مجردی؛ افسردگی می‌آورد؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
مجردی؛ افسردگی می‌آورد؟

مجرد بودن می‌تواند کاملاً افسرده کننده باشد. از این گذشته، هیچ کس نیست که فرد مجرد با او غذا بخورد، کسی نیست که در زمان نیاز به صحبت، به او گوش دهد، و زمانی که ناراحت است با او همدردی کند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایرنا، افسردگی، اضطراب و سایر مسائل مربوط به سلامت روان در افراد مجرد شایع‌تر است، اما آیا طولانی مجرد ماندن می‌تواند باعث این شرایط شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد که پاسخ مثبت است. محققان «دانشگاه یوتا» در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، مجموعه تحقیقاتی را در این زمینه بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که مجرد بودن خطر ابتلا به افسردگی، اضطراب اجتماعی و سایر اختلالات خلقی را افزایش می‌دهد.

مجرد بودن دشوار است و برای مدت طولانی می‌تواند باعث ابتلا به افسردگی شود. این امر به ویژه برای جوانانی که شغل خود را شروع می‌کنند یا تمام وقت به مدرسه می‌روند صادق است. همچنین این تنهایی می‌تواند باعث پرخوری شود که به افزایش وزن منجر می‌شود.

مجرد بودن می‌تواند کاملاً افسرده کننده باشد. از این گذشته، هیچ کس نیست که فرد مجرد با او غذا بخورد، کسی نیست که در زمان نیاز به صحبت، به او گوش دهد، و زمانی که ناراحت است با او همدردی کند.

از سوی دیگر مجرد بودن می‌تواند بر سلامت جسمی و روحی فرد نیز تأثیر جدی بگذارد. افراد مجرد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی قرار دارند، وضعیتی که با احساس غم و اندوه و ناامیدی مشخص می‌شود.

دانستن اینکه چگونه به مجرد بودن و افسرده بودن واکنش نشان دهید ممکن است دشوار باشد. فرد مجرد ممکن است احساس کند که گذراندن وقت خود با دوستان و خانواده می‌تواند باعث انحراف حواس او از تنهایی شود، اما از سوی دیگر نمی‌خواهد که به عنوان یک فرد نیازمند یا ناامید ظاهر شود.

فرد مجرد همچنین احساس می‌کند که بسیار ضعیف است و اینکه چه باید بگوید یا انجام دهد تا دیگران احساس بهتری داشته باشند، برای وی بسیار دشوار است.

فرد مجرد به راحتی احساس می‌کند که دنیا علیه وی است. صحنه قرار ملاقات می‌تواند بی‌رحمانه باشد و فشار برای یافتن شریک زندگی برای وی بسیار شدید باشد. مجرد بودن اغلب این احساس را ایجاد می‌کند که دلیل خوبی برای بیرون رفتن و معاشرت وجود ندارد.

کنار آمدن با مجرد بودن می‌تواند بسیار سخت‌تر از پذیرش آن باشد که فرد را مستعد ابتلا به افسردگی می‌کند.

خطرات مرتبط با مجردی چیست؟
تحقیقات نشان داده است که افراد مجرد بیشتر به سیگار کشیدن می‌پردازند در حالی که افراد متاهل کمتر از مجردها سیگار می‌کشیدند. به گفته «دی پائولو»، افراد مجرد اغلب به عنوان افراد تنها و بدبخت تلقی می‌شوند که می‌تواند تأثیر بدی بر سلامت آن‌ها داشته باشد. طبق دفتر آمار کار آمریکا، اکثر بزرگسالان در این کشور لیسانس هستند و مجردها ۵۰.۲ درصد از این جمعیت را تشکیل می‌دهند.

جراحی افراد مجرد خطرناک‌تر است
رفتن زیر چاقو بدون توجه به وضعیت تاهل خطراتی را به همراه دارد؛ یک مطالعه در «دانشگاه اموری» در سال ۲۰۱۲، نشان داد که احتمال مرگ افراد مجرد سه ماه پس از عمل جراحی قلب سه برابر بیشتر است و ۷۱% بیشتر احتمال دارد در طول پنج سال پس از عمل جراحی جان خود را از دست بدهند.

این مطالعه نشان داد که بهبودی افراد متاهل پس از جراحی بهتر و میزان سیگار کشیدن آن‌ها نیز نسبت به افراد مجرد کمتر بود؛ سیگار کشیدن عامل مهمی در میزان بقای پنج ساله آن‌ها پس از عمل جراحی بود.

سلامت قلب افراد مجرد در خطر است
بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ روی بیش از ۳.۵ میلیون نفر در شصت و سومین نشست علمی سالانه کالج قلب و عروق آمریکا ارائه شد، بزرگسالان مجرد ۵ درصد بیشتر از همسالان متاهل خود در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند.