامین D به رشد استخوان ها و دندان های کودک شما کمک می کند.

در دوران بارداری، هر روز به ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین D نیاز دارید. این مقدار را می توانید از غذا یا ویتامین دوران بارداری خود دریافت کنید. منابع خوب ویتامین D عبارتند از:

ماهی های چرب مانند سالمون
شیر و غلاتی که ویتامین D به آن اضافه شده است

DHA چیست؟

دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) نوعی چربی (به نام اسید چرب امگا ۳) است که به رشد و تکامل کمک می کند. در دوران بارداری، برای کمک به رشد مغز و چشم کودک به DHA نیاز دارید. همه ویتامین های دوران بارداری حاوی DHA نیستند، بنابراین از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به مصرف مکمل DHA دارید.

در دوران بارداری، توصیه می شود که زنان هر هفته ۸ تا ۱۲ اونس از غذاهای دریایی کم جیوه مصرف کنند. منابع خوب DHA عبارتند از:

شاه ماهی، سالمون، قزل آلا، آنچوی، هالیبوت، گربه ماهی، میگو و تیلاپیا
آب پرتقال، شیر و تخم مرغ هایی که DHA به آنها اضافه شده است

ید چیست؟

ید یک ماده معدنی است که بدن شما برای ساختن هورمون های تیروئیدی به آن نیاز دارد که به بدن کمک می کند تا انرژی غذا را ذخیره کند. در دوران بارداری برای کمک به رشد سیستم عصبی جنین به ید نیاز دارید. سیستم عصبی (مغز، نخاع و اعصاب) به کودک شما کمک می کند حرکت کند، فکر کند و احساس کند.

در دوران بارداری روزانه به ۲۲۰ میکروگرم ید نیاز دارید. همه ویتامین های دوران بارداری حاوی ید نیستند، بنابراین مطمئن شوید که غذاهای حاوی ید را مصرف کنید. از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به مصرف مکمل ید دارید یا خیر.

منابع خوب ید عبارتند از:

ماهی
شیر و پنیر و ماست
غلات و نان غنی شده یا غنی شده
نمک یددار (نمکی با ید اضافه شده به آن)