شایع‌ترین علت درد انگشتان دست زنان - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
شایع‌ترین علت درد انگشتان دست زنان

به گزارش بانک پزشکان به نقل از هلث لاین، درد یک ناراحتی جزئی نیست که به سادگی از بین برود. اغلب نشانه‌ای است که مشکلی جدی در بدن وجود دارد و بهتر است برای جلوگیری از تشدید آن هر چه زودتر به آن رسیدگی شود.

دست های انسان ساختار بسیار پیچیده و در عین حال ظریفی دارد که دارای ۲۷ استخوان است. ماهیچه ها و مفاصل دست امکان حرکات قوی، دقیق و ماهرانه را فراهم می کنند، اما در عین حال آسیب پذیر هستند.

ممکن است فکر کنید که مچ دست شما چندان برای عملکرد روزانه شما مهم نیست و درد باعث وقفه زیادی در روز شما نمی شود. مچ دست شما در تایپ کردن، استفاده از تلفن همراه و گرفتن اشیاء نقش بسزایی دارد.

مچ دست شما ممکن است برای توانایی شما در انجام خوب کارتان ضروری باشد، به خصوص اگر یک نقاش یا منظره پرداز هستید.

درد انگشت یک درد ضربان دار است که به شکل گرفتگی خودش را نشان می دهد و در هر یک از انگشتان از جمله شست احساس می شود، اغلب ناشی از یک تصادف یا یک وضعیت پزشکی است.

در بیشتر موارد، درد انگشت جدی نیست و خود به خود از بین می رود. با این حال، درد انگشت غیرقابل توضیح می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر باشد.

درد دست می تواند در مناطق زیر خود را نشان بدهد

استخوان ها
مفاصل
بافت همبند
تاندون ها
اعصاب

بیماری ها و عواملی که باعث احساس درد در انگشتان دست می شوند

۱) آرتریت

آرتریت (التهاب یک یا چند مفصل) علت اصلی و شایع درد دست است اما می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد. بیش از ۱۰۰ نوع مختلف آرتریت وجود دارد، اما شایع ترین آنها آرتروز و آرتریت روماتوئید است.

استئوآرتریت معمولاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا در طول سال ها، مفاصل دست دچار ساییدگی و پارگی زیادی شده اند. غضروف مفصلی یک بافت لغزنده است که انتهای استخوان ها را می پوشاند و به مفاصل اجازه می دهد تا به راحتی حرکت کنند. با کاهش تدریجی آن، علائم دردناک ممکن است ظاهر شود.

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که می تواند بسیاری از قسمت های بدن را درگیر کند. باعث التهاب مفاصلی است که منجر به درد و سفتی می شود. اغلب در دست ها یا پاها خو را نشان داده و مفاصل یکسانی را در هر دو طرف بدن شما تحت تأثیر قرار می دهد.

علائم آرتریت عبارتند از:

درد مبهم یا سوزش در مفاصل انگشتان دست یا مچ دست
درد پس از استفاده بیش از حد (مانند گرفتن سنگین یا حرکات تکراری)
درد و سفتی صبحگاهی در مفاصل
تورم اطراف مفاصل
تغییرات در مفاصل انگشت شست اطراف (کشش بیش از حد)
گرما در محل مفصل آسیب دیده (ناشی از التهاب)
احساس ساییدگی اطراف مفاصل انگشت
کیست های کوچک در انتهای انگشتان

درمان های رایج آرتریت عبارتند از:

داروهایی برای درمان علائم درد و تورم
تزریق داروهای بی حس کننده یا استروئیدهای طولانی مدت
آتل بندی مفاصل در زمان استفاده بیش از حد
عمل جراحی
فیزیوتراپی

