داروهایی که باعث افزایش وزن می‌شوند؟/چه باید کرد؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
داروهایی که باعث افزایش وزن می‌شوند؟/چه باید کرد؟

هنگامی که پزشک شما را از داروهای تجویزی استفاده می کند، خواندن لیست عوارض جانبی بالقوه می تواند دلهره آور باشد. در حالی که ممکن است نادیده گرفتن کامل آن چاپ ریز وسوسه انگیز باشد – در نهایت، مزایای استفاده از دارو احتمالاً بیشتر از موارد منفی احتمالی خواهد بود – کارشناسان معتقدند که هنوز مهم است که بدانید با چه چیزی ممکن است مواجه شوید. یک مشترک؟

به گزارش بانک پزشکان به نقل از پرونشن پرودنس هال، پزشک متخصص زنان و زایمان در مرکزی در سانتا مونیکا، می گوید: «داروهای خاصی وجود دارند که باعث افزایش وزن می شوند، اما این بدان معنا نیست که اگر یکی از آنها را مصرف کنید، افزایش وزن اجتناب ناپذیر است. اگر می دانید دارویی که مصرف می کنید ممکن است باعث افزایش وزن شما شود، می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهید.

یک پزشک خانواده می‌گوید: «بزرگ‌ترین توصیه من این است که مطمئن شوید قبل از اینکه مصرف نسخه را شروع کنید، وزن اولیه دقیقی دریافت کنید و پس از شروع مصرف، وزن خود را دوباره در دو هفته بررسی کنید. بسیاری از مردم بدون اینکه متوجه باشند وزن اضافه می کنند و اگر تا شش هفتگی به وزن خود نرسید، می تواند به این معنی باشد که ۱۰ پوند یا بیشتر بالا رفته اید.

اما حتی اگر شروع به افزایش وزن کردید، همیشه باید قبل از ایجاد هر گونه تغییر در برنامه خود با پزشک خود صحبت کنید.داروها، به‌ویژه داروهای روان‌پزشکی، بدون نظارت روان‌پزشک تجویزکننده نباید متوقف شوند.

استروئیدها

دکتر آگاروال می گوید، کلید این دسته از داروها – که می توانند برای بیماری های پوستی تا اختلالات خونی و آرتریت تجویز شوند – این است که برای درمان بیماری خود در کوتاه ترین زمان ممکن از آنها استفاده کنید. او می‌گوید: «این داروها باعث بی‌خوابی، افزایش اشتها و احتباس آب می‌شوند» – طوفانی عالی برای افزایش وزن. دکتر هال اضافه می کند که طبق تجربه خود، حدود ۷۵ درصد از بیمارانی که پردنیزولون (یک استروئید معمول نسخه ای) را برای مدت طولانی مصرف می کنند، وزن اضافه می کنند.

بسیاری از مردم همچنین استفاده از اسپری های بینی استروئیدی مانند فلوناز (و همچنین سایر استروئیدهای استنشاقی، شیاف یا موضعی) را مرتبط با افزایش وزن میدانند. اینها مستقیماً با همان نگرانی های مربوط به افزایش وزن مانند استروئیدهای خوراکی مرتبط نیستند، زیرا آنها داروهای کل سیستم نیستند. دکتر کومار می‌گوید: «آنها هنوز هم می‌توانند با مصرف زیاد باعث افزایش وزن شوند، اما کمتر از استروئیدهای خوراکی».

چه باید کرد؟ دکتر آگاروال می گوید: از پزشک خود بخواهید که کوتاه ترین و مؤثرترین دوزی را که می توانید مصرف کنید، تجویز کند. و در حالی که یک استروئید مصرف می کنید، هر کاری که می توانید برای اولویت دادن به خواب خوب انجام دهید (مثلاً چند ساعت قبل از خواب از تماشای نمایشگر خودداری کنید) تا بهترین راه را برای کنار زدن بی خوابی ناشی از استروئید داشته باشید، که می تواند باعث تقویت بزرگ شود. در اشتهای شما

داروهای ضد افسردگی

دکتر آگاروال می‌گوید مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) – مانند پروزاک، زولفت و پاکسیل – برخی از بزرگترین متهمان افزایش وزن هستند. چرا؟ SSRI ها با مسدود کردن گیرنده ای در مغز که سروتونین را بازجذب می کند، کار می کنند، که باعث می شود مقدار بیشتری از این ماده شیمیایی «احساس خوب» برای ارسال پیام بین سلول های عصبی در دسترس باشد. در حالی که تأثیر مثبتی بر خلق و خو دارد، می تواند بر اشتها نیز تأثیر بگذارد. دکتر آگاروال می گوید: «چیزی که ما متوجه شدیم این است که این داروها واقعاً میل به کربوهیدرات ها را افزایش می دهند. و از آنجایی که بسیاری از اشکال کربوهیدرات از نظر کالری متراکم هستند، افزایش وزن به طور طبیعی به دنبال دارد.

