آموکسی‌سیلین با چه داروهایی تداخل دارویی دارد؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
آموکسی‌سیلین با چه داروهایی تداخل دارویی دارد؟

آموکسی سیلین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود . این دارو یک آنتی بیوتیک از نوع پنی سیلین است. این آنتی بیوتیک با توقف رشد باکتری ها عمل می کند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مایوکلینیک، در زمان تصمیم گیری برای استفاده از یک دارو، خطرات مصرف دارو باید در مقابل فواید آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشکتان خواهید گرفت. استفاده از هر گونه آنتی بیوتیک در مواقعی که نیازی به آن نیست، می تواند باعث شود که برای عفونت های بعدی کارایی نداشته باشد. آموکسی سیلین همچنین همراه با سایر داروها برای درمان زخم معده و روده ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری و جلوگیری از بازگشت زخم ها استفاده می شود. برای این دارو موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی

اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت داشتن انواع دیگری از آلرژی، مانند مواد غذایی، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، برچسب یا ترکیبات بسته را به دقت بخوانید.

اطفال

مطالعات مناسبی که تا به امروز انجام شده است، مشکلات خاص کودکان را نشان نداده است که مفید بودن آموکسی سیلین را در کودکان محدود کند. با این حال، نوزادان و نوزادان ۳ ماهه و کمتر دارای عملکرد ناقص کلیه هستند که ممکن است به دوز کمتری از این دارو نیاز داشته باشند.

سالمندان

مطالعات مناسبی که تا به امروز انجام شده است، مشکلات خاص مربوط به سالمندان را نشان نداده است که مفید بودن آموکسی سیلین را در افراد مسن محدود کند. با این حال، بیماران مسن بیشتر احتمال دارد که مشکلات کلیوی مرتبط با افزایش سن داشته باشند، که ممکن است برای بیمارانی که آموکسی سیلین دریافت می کنند نیاز به احتیاط و تنظیم دوز داشته باشد.

شیردهی

هیچ مطالعه کافی در زنان برای تعیین خطر شیرخوار هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی، فواید بالقوه را در برابر خطرات احتمالی بسنجید.

تداخلات دارویی آموکسی سیلین

در برخی موارد، داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، در موارد دیگر ممکن است دو داروی مختلف با هم استفاده شوند، حتی اگر احتمال تداخل آنها وجود داشته باشد. در این موارد، پزشک ممکن است بخواهد دوز را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.

هنگامی که از این دارو استفاده می کنید، بسیار مهم است که متخصص مراقبت های بهداشتی شما بداند که آیا شما از داروهای ذکر شده در زیر استفاده می کنید یا خیر. تعاملات زیر بر اساس اهمیت بالقوه آنها انتخاب شده اند و لزوماً همه را شامل نمی شوند.

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر معمولاً توصیه نمی شود، اما ممکن است در برخی موارد مورد نیاز باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک ممکن است دوز یا تعداد دفعات مصرف یک یا هر دو دارو را تغییر دهد.

داروهایی که مصرف آن با آموکسی سیلین توصیه نمی شود

کلرتتراسایکلین
واکسن وبا، زنده
دمکلوسایکلین
دزوژسترل
دینوژست
داکسی سایکلین
دروسپیرنون
ارواسایکلین
استرادیول
اتینیل استرادیول
ژستودن
لوونورژسترول
لایمسایکلین
مکلوسایکلین
مسترانول
متاسیکلین
متوترکسات
مینوسیکلین
مایکوفنولات موفتیل
نومژسترول
نورتیندرون
تخمین نروژی
نورژسترل
اوماداسایکلین
اکسی تتراسایکلین
رولی تتراسایکلین
ساریسایکلین
سولفاسالازین
تتراسایکلین
Tigecycline
ونلافاکسین
وارفارین

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاص شود، اما استفاده از هر دو دارو ممکن است بهترین درمان برای شما باشد.

اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک ممکن است دوز یا تعداد دفعات مصرف یک یا هر دو دارو را تغییر دهد.

آسنوکومارول
خط
پروبنسید
برخی از داروها را نباید در زمان خوردن غذا یا وعده های غذایی استفاده کرد زیرا ممکن است تداخلاتی رخ دهد. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز تداخلات شود.

در مورد استفاده از دارو با غذا، الکل یا تنباکو با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

سایر مشکلات پزشکی

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تأثیر بگذارد. در صورت داشتن مشکلات زیر حتما با پزشک مشورت کنید.