۲) سندرم تونل کارپال

تونل کارپ یک ساختار محکم استخوانی-فیبری است که از استخوان های مچ و لیگامان (رباط) عرضی ساخته شده است. این ساختار همانطور که از اسمش پیداست مانند تونلی می ماند که اجزایی از درون آن عبور می کنند و از ساعد وارد دست می شوند. عصب مِدیَن که انگشت های شست، اشاره، وسط و نیمه ای از انگشت حلقه را عصب می دهد و حس آنها را تامین می کند به چندین عضله ی عموما مرتبط با شست هم عصب داده و پیام حرکتی را به آنها منتقل می کنند. بنابراین، اگر این عصب تحت فشار قرار بگیرد، هم می تواند علائم حسی بدهد و در موارد شدیدتر منجر به ظهور علائم حرکتی شود.

سندرم تونل کارپال زمانی اتفاق می‌افتد که عصب مِدیَن (Median) بخاطر باریک شدن تونل تحت فشار غیرعادی قرار می گیرد. این باریک شدن می تواند به دلیل ضخیم شدن تاندون های تحریک شده، التهاب یا هر چیزی که ممکن است باعث تورم در این ناحیه شود، ایجاد شود.

علائم سندرم تونل کارپال به تدریج شروع می شود و می تواند به درجات مختلفی از شدت برسد. علائم شامل سوزش مکرر، سوزن سوزن شدن یا خارش بی حسی در کف دست و انگشتان است. درد اغلب در اطراف انگشت شست، انگشت اشاره و انگشت میانی احساس می شود.

سایر علائم تونل کارپال عبارتند از:

احساس تورم انگشتان حتی در صورت عدم وجود تورم
درد و سفتی دست یا مچ در طول روز
مشکل در گرفتن اشیاء کوچک یا انجام کارهای خاص
تحلیل رفتن عضلات قاعده شست (موارد شدید)

درمان های رایج:

آتل زدن
اجتناب از فعالیت های سنگین و ناراحت کننده
استفاده از یخ
مصرف داروهای مسکن
ورزش کردن
عمل جراحی

۳) تنوسینوویت

تنوسینوویت یک بیماری دردناک است که بر تاندون های اطراف انگشت شست تأثیر می گذارد. تورم ایجاد شده در تاندونی که در اطراف شست قرار دارد، باعث می شود که ناحیه اطراف تاندون ملتهب شود. این التهاب به اعصاب مجاور فشار وارد می کند و باعث درد و بی حسی در اطراف شست شما می شود.

سایر علائم تنوسینوویت عبارتند از:

درد و یا تورم در اطراف انگشت شست مچ
مشکل در گرفتن اشیاء

درمان های رایج برای تنوسینوویت

آتل زدن
استفاده از بسته های یخ یا سرد
فیزیوتراپی
عمل جراحی
تزریق استروئید به ناحیه مورد نظر

۴) کیست گانگلیون (Ganglion Cyst)

کیست های گانگلیونی مچ دست و دست معمولاً دردناک نیستند، اما می توانند ناخوشایند باشند. آنها اغلب به صورت یک توده ظاهر می شوند که از پشت مچ خارج می شود. آنها همچنین می توانند در اندازه های مختلف در قسمت زیرین مچ، مفصل انتهایی انگشت یا پایه انگشت ظاهر شوند.

این کیست ها پر از مایع هستند و می توانند به سرعت ظاهر شده، ناپدید شوند یا تغییر اندازه دهند؛ اگر کیست گانگلیون شما به اندازه ای بزرگ شود که به اعصاب مجاور فشار بیاورد، ممکن است درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در اطراف مچ دست را تجربه کنید.

کیست های گانگلیون اغلب بدون درمان از بین می روند. استراحت و آتل بندی می تواند اندازه کیست را کاهش دهد و ممکن است آن را با گذشت زمان از بین ببرد. اگر شرایط وخیم شود ، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که مایع را از کیست تخلیه کند.

