تفاوت‌های آلرژی فصلی با کرونا - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
تفاوت‌های آلرژی فصلی با کرونا

فوق تخصص آسم و آلرژی بیمارستان مسیح دانشوری آلرژی بهاره را یک بیماری التهابی شایع مخاط بینی دانست که با توجه به شباهت علائم آن با کرونا باعث نگرانی برخی از مبتلایان شده است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سید علیرضا مهدویانی افزود: آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک یک بیماری التهابی شایع مخاط بینی است و این مسئله با عطسه‌های مکرر، خارش، آبریزش بینی و احتقان بینی مشخص می‌شود.

وی اظهار داشت: اغلب از آلرژی بهاره به عنوان یک مشکل فصلی نام برده می‌شود اما این بیماری می‌تواند با التهاب پایدار مخاط بینی و التهاب عفونی نظیر سرماخوردگی یا سینوزیت همراه شود؛ بنابراین افراد دارای آلرژی بینی مشکلات بیشتری با سرماخوردگی ویروسی دارند.

مهدویانی ادامه داد: گرده درختان در فصل بهار، گرده چمن‌ها در ابتدای تابستان، گرده علف‌های هرز در انتهای تابستان و اوایل پاییز به عنوان آلرژن‌های خارج از محیط منزل باعث ایجاد علائم آلرژی در این بیماران هستند و

احتقان بینی، خارش، عطسه، آبریزش از بینی و اشک ریزش چشم را موجب می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: این بیماری با سایر بیماری‌های التهابی غشای مخاط تنفسی مانند آسم، سینوزیت، اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) ارتباط تنگاتنگی دارد.

 

پیشگیری از تماس با آلرژن‌ها

فوق تخصص آسم و آلرژی بیمارستان مسیح دانشوری اقدامات اختصاصی در راستای تماس کمتر با آلرژن‌های خارج و داخل محیط خانه را باعث کاهش ریسک حساسیت و علایم آلرژیک در فرد برشمرد و گفت: تنها اقدام موثر برای اجتناب از آلرژن‌های حیوانات (سگ و گربه) دور کردن آنها از خانه بوده و دوری از گرده گیاهان و قارچ‌ها نیز با قرارگرفتن در محیط‌های دارای دستگاه‌های تهویه هوا امکان‌پذیر است.

مهدویانی تاکید کرد که ملحفه تشک و پوشش بستر خواب فرد مبتلا به آلرژی نیز باید هر هفته با آب داغ شسته شود.

 

افتراق علایم آلرژی با کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: در بیماری کرونا علاوه بر تب، سرفه، بدن درد و ضعف عمومی، شاهد بروز علایمی نظیر آبریزش بینی، گرفتی و احتقان بینی و گلو درد در بیمار هستیم؛ بنابراین با توجه به همه‌گیری کرونا و ملاحظات اپیدمیولوژیک، وجود این علایم اکنون در هر فردی بیماری کرونا تلقی می‌شود.

به گفته وی حداقل کار در مورد این بیماران (البته در موارد خفیف) رعایت موارد توصیه شده مانند درمان علامتی، استراحت، تغذیه مناسب، مصرف مایعات و رعایت اصل جداسازی حداقل به مدت ۲ هفته است.

مهدویانی، سابقه وجود آلرژی بهاره در فرد مبتلا را یکی از عوامل افتراق آن از کرونا برشمرد و گفت: در آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک نیز علائم آبریزش از بینی، احتقان بینی و گاها سرفه و سردرد وجود دارد و افراد مبتلا به آلرژی بهاره اغلب دارای سابقه این علائم در سال های گذشته یا حداقل ماه‌های گذشته بوده‌اند درحالی که در بیماری کرونا این علائم به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و دارای سابقه این علائم در سال‌های قبل نبوده‌اند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این در آلرژی بهاره معمولا تب، بدن درد، ضعف و بی اشتهایی وجود ندارد درحالی که کرونا اغلب همراه با این علائم و گاهی همراه با کاهش یا فقدان حس بویایی است. وجود تب و سرفه جزو شایعترین شکایات در بیماری کرونا بوده که در آلرژی فصلی وجود نداشته یا کمتر وجود دارد در حالی که خارش بینی و چشم از شکایات کلیدی برای تشخیص رینیت آلرژیک و افتراق آن از بیماری کرونا است.