اتر قوی ترین ماده بیهوشی است - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
اتر قوی ترین ماده بیهوشی است

اتر بی هوش کننده ایست که به عنوان حلال هم بکار برده می شود تعداد زیادی از داروهای شیمیایی تحت نام ” اتر” نامیده می شوند ولی این کلمه در کل به مفهوم “اتیل اتر” است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از پایگاه خبری مدیکال گاید، اتر مایع فراری است که خیلی سریع در حرارت معمولی به صورت گاز در می آید، اتر چون حل کننده هم هست بیشتر به عنوان حلال داروها به کار برده می شود، یکی دیگر از خواص اتر خاصیت تمیز کنندگی آن است و در آغاز کشف این دارو اتر به عنوان بیهوش کننده مورد استفاده قرار گرفت و حدود سال ۱۸۴۰ مصرف آن به میزان فوق العاده به خصوص در آمریکا افزایش یافت و از آن پس برای مدت بیش از۱۰۰ سال اتروکلروفرم از جمله مواد اولیه هوش بری بودند و به همین جهت در تمام بیمارستان ها هنوز بوی این دو دارو به مشام می رسد.

در دهه سال های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ طریقه استعمال اتر به صورت قطره ای متداول گشت به این ترتیب که ماسکی را روی بینی بیماری که احتیاج به عمل جراحی داشت قرار می دهند واتر را به صورت قطره بر روی گاز پارچه ای که در داخل ماسک تصفیه شده است می چکانند، این عمل باید با دقت و احتیاط فراوان انجام شده تا هوای اطراف به داروی بیهوش کننده آلوده نشود، به هر حال چه مانند زمان سابق با ریختن قطرات اتر بر روی یک تکه پارچه و چه متدهای جدید علمی همیشه اتر یک داروی بیهوشی قوی است، امروزه داروهای جدیدی کشف شده اند که همپای اتر مسئله بیهوشی را به مقیاس وسیعی حل کرده است.

اتر برای چه مواردی استفاده می شود؟

قبل از توسعه آن به عنوان یک بی حس کننده جراحی، اتر در طول تاریخ پزشکی استفاده می شد، از جمله به عنوان درمان بیماری هایی مانند اسکوربوت یا التهاب ریوی. یک مایع با بوی خوش، بی رنگ و بسیار قابل اشتعال، اتر می تواند به گازی تبدیل شود که درد را بی حس می کند اما بیماران را هوشیار می کند.

آیا اتر برای انسان مضر است؟

اتر می تواند در هنگام تنفس روی شما تأثیر بگذارد.

* تماس می تواند پوست و چشم را تحریک کند.

* تنفس دی اتیل اتر می تواند بینی و گلو را تحریک کند.

* تنفس دی اتیل اتر می تواند باعث خواب آلودگی، هیجان، سرگیجه، استفراغ، تنفس نامنظم و افزایش بزاق شود.

اتر چه شکلی است و چه بویی دارد؟

اتر یک مایع بی رنگ، بسیار فرار، با بوی شیرین و بسیار قابل اشتعال است.