آلرژی به پنی سیلین ها یا آنتی بیوتیک های سفالوسپورین (مانند سفاکلر، سفادروکسیل، سفالکسین، سفتین یا کفلکس)
مونونوکلئوز (عفونت ویروسی) – در بیماران مبتلا به این شرایط نباید استفاده شود.
بیماری کلیوی، با احتیاط زیاد استفاده شود. این اثرات ممکن است به دلیل حذف کندتر دارو از بدن افزایش یابد.
فنیل کتونوری (PKU) – قرص جویدنی حاوی فنیل آلانین است که می تواند این وضعیت را بدتر کند.

استفاده ی صحیح از آموکسی سیلین

این دارو را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. بیشتر از آن مصرف نکنید، دفعات بیشتری مصرف نکنید و مدت زمان بیشتری نسبت به دستور پزشک مصرف نکنید.

شما ممکن است این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

برای بیمارانی که از داروی خوراکی آموکسی سیلین استفاده می کنند:

قبل از هر بار استفاده بطری را به خوبی تکان دهید. دوز را با یک قاشق اندازه گیری مشخص، سرنگ خوراکی یا فنجان دارو اندازه گیری کنید. یک قاشق چایخوری معمولی خانگی ممکن است مقدار مناسبی مایع را در خود نگه ندارد.
می توانید مایع خوراکی را با شیر خشک، شیر، آب میوه، آب، زنجبیل یا نوشیدنی سرد دیگری مخلوط کنید. مطمئن شوید که کودک بلافاصله تمام مخلوط را بنوشد.

دوز دارویی

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط این دارو است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو مصرف می‌کنید به مشکل پزشکی که برای آن از دارو استفاده می‌کنید بستگی دارد.

برای اشکال خوراکی (کپسول، پودر سوسپانسیون و قرص)

برای عفونت های باکتریایی:
بزرگسالان، نوجوانان و کودکان با وزن ۴۰ کیلوگرم (کیلوگرم) یا بیشتر – ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم (میلی گرم) هر ۸ ساعت یا ۵۰۰ تا ۸۷۵ میلی گرم در هر ۱۲ ساعت.
کودکان و نوزادان بزرگتر از ۳ ماه با وزن کمتر از ۴۰ کیلوگرم – دوز بر اساس وزن بدن است و باید توسط پزشک تعیین شود. دوز معمول ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم (میلی گرم) به ازای هر کیلوگرم (کیلوگرم) وزن بدن در روز، تقسیم و هر ۸ ساعت یکبار یا ۲۵ تا ۴۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز، تقسیم و هر ۱۲ ساعت تجویز می شود.
نوزادان ۳ ماهه و کمتر – دوز بر اساس وزن بدن است و باید توسط پزشک تعیین شود. دوز معمول ۳۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز است که تقسیم شده و هر ۱۲ ساعت تجویز می شود.
برای درمان سوزاک:
بزرگسالان، نوجوانان و کودکان با وزن ۴۰ کیلوگرم (کیلوگرم) یا بیشتر – ۳ گرم (گرم) به عنوان یک دوز مصرف می شود.
کودکان ۲ سال و بزرگتر با وزن کمتر از ۴۰ کیلوگرم – دوز بر اساس وزن بدن است و باید توسط پزشک تعیین شود. دوز معمول ۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (کیلوگرم) وزن بدن در روز است که با ۲۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم پروبنسید به صورت تک دوز مصرف می شود.
کودکان کمتر از ۲ سال – استفاده توصیه نمی شود.
برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری:
بزرگسالان:
درمان دوگانه: ۱۰۰۰ میلی گرم (میلی گرم) آموکسی سیلین و ۳۰ میلی گرم لانسوپرازول، هر کدام سه بار در روز (هر ۸ ساعت) به مدت ۱۴ روز.

درمان سه گانه: ۱۰۰۰ میلی گرم آموکسی سیلین، ۵۰۰ میلی گرم کلاریترومایسین و ۳۰ میلی گرم لانزوپرازول، همه دو بار در روز (هر ۱۲ ساعت) به مدت ۱۴ روز تجویز می شود.

کودکان – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

دوز فراموش شده

اگر یک نوبت از این دارو را فراموش کردید، در اسرع وقت آن را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دوز معمولی خود بازگردید. دوز مصرف نکنید.

نگهداری دارو

دور از دسترس اطفال نگه دارید.

داروهای تاریخ گذشته یا داروهایی که دیگر مورد نیاز نیستند را نگه ندارید.

