بهترین زمان مصرف قرص فشارخون - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
بهترین زمان مصرف قرص فشارخون

یک مطالعه جدید نشان می دهد که به نظر می رسد مهم نیست در چه ساعتی از روز یا شب داروهای فشار خون خود را مصرف می کنید.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر از هلث دی نیوز نتایج یک کارآزمایی تصادفی بر روی بیش از ۲۱۰۰۰ بیمار مبتلا به فشار خون بالا که بیش از پنج سال تحت نظر بودند، نشان می‌دهد که اگر داروها در صبح یا عصر مصرف شوند، بر محافظت در برابر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ عروقی تأثیری ندارد.

این یافته‌ها با تحقیقات قبلی که فواید زیادی را هنگام مصرف داروها در شب نشان می‌داد، تناقض دارد.

برای این مطالعه، مردان و زنان به طور تصادفی از داروهای فشار خون خود در صبح یا عصر استفاده کردند. محققان سپس بستری شدن در بیمارستان به خاطر حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی را بررسی کردند.

در طول پنج سال، ۳.۴ درصد از کسانی که داروهای خود را در شب مصرف می‌کردند و ۳.۷ درصد از کسانی که داروهای خود را صبح مصرف می‌کردند به دلیل حمله قلبی و سکته مغزی در بیمارستان بستری شدند یا بر اثر بیماری قلبی عروقی فوت کردند.

«توماس مک دونالد»، محقق ارشد از دانشگاه داندی اسکاتلند، گفت: «این مطالعه یکی از بزرگترین مطالعات قلبی عروقی بود که تاکنون انجام شده است و پاسخی قطعی به این سوال ارائه می‌دهد که آیا داروهای کاهش دهنده فشار خون باید در صبح یا عصر مصرف شوند.»

مک دونالد در ادامه افزود: «این کارآزمایی به وضوح نشان داد حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ عروقی بدون توجه به زمان مصرف قرص، به میزان مشابهی رخ داد. افراد مبتلا به فشار خون بالا باید داروهای ضد فشار خون خود را به طور منظم در زمانی از روز مصرف کنند که برای آنها مناسب است و هر گونه عوارض نامطلوب را به حداقل می‌رساند.»