۵) نقرس

نقرس، که شکل پیچیده ای از آرتریت، یک بیماری بسیار دردناک است که می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. افراد مبتلا به نقرس حملات ناگهانی و شدید درد را در مفاصل خود تجربه می کنند. نقرس اغلب مفصل پایه شست پا را درگیر می کند، اما می تواند در هر جایی از پاها، زانوها، دست ها و مچ دست رخ دهد.

اگر نقرس در دست یا مچ دست دارید، حملات شدید درد، سوزش، قرمزی و حساسیت را تجربه خواهید کرد. ممکن است احساس کنید دستتان آتش گرفته است. حتی وزن ملحفه تخت نیز می تواند غیر قابل تحمل باشد. بعد از این که پزشک شما بیماری نقرس را تشخیص داد دارودرمانی را آغاز خواهد کرد.

۶) لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلول های سالم حمله کرده و به آنها آسیب می رساند. درد و سفتی مفاصل اغلب اولین علائم لوپوس هستند.

هنگامی که لوپوس تشدید می شود، التهاب در سراسر بدن ایجاد می کند. این التهاب باعث ضخیم شدن یک پوشش نازک در اطراف مفاصل شده که منجر به درد و تورم در دست ها، مچ ها و پاها می شود.

سایر علائم لوپوس عبارتند از:

درد عضلانی
یک تب غیر قابل توضیح
بثورات قرمز، اغلب روی صورت
ریزش مو
انگشتان دست یا پا رنگ پریده یا بنفش
درد هنگام نفس کشیدن عمیق
خستگی
تورم در پاها یا اطراف چشم

۷) نوروپاتی محیطی (Peripheral neuropathy)

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که باعث بی حسی، درد و ضعف در دست ها و پاهای شما می شود. نوروپاتی محیطی در دستان شما زمانی رخ می دهد که اعصاب محیطی شما آسیب ببینند. مواردی وجود دارد که می تواند باعث آسیب اعصاب محیطی شود، از جمله دیابت، آسیب های تروماتیک، عفونت ها و مشکلات متابولیک.

نوع و محل درد نوروپاتیک شما بستگی به این دارد که کدام اعصاب تحت تأثیر قرار گرفته است.

علائم شایع نوروپاتی محیطی عبارتند از:

بی حسی، سوزن سوزن شدن یا گزگز در پاها یا دست ها که به تدریج ظاهر می شود
درد تیز، کوبنده، ضربان دار، یخ زدگی یا سوزش در دست ها یا پاها
حساسیت شدید در دست ها یا پاها
ضعف یا فلج عضلانی
عدم هماهنگی؛ افتادن

۸) پدیده رینود (Raynaud’s phenomenon)

پدیده رینود، که به عنوان بیماری رینود نیز شناخته می‌شود، باعث می‌شود نواحی خاصی (به ویژه انگشتان دست و پا) در هنگام استرس یا قرار گرفتن در معرض سرما بی‌حس و سرد شوند.

زمانی که سرما می خورید، طبیعی است که بدن شما با کند کردن خون رسانی به پوست، در گرما صرفه جویی کند؛ برای افراد مبتلا به رینود، واکنش بدن به سرما یا استرس شدیدتر است. رگ‌های خونی در دست‌ها می‌توانند خیلی سریع‌تر و سفت‌تر از حد معمول باریک شوند.

علائم حمله رینود ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردی و یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا
بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن
زخم، قانقاریا، زخم و آسیب بافتی (در موارد شدید)

۹) انگشت ماشه ای (Stenosing tenosynovitis)

انگشت ماشه ای یک وضعیت دردناک است که زمانی رخ می دهد که انگشت شما در حالت خمیده گیر کند.

هنگامی که انگشتان خود را حرکت می دهید، تاندون های شما از میان تونل هایی به نام غلاف تاندون لغزیده و حرکت می کنند. هنگامی که این تونل ها متورم می شوند، تاندون دیگر نمی تواند به راحتی حرکت کرده و گیر می افتد.

