خطر ابتلا به دیابت در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
خطر ابتلا به دیابت در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، با تاکید بر اینکه سندرم تخمدان پلی کیستیک افزون بر اختلالات هورمون‌های جنسی، وجه دیگری مانند اختلالات متابولیک دارد، درباره عوارض متابولیک این سندرم، گفت: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شایع‌ترین بیماری غدد درون‌ریز و هورمونی در خانم‌های جوان است که افزون بر باروری، بر سیستم متابولیسم یا سوخت‌وساز بدن نیز اثرگذار است زیرا معمولاً با چاقی و مقاومت به انسولین همراه می‌شود.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر حسین صمدانی‌فرد درباره مقاومت به انسولین، توضیح داد: انسولین هورمونی‌ است که باعث می‌شود قندخون (گلوکز) برای تأمین انرژی وارد سلول‌ها شود. گاهی به دلایلی، از جمله سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، سلول‌های ماهیچه‌ای، چربی و کبد ممکن است نتوانند به انسولین پاسخ مناسبی دهند، یعنی نتوانند گلوکز را از خون جذب کنند یا آن را ذخیره کنند. بنابراین، لوزالمعده ناگزیر از تولید انسولین بیشتر برای غلبه بر افزایش سطح گلوکز خون است. این وضعیت مقاومت به انسولین نامیده می‌شود و تداوم آن می‌تواند به افزایش سطح گلوکز خون (هیپرگلیسمی) و به مرور زمان، به پیش‌دیابت و دیابت نوع دو منجر شود.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، ادامه داد: خطر بروز عوارض متابولیک مانند پیش‌دیابت و دیابت در خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که دچار چاقی هستند، به مراتب بیشتر است. این عوارض هم در جوانی و هم در آینده ممکن است بروز یابد. بنابراین، لازم است خانم‌های مبتلا به این سندرم از نظر سطح قند خون غربالگری شوند و ما حتماً برای مراجعان آزمایش قند خون ناشتا و قند سه ماهه (A1C) درخواست می‌کنیم.

وی با اشاره به سندرم متابولیک به‌ عنوان یکی دیگر از عوارض احتمالی سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، بیان کرد: سندروم متابولیک اختلالی است که با عوارضی همچون دور شکم بزرگ، افزایش سطح تری‌گلیسیرید خون، کاهش سطح HDL، فشار خون بالا و افزایش قند خون در محدوده پیش‌دیابت همراه است. سندرم متابولیک از جمله خطراتی است که خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، به‌ویژه آن دسته که اضافه‌ وزن دارند، ممکن است چه در زمان حال و چه در آینده با آن مواجه شوند.

این فوق‌تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم درباره کنترل این عوارض، گفت: ما معمولا برای مبتلایان به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک داروی متفورمین را تجویز می‌کنیم که داروی ایمن و بدون عارضه‌ای است و به پیشگیری از بروز دیابت و بهبود متابولیسم در این بیماران کمک می‌کند. همچنین این دارو می‌تواند به بهبود اختلالات هورمونی نیز کمک کند. اما مهم‌تر از درمان دارویی، اصلاح سبک زندگی است. اگر خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک سبک زندگی سالمی در پیش گیرند، یعنی یک رژیم غذایی کم‌کالری، کاهش وزن و ورزش منظم داشته باشند، از بروز بسیاری از این عوارض پیشگیری می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: همان‌طور که گفته شد، در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بیش و پیش از هر درمانی، اصلاح سبک زندگی مؤثر است. کاهش وزن در خانم‌های دارای اضافه وزن یا چاقی، حتی در حد چند کیلوگرم، بسیار کمک‌کننده است. همچنین، تغذیه سالم، یعنی کاهش مصرف کربوهیدرات‌های ساده، چربی‌های اشباع و مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی قند مصنوعی و افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌تواند بسیار مفید باشد. افزون بر این‌ها، خانم‌های جوان باید ورزش منظم را به برنامه روزانه خود اضافه کنند. توصیه ما حداقل انجام ۳۰ دقیقه ورزش هوازی، پنج روز در هفته یا ۳۰ دقیقه ورزش غیرهوازی یا استقامتی، مثل دمبل سبک، سه روز در هفته است. این تغییرات می‌تواند هم به بهبود عوارض متابولیک این سندرم و هم به بهبود اختلالات هورمونی و قدرت باروری این خانم‌ها کمک کند.