سرطانی که مردان جوان از آن مصون نیستند - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
سرطانی که مردان جوان از آن مصون نیستند

به گزارش سلامت نیوز، دکتر کریستوفر سوینی، انکولوژیست پزشکی در موسسه سرطان دانا – فاربر و عضو کمیته مشاوره جهانی سرطان توضیح داد: «از هر ۲۵۰ مرد، سالانه ۱ نفر به سرطان بیضه مبتلا می‌شود که هر سال منجر به حدود ده هزار مورد جدید از این سرطان در ایالات متحده می‌شود.

سرطان بیضه زمانی که قبل از رسیدن به مراحل پیشرفته تشخیص داده شود بسیار قابل درمان است و مانند بسیاری از سرطان ها، تشخیص زودهنگام برای کمک به مبارزه با آن کلیدی است. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند که مردان حتما با علائم آشنا شوند و خودآزمایی های معمولی را انجام دهند.

دکتر داگ فلورا، مدیر اجرایی مرکز سرطان مراقبت‌های بهداشتی سنت الیزابت، گفت: «در صورت تشخیص زودهنگام، میزان درمان برای اکثر موارد سرطان بیضه می‌تواند از ۹۵ درصد فراتر رود». در واقع، هنگامی که به موقع تشخیص داده شد، پزشکان می توانند انتظار داشته باشند که بیش از ۹۰ درصد از بیماران سرطان بیضه را با تنها یک درمان کاملا مداوا کنند.

اما اگر ندانید به دنبال چه چیزی بگردید، تشخیص می تواند سخت باشد – به خصوص اگر در گروه سنی جوان تر باشید. فلورا گفت: «بیشتر پزشکان معمولاً هنگام برخورد با بیماران جوان و سالم به سرطان فکر نمی کنند، بنابراین هوشیاری بیشتری برای علائم هشداردهنده ظریف ضروری است.»

 

 

در زیر، پزشکان تعدادی از این عوامل هشدار دهنده را مطرح کرده‌اند:
یک ندول روی بیضه ها

شایع ترین علامت سرطان بیضه یک ندول یا توده سفت است که در بیضه احساس می شود.

دکتر علی جومخاوالا، جراح انکولوژی اورولوژی در لس آنجلس، توضیح داد: «اکثر سرطان‌های بیضه زمانی تشخیص داده می‌شوند که بیماران خودشان توده را احساس کنند». وی تاکید کرد که با هر توده جدید یا غیرطبیعی در بیضه، باید حتما به پزشک مراجعه شود.

دکتر جردن آر. لوسکین، متخصص اورولوژی در مرکز پزشکی گود سامریتان افزود: «این علامت معمولاً بدون درد است. حداقل ۹۰ درصد مردان با این علامت که معمولاً با خودآزمایی مشخص شده است، مراجعه می کنند. البته این ندول می تواند توسط یک شریک جنسی نیز احساس شود. پس حتما اگر توده یا چیزی مشکوک در بیضه های خود احساس کردید، فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.»

بیضه هایی که احساس «متفاوت» دارند

تغییر در احساس بیضه، با یا بدون توده، می تواند یک علامت هشدار نیز باشد. دکتر مادبرا، متخصص سرطان در مرکز سرطان دارتموث نیوهمپشایر، گفت: «سرطان بیضه به عنوان یک توده بدون درد در بیضه شروع می شود. اگرچه اغلب یک توده سخت مشخص وجود دارد، اما بسیاری از موارد به صورت تفاوت‌های ظریف در احساس بیضه ظاهر ‌شوند. توده سرطان می تواند زیر سطح بیضه پنهان شود یا کل بیضه را تحت تاثیر قرار دهد و احساس یک توده مشخص را سخت کند.»

درد بیضه

دکتر جومخاوالا گفت: « هر شروع درد شدید و ناگهانی بیضه باید باعث ارزیابی فوری شود، زیرا این می تواند نشانه ای از پیچ خوردگی بیضه باشد، وضعیتی که در آن بیضه پیچ خورده و جریان خون خود را قطع می کند.

اما درد تدریجی‌تر که مداوم است نیز باید ارزیابی شود، زیرا این می‌تواند نشانه سرطان بیضه باشد. افراد که درد مزمن دارند می توانند در این مرحله یک معاینه شخصی انجام دهند تا ببینند آیا توده یا ندول جدیدی در بیشه های شان وجود دارد یا خیر. در صورت شک، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.»

درد شکم، کمر یا پهلو

بسیاری از مردم درد کمر را با یک تمرین سخت، یا به سادگی به بالا رفتن سن ارتباط می‌دهند اما لوسکین گفت: «همه اینها می تواند درست باشد، اما درد مداوم نباید نادیده گرفته شود، به خصوص اگر در وضعیت بدنی نسبتاً خوبی هستید و فعالیت شدید انجام نداده‌اید.»

کمردرد زمانی رخ می دهد که سرطان بیضه به غدد لنفاوی پشت شکم گسترش یابد. لوسکین گفت: «این غدد لنفاوی اغلب به عنوان غدد لنفاوی پاراآئورت یا رترو صفاقی شناخته می شوند. به بیماران توصیه می کنم اگر کمردرد برای هفته‌ها ادامه داشت یا زمانی که بر فعالیت‌های عادی مانند کارهای خانه، رانندگی یا نشستن پشت میز تاثیر گذاشت، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند.

هر گونه درد جدید و شدید در ناحیه شکم، کمر یا پهلو باید توسط پزشک مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.»

سرفه، سردرد یا تغییرات بینایی

دکتر مایکل کارلاس، مدیر بخش اورولوژی در بیمارستان استمفورد، گفت: «سرفه جدید می‌تواند تظاهری از دلایل مختلفی باشد و نشانه بسیار نادری از سرطان بیضه پیشرفته است که به ریه‌ها سرایت کرده است.»

به طور مشابه، دلایل متعددی برای سردرد یا احتمالاً تاری دید وجود دارد. با این حال، اشکال نادر سرطان بیضه که پیشرفته هستند و به مغز سرایت کرده‌اند، می‌توانند باعث تغییرات بینایی، شروع جدید سردرد یا حتی تشنج شوند. دکتر کارلاس گفت: «این یافته‌ها در سرطان بیشه نادر هستند، اما در این شرایط، باید حتما معاینه بیضه و همچنین ارزیابی‌هایی نظیر آزمایش خون و مطالعات تصویربرداری برای فرد انجام شود.»