اگر انگشت ماشه ای دارید، ممکن است یک برآمدگی حساس را در بالای کف دست خود، در پایه انگشت، جایی که غلاف تاندون قرار دارد، احساس کنید.

علائم دیگر انگشت ماشه ای عبارتند از:

ناتوانی در خم و راست کردن انگشتان دست و احساس ترکیدگی در آنها
گیر کردن یک یا چند انگشت در حالت خمیده
سفتی و ناتوانی در صاف کردن انگشت خود
درد شدید در پایه انگشت

۱۰) آسیب تروماتیک

دست های شما همواره می توانند در معرض آسیب باشند. شکستگی های دست در صورت عدم درمان مناسب می توانند به خوبی بهبود نیافته و عملکردشان را محدود و ضعیف کنند. یک شکستگی که به خوبی بهبود نیافته است می تواند ساختار و مهارت دست شما را برای همیشه تغییر دهد.

همچنین ماهیچه هایی در دست وجود دارد که ممکن است دچار رگ به رگ شدن یا کشیدگی شوند. برای اطمینان از عدم وجود شکستگی، همیشه برای عکسبرداری با اشعه ایکس به پزشک مراجعه کنید. فیزیوتراپی جزء ضروری درمان هر آسیب جدی دست است.

درمان شکستگی و رگ به رگ شدن بسته به نوع و محل آسیب متفاوت خواهد بود. آتل بندی یک گزینه درمانی رایج است. در موارد شدید، جراحی ممکن است برای جلوگیری از آسیب طولانی مدت لازم باشد.

گفت و گوی رئیس انجمن جراحان ارتوپدی درباره ی علل شایع درد انگشتان دست

رییس انجمن جراحان ارتوپدی گفت: یکی از شایع‌ترین علل درد انگشتان دست و خواب رفتن آنها در زنان ابتلا به بیماری کارپال تانل (CTS) است.

دکترغلامعلی عکاشه در گفت وگو با ایسنا، افزود: در این بیماری تونل مچ دست بیمار به دلایل نامشخصی تنگ می‌شود و این تنگی روی عصب و تاندون‌های مچ فشار وارد می‌کند که نتیجه آن احساس درد در انگشتان و بی‌حسی و گاهی ناتوانی آنها است.

وی با بیان اینکه این بیماری با انجام یک جراحی ساده قابل درمان است،‌ اظهار کرد: سه چهارم مبتلایان به این بیماری در سطح جهان، زنان هستند. از میان ۱۹۰۰ بیماری نیز که بر اثر ابتلا به «کارپال تانل» جراحی کرده‌ام، بیش از ۹۰ درصد آنان زنان بالای ۳۰ سال دارای فرزند بوده‌اند.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران در ادامه، کتف، شانه، بازو، آرنج، ساعد، مچ و انگشتان دست را اعضای اندام‌ فوقانی برشمرد و گفت: منشا دردهایی که در این اندامها به وجود می‌آید یا در ستون فقرات است یا در خود اندامها.

وی افزود: مهمترین علت بروز درد در ناحیه مچ دست وارد شدن ضربه به آن است. این ضربه‌ها باعث تورم و دردناک شدن تاندون‌های این اندامها یا پاره شدن تاندون‌ها می‌شود. بلند کردن اجسام سنگین بدون آمادگی جسمانی لازم نیز از دیگر علل دردناک شدن این عضو است.

عکاشه در پایان درباره افرادی که به مدت طولانی پشت رایانه می‌نشینند و زیاد از مچ دست برای نوشتن استفاده می‌کنند، اظهار کرد: انجام این کارها نقش تعیین کننده‌ای در ابتلا به بیماری «کارپال تانل» ندارد بلکه می‌تواند به ابتلا به این بیماری کمک کند چرا که انجام کارهای یکنواخت ممکن است باعث وارد شدن فشار به مچ دست و در نتیجه تورم آن شود.