چه باید کرد؟با پزشک خود در مورد مصرف یک داروی ضد افسردگی که شناخته شده است کمترین میزان افزایش وزن را ایجاد می کند، صحبت کنید. دکتر آگاروال می گوید بوپروپیون (نام تجاری، Wellbutrin یا ولبان) گزینه خوبی برای بسیاری از بیماران است.

داروهای ضد روان پریشی

طبق تحقیقات سال ۲۰۱۷ منتشر شده در مجله Neuropsychiatric Disease and Treatment که برای درمان شرایطی مانند اسکیزوفرنی و سایکوز استفاده می شود، تقریباً همه انواع داروهای ضد روان پریشی – مانند اولانزاپین، کلوزاپین و ریسپریدون – باعث افزایش وزن می شوند و در حالی که بیماران در چند هفته اول پس از شروع داروهای خود شاهد افزایش سریع وزن خواهند بود، افزایش وزن ممکن است برای درازمدت – گاه حتی سالها – ادامه یابد.

چه باید کرد؟ محققان خاطرنشان کردند: اگر پس از مصرف یک ماه یک داروی ضد روان پریشی متوجه افزایش ۵ درصدی وزن خود شدید، این یک پیش بینی است که این دارو می تواند در درازمدت باعث افزایش وزن قابل توجه شود. در این مورد، بهتر است با پزشک خود برای تعویض داروها همکاری کنید. او همچنین می‌تواند یک درمانگر را توصیه کند که می‌تواند به شما در مدیریت علائم از طریق رفتار درمانی شناختی یا یک متخصص تغذیه کمک کند تا به شما در مدیریت برخی تغییرات سبک زندگی کمک کند.

داروهای ضدبارداری

نشان داده شده است که برخی از داروهای ضد بارداری باعث افزایش وزن می‌شوند و دکتر آگاروال می‌گوید امپول ضد بارداری (Depo-Provera) مهمترین آنها است. او می گوید: «به لطف دوز هورمون پروژسترون، می تواند اشتها را افزایش دهد. او می‌گوید که اشکال دیگر کنترل بارداری نیز می‌تواند باعث افزایش وزن شود، اگرچه این اغلب به دلیل احتباس آب است.

چه باید کرد؟ دکتر آگاروال می گوید: گزینه های زیادی در مورد کنترل بارداری وجود دارد. اغلب اوقات، بیماران من متوجه می‌شوند که قرص‌های استروژن با دوز پایین یا آی‌یودی‌هایی که هورمون ندارند، تأثیری بر وزن آنها ندارند.» اگر روش جدیدی را امتحان می‌کنید، دکتر آگاروال پیشنهاد می‌کند آن را یک چرخه انجام دهید و اگر متوجه افزایش وزن ناخواسته شدید، با پزشک زنان خود در مورد گزینه دیگری صحبت کنید.

مسدود کننده های بتا و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین

دکتر آگاروال می گوید که این داروهای فشار خون و پیشگیری از میگرن باعث افزایش وزن بین ۵ تا ۷ پوندی می شوند. در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که در ژورنال Cell Reports منتشر شد، نشان داد که مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین می‌توانند باعث کندی متابولیسم شما شوند و ممکن است به چاقی کمک کنند.

دکتر آگاروال می‌گوید: «معمولاً، اولین خط درمان فشار خون بالا یک ادرارآور است، بنابراین اگر یکی از این داروها برای شما تجویز شده است، احتمالاً به این دلیل است که دیورتیک مؤثر نبوده است». دکتر هال می‌گوید: اگر یکی از این داروهای تجویزی برای فشار خون بالا مصرف می‌کنید، ممکن است گزینه‌های زیادی برای درمان بیماری خود نداشته باشید، بنابراین به ویژه مهم است که از تغییرات ثابت شده در شیوه زندگی که مانع از افزایش وزن می‌شود، ادامه دهید. . او می افزاید: «رژیم غذایی گیاهی و کم قند داشته باشید و به اندازه کافی ورزش کنید و بخوابید. انجام این مراحل می تواند راه طولانی را برای مقابله با هر گونه افزایش وزن احتمالی که این داروها ایجاد می کنند کمک کند.