از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که چگونه باید داروهایی را که استفاده نمی کنید دور بریزید.

دارو را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. از یخ زدگی نگهداری شود.

می توانید مایع خوراکی را در یخچال نگهداری کنید. پس از ۱۴ روز هرگونه داروی مصرف نشده را دور بریزید. یخ نزنید.

اثرات جانبی

یک دارو در کنار اثرات مورد نیاز خود ممکن است عوارض ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند.

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر فوراً با پزشک خود مشورت کنید:

گرفتگی یا درد شکم یا معده
مدفوع سیاه و قیری رنگ
خونریزی لثه
نفخ
خون در ادرار
درد قفسه سینه
لرز
سرفه کردن
ادرار تیره
اسهال، آبکی و شدید که ممکن است خونی نیز باشد
سرگیجه
ضربان قلب سریع
احساس ناراحتی
دوره های قاعدگی سنگین تر
کهیر یا جوش
التهاب مفاصل
درد مفاصل یا ماهیچه
از دست دادن اشتها
دردهای عضلانی
حالت تهوع یا استفراغ
خونریزی بینی
ادرار دردناک یا دشوار
پوست رنگ پریده
پف یا تورم پلک ها یا اطراف چشم ها، صورت، لب ها یا زبان
تنگی نفس
زخم ها، زخم ها یا لکه های سفید در دهان یا روی لب ها
بوی نامطبوع نفس
خونریزی یا کبودی غیر معمول
کاهش وزن غیر معمول
خس خس سینه
زردی چشم یا پوست
استفراغ خونی

میزان اثرگذاری آموکسی سیلین

«مریم بهاری ساروی»، دکتر داروساز درباره ‌آنتی‌بیوتیک، موارد مصرف، عوارض جانبی و میزان اثرگذاری آن توضیح می‌دهد.

کمی درباره آموکسی‌سیلین و موارد مصرف آن می‌گویید؟

آموکسی‌سیلین یکی از آنتی‌بیوتیک‌های خانواده پنی‌سیلین است که به صورت کپسول تولید می‌شود. این دارو باعث تخریب یا توقف رشد بعضی از باکتری‌ها می‌شود و برای درمان چندنوع بیماری عفونی تجویز می‌شود، اما به طور کلی تاثیری در درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌های ویروسی ندارد، اما برای مقابله با عفونت‌های تنفسی، اوتیت (عفونت گوش)، سینوزیت، ‌ذات‌الریه، عفونت‌های مجاری ادراری، بیماری لایم و مقابله با هلیکوباکتری پیلوری (باکتری معده) تجویز می‌شود. البته این‌که کارایی این دارو برای مقابله و درمان این بیماری‌ها تا چه میزان است بحث دیگری است.

آیا آموکسی‌سیلین برای مقابله با بیماری‌های ویروسی کارایی لازم را دارد؟

با وجود این‌که آموکسی‌سیلین جزو پرمصرف‌ترین آنتی‌بیوتیک‌هاست و پزشکان هم آن را زیاد تجویز می‌کنند، اما باید بدانید نتایج یک پژوهش انگلیسی نشان داده، آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل آموکسی‌سیلین هیچ تاثیری در درمان بیماری‌های ویروسی مثل برونشیت و نشانه‌های آن از قبیل تب، سرفه‌های خلط‌دار و مشکل نفس‌کشیدن ندارد. محققان به گروهی از داوطلب‌ها روزانه سه مرتبه آموکسی‌سیلین و به گروهی دیگر دارونما (شبه‌ دارو) تجویز کردند. بعد از یک هفته درمان با آموکسی‌سیلین و انجام بررسی‌های لازم مشخص شد ‌تفاوت چشمگیری درمدت دوره و شدت علائم بیماری در دو گروه وجود ندارد. محققان همچنین به این نتیجه رسیدند که این دارو در بین افراد بالای ۶۰ سال بی‌تاثیر است، هرچند در این سن و سال نباید خطر عفونت‌های تنفسی را دست‌کم گرفت. محققان با بررسی عوارض جانبی ۲ گروه مشاهده کردند افرادی که آموکسی‌سیلین دریافت کرده‌اند دچار مشکلاتی مثل حالت تهوع، اگزما و اسهال شده‌اند. بنابراین مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان عفونت‌های گوش، حلق و بینی تاثیری ندارد. مشکل اینجاست که مصرف زیاد آموکسی‌سیلین و دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها علاوه بر ایجاد عوارض جانبی باعث مقاومت بدن نسبت به باکتری‌ها هم می‌شود. در بیشتر موارد، برونشیت شدید منشأ ویروسی دارد و آنتی‌بیوتیک‌ها هم در برابر ویروس‌ها کاری از پیش نمی‌برند. این دارو صرفا با باکتری‌ها و تکثیر آنها مقابله می‌کند، اما تاثیری در علائم بیماری ندارد. مردم فکر می‌کنند این قرص باعث از بین رفتن تمام‌ عفونت‌ها می‌شود. شاید در مواردی حتی بگویند با خوردن آموکسی‌سیلین سرماخوردگی آنها خوب شده است، ولی علت بهبود این بوده که ویروس بیماری در مرحله نخست بوده و هنوز در بدن آنها تکثیر نشده، بنابراین با خوردن آموکسی‌سیلین خوب شده‌اند. در صورت ابتلا به برونشیت هم نیازی به مصرف آموکسی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک‌های دیگر وجود ندارد، چون در بیشتر موارد این بیماری به خودی خود و با استراحت درمان می‌شود. کافی است به جای این داروها از داروهای ضدسرفه و مسکّن‌ها استفاده شود.

