چگونه مسواک خود را تمیز کنیم؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چگونه مسواک خود را تمیز کنیم؟

دهان شما محل نگهداری انواع مختلف میکروب ها و باکتری ها است. هنگامی که دندان ها و زبان خود را مسواک می زنید، باکتری ها، بزاق، خمیر دندان، بقایای غذا و خون روی مسواک شما باقی می مانند. مطالعات نشان داده است که حتی پس از شستشوی مسواک با آب، همچنان می تواند به میکروارگانیسم ها آلوده شود.

کارشناسان می گویند که هزاران نوع مختلف میکروارگانیسم می توانند روی دسته ها و موهای مسواک رشد کنند. بسیاری از این ها بی ضرر هستند و به طور طبیعی در دهان شما یافت می شوند. اما برخی از آنها می توانند باعث بیماری هایی مانند آنفولانزا شوند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از وب ام دی ،احتمالاً برای تمیز نگه داشتن دندان های خود هر روز مسواک می زنید. شما باید مسواک خود را نیز به طور مرتب تمیز کنید. برای یادگیری نحوه ضدعفونی کردن مسواک و تمیز نگه داشتن آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مسواک و باکتری

دهان شما محل نگهداری انواع مختلف میکروب ها و باکتری ها است. هنگامی که دندان ها و زبان خود را مسواک می زنید، باکتری ها، بزاق، خمیر دندان، بقایای غذا و خون روی مسواک شما باقی می مانند. مطالعات نشان داده است که حتی پس از شستشوی مسواک با آب، همچنان می تواند به میکروارگانیسم ها آلوده شود.

کارشناسان می گویند که هزاران نوع مختلف میکروارگانیسم می توانند روی دسته ها و موهای مسواک رشد کنند. بسیاری از این ها بی ضرر هستند و به طور طبیعی در دهان شما یافت می شوند. اما برخی از آنها می توانند باعث بیماری هایی مانند آنفولانزا شوند.

دانشمندان می گویند هیچ مدرکی مبنی بر اینکه استفاده از مسواک با باکتری های معمولی روی آن منجر به عفونت های دهان یا سایر مشکلات سلامتی شود وجود ندارد. اما بهتر است مسواک خود را برای هر موردی تمیز نگه دارید.

نحوه ضد عفونی کردن مسواک

اگر به دنبال بهترین راه برای ضدعفونی کردن مسواک هستید، چندین گزینه دارید. اما ابتدا باید توجه داشته باشید که کارشناسان توصیه نمی کنند مسواک خود را در ماشین ظرفشویی یا مایکروویو قرار دهید زیرا گرما ممکن است به آن آسیب برساند.

ضد عفونی کننده UV. یک مطالعه نشان داد که ضدعفونی کننده مسواک اشعه ماوراء بنفش از دهانشویه نمکی و ضد عفونی کننده (کلرهگزیدین گلوکونات) برای ضدعفونی مسواک مؤثرتر است. سایر متخصصان می گویند که استفاده از ضدعفونی کننده UV ضروری نیست و ممکن است به مسواک شما آسیب برساند.

محلول های ضد عفونی کننده برخی از مطالعات نشان داده اند که خیساندن مسواک در محلول پراکسید هیدروژن ۳ درصد یا دهانشویه آنتی باکتریال می تواند به از بین بردن باکتری هایی که ممکن است روی آن باشد کمک کند.

 

برای تهیه و استفاده از این محلول:

 • ۱ قاشق چایخوری پراکسید را در ۱ فنجان آب مخلوط کنید
 • موهای مسواک خود را در محلول بچرخانید یا به مدت ۱۵ دقیقه خیس کنید
 • قبل از مسواک زدن مسواک خود را با آب بشویید
 • اگر تصمیم دارید مسواک خود را در محلول خیس کنید، محلول را هر روز عوض کنید
 • همچنین می توانید مسواک خود را با قرار دادن آن در دهانشویه آنتی باکتریال به مدت ۳۰ ثانیه ضدعفونی کنید. اگر دهانشویه ندارید، می توانید به جای آن از ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط شده با ۱ فنجان آب استفاده کنید. خیساندن مسواک در سرکه سفید یک بار در هفته نیز ممکن است به ضدعفونی آن کمک کند.

برخی از متخصصان هشدار می دهند که خیساندن مسواک در دهان شویه یا محلول های ضدعفونی کننده ممکن است در شرایط مناسب باعث گسترش میکروب ها شود.

پاک کننده های دندان مصنوعی. محلول های تمیز کننده دندان مصنوعی را می توان برای ضد عفونی کردن مسواک استفاده کرد. پاک کننده های دندان مصنوعی دارای آنزیم ها و مواد شوینده ای هستند که به تجزیه پروتئین های غذا کمک می کنند. اسید سیتریک و بی کربنات سدیم موجود در پاک کننده های دندان مصنوعی نیز می توانند به شل شدن مواد غذایی گیر کرده بین موهای مسواک کمک کنند. پس از استفاده از پاک کننده دندان، مسواک خود را به خوبی بشویید.

