قرص سفکسیم برای چیست؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
قرص سفکسیم برای چیست؟

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مایوکلینیک سفکسیم یا سفیکسیم Cefixime برای درمان انواع عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو به عنوان یک آنتی بیوتیک سفالوسپورین cephalosporin معروف است و با متوقف کردن رشد باکتری ها اثر بخشی می کند.

این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند و برای درمان عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا موثر نیست. مصرف هر نوع آنتی بیوتیک زمانی که نیاز به آن نیست، باعث ایجاد مقاومت در بدن شده و در نتیجه هنگام بروز عفونت به خوبی اثر نکند.

سفیکسیم خوراکی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مایوکلینیک سفیکسیم برای درمان عفونت های باکتریایی در بسیاری از قسمت های مختلف بدن استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته داروهایی است که به عنوان آنتی بیوتیک های سفالوسپورین شناخته می شوند. با از بین بردن باکتری ها یا جلوگیری از رشد آنها عمل می کند. با این حال، این دارو برای سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر عفونت‌های ویروسی مؤثر نیست.

این دارو فقط با تجویز پزشک در دسترس است.

این محصول در اشکال دارویی زیر موجود است:

کپسول
قرص، جویدنی
پودر برای تعلیق

نکاتی که قبل از مصرف سفکسیم باید بدانید

در تصمیم گیری برای استفاده از یک دارو، خطرات مصرف دارو باید در مقابل فواید آن سنجیده شود.

این تصمیمی است که شما و پزشکتان خواهید گرفت. برای این دارو موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

اگر آلرژی دارید باید بدانید

اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی دارید، مانند غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید.

اطفال
مطالعات  مشکلات خاصی در کودکان نشان نداده است که اثرات مفید سفیکسیم را محدود کند. با این حال، ایمنی و اثربخشی در کودکان کمتر از ۶ ماه ثابت نشده است.

سالمندان
اگرچه مطالعات مناسب در مورد ارتباط سن با اثرات سفیکسیم در جمعیت سالمندان انجام نشده است اما هیچ مشکل خاصی درباره سالمندان تا به امروز ثبت نشده است.

شیر دادن
هیچ مطالعه کافی در زنان برای تعیین خطر ابتلا به نوزاد هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی، فواید بالقوه را در برابر خطرات احتمالی بسنجید و با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی
اگرچه برخی داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، در موارد دیگر ممکن است دو داروی مختلف با هم استفاده شوند، حتی اگر ممکن است تداخلی رخ دهد. در این موارد، پزشک ممکن است بخواهد دوز را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. هنگامی که شما از این دارو استفاده می کنید، بسیار مهم است که متخصص مراقبت های بهداشتی شما بداند که آیا شما از داروهای ذکر شده در لیست زیر استفاده می کنید یا خیر.

استفاده از سفکسیم با هر یک از داروهای زیر معمولاً توصیه نمی شود، اما ممکن است در برخی موارد مورد نیاز باشد.

اگر هر یک از داروهای لیست زیر با سفکسیم تجویز شوند، پزشک ممکن است دوز یا تعداد دفعات مصرف یک یا هر دو دارو را تغییر دهد:

 • واکسن وبا، زنده
 • دزوژسترل
 • دینوژست
 • دروسپیرنون
 • استرادیول
 • اتینیل استرادیول
 • اتینودیول
 • ژستودن
 • لوونورژسترول
 • مسترانول
 • نومژسترول
 • نورتیندرون
 • نورجستیمیت
 • نورژسترل
 • وارفارین

 قرص سفکسیم را چگونه مصرف کنیم؟

قرص سفیکسیم باید به طور کامل بلعیده شود. این دارو همراه با غذا یا بدون غذا – طبق دستور پزشک عمل کنید – و معمولا یک بار در روز مصرف می شود. در کودکان ممکن است قرص سفکسیم دو بار در روز مصرف شود. اگر قرص جویدنی سفکسیم را مصرف می کنید، آن را به طور کامل جویده و سپس ببلعید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مایوکلینیک  این دارو را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. بیشتر از آن مصرف نکنید، دفعات بیشتری از آن مصرف نکنید و مدت زمان بیشتری نسبت به دستور پزشک مصرف نکنید.

می توانید قرص را از وسط تقسیم کرده یا نصف کنید. قرص جویدنی باید قبل از قورت دادن خرد یا جویده شود.

قبل از هر بار مصرف مایع خوراکی را به خوبی تکان دهید. دارو را با یک قاشق اندازه گیری مشخص، سرنگ خوراکی یا فنجان دارو اندازه گیری کنید. یک قاشق چایخوری معمولی خانگی ممکن است مقدار مناسبی مایع را در خود نگه ندارد.

استفاده از این دارو را برای تمام مدت درمان ادامه دهید، حتی اگر بعد از چند دوز اول احساس بهبودی کردید. اگر مصرف دارو را خیلی زود متوقف کنید، ممکن است عفونت شما برطرف نشود.

هر چند ساعت باید سفکسیم مصرف کرد ؟

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط ​​این دارو است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو مصرف می‌کنید به مشکل پزشکی که دارو را برای آن استفاده می‌کنید بستگی دارد.

 

برای اشکال خوراکی (کپسول، سوسپانسیون، قرص های جویدنی یا قرص):

برای عفونت:
بزرگسالان و کودکان بزرگتر از ۱۲ سال و وزن بیش از ۵۰ کیلوگرم (کیلوگرم) – ۴۰۰ میلی گرم (میلی گرم) یک بار در روز یا ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت.
کودکان ۶ ماهه تا ۱۲ ساله – دوز بر اساس وزن بدن است و باید توسط پزشک تعیین شود. دوز معمولاً ۸ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (کیلوگرم) وزن بدن در روز است که به صورت یک دوز مصرف می شود یا به دو دوز تقسیم می شود (۴ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن هر ۱۲ ساعت).

کودکان تا ۶ ماه – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

اگر یه دوز را فراموش کردم چه کنم؟

اگر یک نوبت از این دارو را فراموش کردید، در اسرع وقت آن را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و به برنامه دوز معمولی خود بازگردید. دوزها را دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری سفکسیم چگونه است؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مایوکلینیک دارو را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. از یخ زدگی نگهداری شود.

مایع خوراکی را در دمای اتاق یا در یخچال نگهداری کنید. پس از ۱۴ روز هرگونه داروی مصرف نشده را دور بریزید. آن را محکم بسته نگه دارید.

قرص سفکسیم در چه اندازه ای باید تجویز شود؟

دکتر آذین خانعلی درباره میزان دوز مصرفی سفکسیم به سلامت نیوز گفت : « سفکسیم دو دوز ۲۰۰ و ۴۰۰ دارد اما در کشور ما این اندازه ها برای مصرف صحیح رعایت نمیشود . به طور مثال برای بچه ای که در سنین زیر ۱۲ سال قرار دارد  این تجویز باید بر اساس وزن صورت گیرد در صورتیکه بر این اساس نباشد دارو نه تنها تاثیری نداشته بلکه عوارضی به همراه خواهد داشت.

سفکسیم بر طیف وسیعی از باکتری‌ها اثر دارد، ولی بستگی به این موضوع دارد که شما دچار عفونتی هستید و برای هر عفونت و التهابی استفاده از این ها توصیه نمی شود.»

میزان مصرف دارو به شرایط بیماری و پاسخ بدن به دارو بستگی دارد. در کودکان میزان مصرف سفکسیم بر اساس وزن کودک تعیین می شود.