چرا وقتی هوا سرد است بیشتر ادرار می‌ کنیم؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چرا وقتی هوا سرد است بیشتر ادرار می‌ کنیم؟

حالا که هوا رفته رفته سردتر می‌شود، بسیاری از ما ممکن است بیش از حد معمول نیاز داشته باشیم که به توالت برویم. تکرر ادرار می‌تواند برای بسیاری از افراد زنگ خطر را به صدا دربیاورد اما در بیشتر موارد نیازی به نگرانی نیست، زیرا آب و هوا در واقع می‌تواند مثانه را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزیاتو، اگر کنجکاو هستید دلیل تکرر ادرار در هوای سرد را بدانید، بهتر است بدانید کارشناسان معتقدند علت آن پدیده‌ای به نام پرپیشابی یا دیورز ناشی از سرما (Cold Diuresis) است.

پرپیشابی ناشی از سرما چیست؟

پرپیشابی ناشی از سرما راهی است که بدن برای حفظ گرما در مواقعی که احساس می‌کند در خطر سرمازدگی قرار دارد در پیش می‌گیرد. عموما زمانی که خون از وریدهای نزدیک به پوست عبور می‌کند، دمای خارجی، خون را خنک کرده و سپس در بدن ما حرکت می‌کند و دمای مرکزی بدن را کاهش می‌دهد.

برای جلوگیری از این امر، بدن ما رگ های خونی، مویرگ های اندام‌هایی نظیر انگشتان دست، انگشتان پا، گوش ها و بینی را منقبض می‌کند و اجازه می‌دهد خون کمتری در این نواحی جریان یابد. اما در این حالت با آنکه هنوز همان مقدار خون داریم، فضای کمتری وجود دارد و درنتیجه فشار خون ما افزایش می‌یابد.

تصور می‌شود که بدن برای جلوگیری از افزایش فشار خون اما در عین حال گرم نگه داشتن ما، مقدار کمی آب در خون وارد می‌کند تا این فشار را دوباره متعادل کند. اما این موضوع چگونه بر مثانه ما تاثیر می‌گذارد؟

با افزایش فشار خون، هورمون ضدادرار کاهش می‌یابد و به کلیه ها این سیگنال را می‌دهد که این آب را از خون خارج کرده و در مثانه ذخیره کند. به همین دلیل است که ما احساس می‌کنیم سریعا باید به توالت برویم.

مثانه پر همچنین منجر به از دست دادن گرما می‌شود، بنابراین بدن ما تلاش می‌کند تا این مکنده ی گرمای اضافی را در اسرع وقت از بین ببرد.

بی اختیاری ادرار چیست؟

بسیار مهم است که پرپیشابی ناشی از سرما را با بی اختیاری ادرار اشتباه نگیرید. بی اختیاری ادرار دفع ناخواسته ادرار است؛ مشکل رایجی که تصور می‌شود میلیون‌ها نفر با آن درگیر باشند.

انواع مختلفی از بی اختیاری ادرار وجود دارد، از جمله:
بی اختیاری استرسی: زمانی که ادرار در مواقعی که مثانه شما تحت فشار است به بیرون نشت می کند. مثلا وقتی سرفه می‌کنید یا می‌خندید.
بی اختیاری فوری: زمانی که میل شدید و ناگهانی برای ادرار کردن دارید یا بلافاصله پس از آن ادرار نشت می‌کند.
بی اختیاری سرریز (احتباس مزمن ادرار): زمانی که نمی‌توانید مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید، که باعث نشت مکرر می‌شود.
بی اختیاری کامل: زمانی که مثانه شما اصلا نمی‌تواند ادراری را ذخیره کند، که باعث دفع مدام ادرار یا نشت مکرر شما می‌شود.

اگر هر نوع بی اختیاری ادراری دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. بی اختیاری ادرار یک مشکل رایج است و نباید از صحبت کردن در مورد علائم خود با پزشک خجالت بکشید.