چگونه مسواک را تمیز نگه داریم؟

 • با آب داغ بشویید. برای اکثر افراد، استفاده از آب جاری برای شستشوی مسواک برای تمیز نگه داشتن آن کافی است.
 • قبل و بعد از استفاده از مسواک خود را بشویید. آب داغ به نرم شدن موها و آزاد شدن خمیر دندان و ذرات غذا کمک می کند. انگشت شست خود را روی موهای زیر آب داغ بمالید و دوباره با آب سرد بشویید تا موها سفت شوند.
 • هوا خشک شود. یک محیط مرطوب باعث رشد باکتری ها یا کپک ها می شود. مطالعات نشان داده‌اند که مسواک‌هایی که در ظروف دربسته، کیف‌های مسافرتی و روکش‌های مسواک نگهداری می‌شوند، نسبت به مسواک‌هایی که در هوا خشک می‌شوند، باکتری بیشتری دارند.
 • پس از اتمام مسواک زدن، مسواک خود را بشویید و آب اضافی آن را از بین ببرید. برای کمک به حذف آب، انگشت یا شست خود را روی موها بکشید. اگر می خواهید مسواک خود را با نگهدارنده یا ظرف بپوشانید، ابتدا مسواک خود را در حالت عمودی با هوا خشک کنید.

ممکن است بخواهید دو مسواک داشته باشید. این به شما امکان می دهد از یکی استفاده کنید در حالی که دیگری خشک می شود.

نحوه تمیز کردن مسواک برقی

سر مسواک برقی را می توان به همان روشی که مسواک معمولی تمیز کرد. قبل از تمیز کردن، سر مسواک را از پایه جدا کنید. مانند مسواک‌های دستی، سر مسواک‌های برقی باید هر ۳ ماه یکبار یا هر زمان که موهایشان کمرنگ یا فرسوده شده است، تعویض شوند.

نکات مسواک

 • مسواک ها را از توالت دور نگه دارید. هر بار که توالت را شستشو می دهید، قطرات ریز آب توالت به هوا پرتاب می شود. این قطرات می توانند تا ۲ ساعت در هوا باقی بمانند. سپس بر روی سطوح مختلف قرار می گیرند که می تواند شامل مسواک شما نیز باشد. سعی کنید در حالی سیفون توالت فرنگی را بکشید که درب آن بسته بشد و مسواک های خود را تا حد امکان دور از توالت خود قرار دهید.
 • منطقه را تمیز نگه دارید. به طور مرتب جای مسواک خود را تمیز کنید و با آب و صابون بپوشانید. از دستمال های یکبار مصرف برای پاک کردن جا مسواک های دیواری، لیوان ها و پایه ها استفاده کنید. به طور منظم میز و سینک حمام خود را پاک کنید. با این کار هر گونه قطرات بزاق و خمیر دندان اضافی را از بین می برد.
 • از مسواک مشترک خودداری کنید شما ممکن است به طور منظم ظروف و غذا را با اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارید، اما نباید مسواک مشترک داشته باشید. کارشناسان می گویند این به این دلیل است که مسواک زدن ممکن است گاهی باعث خونریزی لثه ها شود. این بدان معنی است که استفاده مشترک از مسواک می تواند شما را در معرض بیماری هایی قرار دهد که از طریق

در تماس با خون

هر عضو خانواده شما باید یک مسواک با رنگ متفاوت داشته باشد که به راحتی قابل شناسایی باشد. این شما را از استفاده تصادفی از دیگران جلوگیری می کند.

اگر با دیگران در خانه خود حمام مشترک دارید، مسواک های خود را در یک جا مسواک یا کشوی مشترک کنار هم قرار ندهید. بهتر است مسواک ها را چند اینچ از هم دور نگه دارید.

دست هایتان را بشویید. دستان خود را قبل از مسواک زدن بشویید تا به کاهش خطر آلودگی کمک کنید. پس از مسواک زدن نیز باید دست های خود را بشویید. این به کاهش انتشار باکتری ها و ویروس ها پس از لمس دهان و لب ها کمک می کند.

 

مدت زمان نگهداری مسواک

 • گاهی اوقات، بهتر است به جای تمیز کردن مسواک، آن را تعویض کنید. به طور کلی، شما باید مسواک خود را هر ۳ ماه یکبار عوض کنید. هنگامی که موها پوشیده می شوند، مسواک شما ممکن است دندان های شما را نیز تمیز نکند.
 • مسواک خود را از نظر تجمع، موهای فرسوده یا تغییر رنگ بررسی کنید. اگر هر یک از این موارد را دیدید، احتمالاً زمان آن رسیده است که آن را بیرون بیاورید. شما همچنین باید بعد از مریض شدن مسواک خود را تعویض کنید. این به جلوگیری از عفونت مجدد یا انتقال عفونت به یکی از اعضای خانواده شما کمک می کند.
 • ویروس ها مانند آنفولانزا می توانند روی سطوح مرطوب زنده بمانند. وقتی مریض هستید، جا مسواک را با دیگران به اشتراک نگذارید. ویروس ها می توانند از طریق تماس فیزیکی، مانند زمانی که مسواک شما مسواک دیگری را لمس می کند، گسترش یابد.