پوکی استخوان علائم آشکاری ندارد/ تبعات حذف لبنیات از سبد غذایی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
پوکی استخوان علائم آشکاری ندارد/ تبعات حذف لبنیات از سبد غذایی

رئیس اداره کنترل بیماری های عضلانی اسکلتی وزارت بهداشت گفت: متداول ترین روش برای تعیین میزان BMD، اسکن تراکم استخوان یا سنجش میزان جذب اشعه ایکس است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فاطمه حاجی ولی زاده گفت:بیماری پوکی استخوان علائم آشکاری ندارد، بیماری هایی مانند روماتیسم مفصلی، دیابت، سرطان پستان، بیماری های گوارشی و سرطان پروستات از عوامل ایجاد بیماری پوکی استخوان محسوب می شوند.

به گفته وی مطالعات نشان می دهد که افراد بالای ۶۰سال بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پوکی استخوان هستند و این موضوع به این معنا نیست که سایر افراد به این عارضه مبتلا نمی شوند.

رئیس اداره کنترل بیماری های عضلانی اسکلتی وزارت بهداشت ادامه داد: یائسگی در زنان شروع ضعف در استخوان ها است به همین دلیل آنها باید از سنین جوانی به فکر حفظ تراکم و سلامت استخوان های خود باشند.

او افزود: بررسی ها نشان می دهد که کم تحرکی، استعمال دخانیات، مصرف کم و یا حذف لبنیات، سابقه بروز بیماری پوکی استخوان در بین والدین و شکستگی لگن از جمله عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان محسوب می شوند.

حاجی ولی زاده ادامه داد: سنجش سلامت استخوان به طور معمول شامل میزان خطر شکستگی استخوان است که تعیین کننده این موضوع بوده که افراد تا چه مقدار درمعرض خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان هستند.

او گفت: متداول ترین روش برای تعیین میزان BMD، اسکن تراکم استخوان یا سنجش میزان جذب اشعه ایکس است. در این اسکن سریع و کم تهاجمی، میزان تراکم استخوان در ناحیه لگن و ستون فقرات مورد ارزیابی قرار می گیرد.