آیا همه افراد با هر شرایط بدنی می‌توانند از این کپسول استفاده کنند؟

اگر شخصی دچار مشکل خاصی باشد یا دچار بیماری‌هایی مثل آسم، بیماری‌های کلیوی، واکنش‌های غیرعادی و آلرژیک نسبت به پنی‌سیلین، آموکسی‌سیلین، سفالوسپورین و داروهای دیگر، مواد غذایی یا رنگ‌هاست باید پزشک خود را مطلع کند. زنان باردار، شیرده یا خانم‌هایی که در شرف بارداری هستند هم قبل از مصرف آموکسی‌سیلین باید پزشک را در جریان شرایط خود قرار دهند.

عوارض جانبی مصرف آموکسی‌سیلین چیست؟

آموکسی‌سیلین باید با تجویز پزشک و طبق دستور مصرف شود و بدون شک مصرف آن با عوارض جانبی کم‌وبیش جدی همراه است. از مهم‌ترین عوارض جانبی و خطرات مصرف این دارو می‌توان به واکنش‌های آلرژیک مثل تحریک، حساسیت و خارش پوست، کهیر، تورم ‌صورت، لب‌ها یا زبان اشاره کرد.

علاوه بر این موارد، مشکلات تنفسی، پررنگ شدن ادرار، قرمزی، پوسته پوسته شدن یا سستی پوست داخل دهان، تشنج، مشکلاتی از قبیل حالت تهوع، بی‌اشتهایی، استفراغ، نفخ، اسهال شدید یا مدفوع آبکی، خشکی دهان، تغییر طعم دهان، مشکل در ادرار کردن یا تغییر میزان ادرار دفع شده، خونریزی یا خونمردگی و کبودی‌های غیرعادی، خستگی و ضعف غیرعادی، زردی پوست یا مخاط داخل چشم هم جزو عوارض رایج مصرف آموکسی‌سیلین است. توجه داشته باشید با مشاهده عوارض جدی‌تری مثل سرگیجه، سردرد، معده درد یا مشکل در خواب لازم است پزشکتان را در جریان قرار دهید.

توجه داشته باشید عوارض جانبی مصرف آموکسی‌سیلین در دستگاه گوارش معمولا در حین یا بعد از مصرف دارو از بین می‌رود و همچنین مصرف دارو در بین غذا معمولا باعث کاهش عوارض جانبی آن می‌شود. عوارض پوستی مصرف آموکسی‌سیلین مثل خارش و کهیر معمولا بعد از ۵ تا ۱۱ روز از شروع مصرف دارو بروز می‌کند. اگر بلافاصله بعد از مصرف آموکسی‌سیلین دچار کهیر پوستی و واکنش‌های آلرژیک شدید، بهتر است مصرف دارو را قطع کنید. همچنین اگر با مصرف این دارو دچار اسهال شدید به طوری که بیش از ۲ روز طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

در موارد کمی عوارضی مثل تغییر رنگ دندان‌ها هم دیده می‌شود که معمولا با مسواک زدن از بین می‌رود. اگر مشکلات و علائم اشاره شده بعد از ۲ تا ۳ روز خوب نشد، لازم است نزد پزشک بروید. افرادی که از بیماری دیابت رنج می‌برند باید بدانند مصرف آموکسی‌سیلین باعث بروز خطا درنتیجه آزمایش قند خون‌شان می‌شود.