آنتی هیستامین ها

اگر هر روز یک آنتی هیستامین مصرف می کنید تا از آلرژی جلوگیری کنید (چه آلرژی فصلی باشد و چه به دلیل حیوان خانگی شما)، دلیلی وجود دارد که دو بار فکر کنید: تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مزمن با این داروهای آلرژی بدون نسخه و تجویزی ممکن است باعث افزایش وزن شود، به ویژه در زنان .

دکتر آگاروال می‌گوید: «در حالی که نمی‌دانیم دقیقاً چرا این اتفاق می‌افتد، فکر می‌کنیم به این دلیل است که مسدود کردن تولید هیستامین در بدن می‌تواند باعث شود احساس گرسنگی بیشتری کنیم.»

چه کاری باید انجام دهید؟ ابتدا آنچه را که می توانید انجام دهید تا در وهله اول از قرار گرفتن بیش از حد در معرض آلرژن های فصلی جلوگیری کنید، مانند مسواک زدن یا پاک کردن حیوان خانگی خود پس از پیاده روی، بسته نگه داشتن پنجره ها و شستن لباس ها بلافاصله پس از گذراندن وقت در خارج از منزل.

البته، همیشه نمی توان از آنها اجتناب کرد، بنابراین دکتر آگاروال همچنین توصیه می کند که خود را درمان کنید. او می‌گوید: «بسیاری از مردم زمانی که تنها به یک اسپری بینی برای احتقان‌شان نیاز دارند اما قرص مصرف می‌کنند. “چرا وقتی فقط یک قسمت کوچک به دارو نیاز دارد به کل بدن دارو بدهیم؟” با این حال، قبل از ایجاد هر گونه تغییر عمده، حتما پایه را با متخصص آلرژی خود تماس بگیرید.

داروهای پیشگیری از میگرن

دکتر آگاروال می‌گوید داروهای مختلفی برای پیشگیری از سردرد میگرنی داده می‌شود و بسیاری از آنها باعث افزایش وزن می‌شوند (داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای، همراه با داروهای ضد تشنج و داروهای فشار خون بزرگ‌ترین مقصر هستند).

چه باید کرد؟ دکتر آگاروال می گوید: اگر به میگرن شدیدی مبتلا هستید که به داروهای روزانه نیاز دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا ممکن است بتوانید جایگزین مورد نیاز خود را مصرف کنید. او می‌گوید: «با این حال، اگر این کار را انجام دهید، مهم‌تر است که محرک‌های خود را کشف کنید و کاملاً از آنها دور شوید.

به عنوان مثال، اگر می دانید که شراب قرمز می تواند باعث ایجاد میگرن بد شود، آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید. دکتر هال می افزاید: «مطمئناً، ایجاد این تغییرات در شیوه زندگی می تواند سخت باشد، اما نکته مثبت این است که شما در حال درمان علت اصلی مشکل هستید.

داروهای دیابت

برخی از داروهای مورد استفاده برای کنترل دیابت – مانند انسولین، پیوگلیتازون و گلیپیزید – می توانند به عنوان یک عارضه جانبی افزایش وزن داشته باشند. اما این کاملاً طبیعی است، به خصوص اگر قبلاً مشکلات وزنی را تجربه کرده اید. پس از مصرف انسولین، گلوکز بهتر می‌تواند وارد سلول‌های شما شود (یعنی درمان موثر است)، و زمانی که کالری بیشتری نسبت به نیازتان مصرف کنید، بدنتان گلوکز اضافی دریافت کرده و آن را به چربی تبدیل می‌کند.

چه باید کرد؟

اولین قدم در هر درمان موثر دیابت این است که کالری دریافتی خود را تنظیم کنید و برنامه تمرینی خود را اصلاح کنید. اما اگر به نظر نمی رسد که ترازو را کنترل کنید، با پزشک خود در مورد آزمایش نوع دیگری از انسولین یا داروهای دیابت صحبت کنید. به عنوان مثال، متفورمین (یک داروی خوراکی) را می توان به تنهایی یا در کنار انسولین مصرف کرد تا وزن شما را در جای سالم نگه دارد.