اثرات مصرف روزانه آسپرین در بدن - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
اثرات مصرف روزانه آسپرین در بدن

آسپرین دارویی است که در موارد مختلف کاربردهای متفاوت دارد و می‌تواند تب را کنترل کند و باعث بهبود درد و جلوگیری از حمله قلبی باشد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسکانیوز، برخی از افراد که به طور روزانه اقدام به مصرف آسپرین می‌کنند، باید حتما اطلاعات کافی در رابطه با تاثیرات مصرف هر روز آسپرین داشته باشند.

احتمالا شما چیزهای زیادی در مورد مصرف روزانه آسپرین شنیده اید. شاید مادربزرگتان در کابینت خود همیشه داروی آسپرین دارد و هر روز آن را استفاده می‌کند. آسپرین دارویی است که در موارد مختلف کاربردهای متفاوت دارد و می‌تواند تب را کنترل کند و باعث بهبود درد و جلوگیری از حمله قلبی باشد.
گاهی اوقات آسپرین عوارض جانبی برای فرد دارد. در این قسمت قصد داریم اثرات آسپرین را برای شما معرفی کنیم و بگوییم که مصرف روزانه آسپرین با بدن شما چه کار می‌کند.

آسپرین التهابات را کاهش می‌دهد

آسپرین شبیه به پروستاگلاندین عمل می‌کند و آنزیمی است که درد و التهاب را کاهش می‌دهد. به همین دلیل برای درد و تب مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آن برای درمان و جلوگیری از التهابات بدن هم استفاده می‌کنند.

آسپرین می‌تواند باعث زخم معده شود

آسپرین فواید زیادی دارد، اما مصرف روزانه آن ممکن است به معده آسیب وارد کند. مصرف زیاد آسپرین می‌تواند عاملی برای زخم معده و درد در این ناحیه باشد و خطر آن برای افراد بالای ۶۵ سال بیشتر است.

افرادی که سابقه زخم معده دارند یا کسانی که داروهای دیگر هم مصرف می‌کنند یا افرادی که به اسپرین حساسیت دارند، حتما باید از قبل، این موارد را به پزشک اطلاع رسانی کنند. ممکن است پزشک در این شرایط یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی دیگر مثل ایبوپروفن برای فرد تجویز کند.

آسپرین ممکن است خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد

اگر سابقه حمله قلبی و سکته داشته اید، ممکن است پزشک به شما تجویز کند که دوز پایین آسپرین را به صورت روزانه مصرف کنید تا از سکته و خطرات بعدی جلوگیری شود. آسپرین یک بخش از پروسه درمانی برای بیمارانی که سابقه حمله قلبی یا سکته داشته اند، محسوب می‌شود.

آسپرین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد

آسپرین یکی از داروهای ضد انعقاد خون است و ممکن است خون را رقیق کند. البته کاربردهای زیادی هم دارد و از غلظت خون جلوگیری کرده و عاملی برای جلوگیری از سکته خواهد بود، اما ممکن است باعث افزایش خون ریزی شود؛ مخصوصاً اگر فرد از یک مکمل خاص یا بعضی از داروهای خاص استفاده کند.

آسپرین خطر سرطان روده را کاهش می‌دهد

طبق مطالعات موجود در سال ۲۰۱۶، افرادی که به مدت ۶ سال یا بیشتر آسپرین مصرف کنند، ۱۹ درصد خطر کم تری برای ابتلا به بیماری‌های روده یا مقعدی دارند و ۱۵ درصد خطر ابتلا به هرگونه سرطان گوارشی در آن‌ها کم‌تر است. مصرف منظم اسپیرین می‌تواند تقریباً ۱۱ درصد سرطان کلورکتال و ۸ درصد سرطان گوارشی را کاهش دهد.

آسپرین ممکن است باعث آسیب کبدی شود

یکی دیگر از عوارض دیگر هم که به دلیل مصرف روزانه آسپرین ایجاد می‌شود، آسیب به کبد است. طبق مطالعات انجام شده یکی از علائم آسیب کبدی یرقان است که در آن پوست و سفیدی چشم و غشای مخاطی رنگ زرد پیدا می‌کند.

آسپرین ممکن است باعث وزوز گوش شود

طبق مطالعات انجام شده مصرف روزانه آسپیرین می‌تواند عاملی برای وزوز گوش و احساس صدای زنگ داخل گوش باشد که اگر مصرف دارو قطع شود، این مورد هم برطرف خواهد شد.

آسپرین ممکن است باعث ابتلا به سندروم ری در کودکان شود

سندروم ری یک وضعیت نادر است که باعث ایجاد گیجی، سردرگمی و ورم مغز می‌شود. علت دقیق این سندروم ناشناخته است، اما ممکن است کودکان و نوجوانان که از عفونت‌های ویروسی ریکاوری می‌شوند را درگیر کند. در اکثر موارد آسپرین برای درمان علائم استفاده می‌شود، اما ممکن است این سندروم را تحریک کند. به همین دلیل پزشکان پیشنهاد می‌کنند که کودکان و نوجوانان برای تب یا درد آسپرین مصرف نکنند.

آسپرین می‌تواند عاملی برای تشنج باشد

اگر فردی سابقه تشنج داشته باشد یا از داروهای ضد تشنج استفاده کند، ممکن است که با مصرف آسپرین تداخل ایجاد کند. آسپیرین یک رقیق کننده خون است و ممکن است مقدار دارو را در جریان خون تغییر دهد. پس قبل از مصرف روزانه آن حتما هر گونه وضعیت خاص و مصرف دارو را به پزشک اطلاع رسانی کنید.