زباله بیولوژیکی که زندگی می‌بخشد/ ذخیره ۴۲۰۰ واحد خون بندناف در انتقال خون - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
زباله بیولوژیکی که زندگی می‌بخشد/ ذخیره ۴۲۰۰ واحد خون بندناف در انتقال خون

رییس گروه بانک خون بند ناف و سلول‌های بنیادی سازمان انتقال خون با بیان اینکه تعداد ۴۲۰۰ واحد خون بندناف در بانک خون سازمان انتقال خون نگهداری می‌شود، گفت: بانک خون بندناف سازمان انتقال خون ایران عام المنفعه بوده و هیچ­‌گونه هزینه‌ای برای اهداکننده و دریافت کننده یعنی بیماران کاندید پیوند، ندارد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا،دکتر نسیم عزتی با اشاره به روز جهانی خون بند ناف، گفت: ۲۶ آبان ماه مصادف با هفدهم نوامبر از سوی مجامع بین‌المللی به عنوان روز جهانی خون بندناف نام‌گذاری شده است. باید توجه کرد که خون بند ناف یک زباله بیولوژیک بوده و خونی است که پس از تولد نوزاد، در جفت و بند ناف باقی می‌ماند. پس از تولد نوزاد، پزشک، بندناف نوزاد را قطع کرده و نوزاد را از مادر جدا می‌کند. سپس با انجام اقدامات لازم طی یک فرآیند استریل و فوری، خون بندناف با استفاده از کیسه‌های مخصوص، قابل جمع‌آوری است. این فرآیند در مدت زمان کوتاهی که پنج تا هفت دقیقه است، انجام می‌شود و برای مادر و نوزاد بدون درد است.

وی افزود: پروفسور الین گلوکمن از شناخته‌ترین و تاثیرگذارترین افراد این حوزه است که با انجام اولین پیوند موفقیت‌آمیز خون بندناف بر روی یک کودک پنج ساله مبتلا به آنمی‌فانکونی در سال ۱۹۸۸، اثربخشی سلول‌های بنیادی خون بندناف را نشان داد و تحول عظیمی را در حوزه پیوند، رقم زد. باید توجه کرد که تا پیش از سال ۱۹۸۸، جفت و بندناف نوزادان به عنوان ضایعات بیولوژیک محسوب می‌شدند و بعد از تولد نوزاد، امحا می‌شدند. پس از اینکه مشخص شد سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف، از قابلیت خونسازی و ایمنی‌زایی برخوردارند، اولین بانک خون بندناف در جهان تاسیس شد.

عزتی ادامه داد: تا کنون در دنیا بیش از ۴۰ هزار پیوند با استفاده از خون بندناف برای درمان بیماری‌های مختلف بدخیم و غیر بدخیم انجام شده است. بر این اساس در حال حاضر، تاسیس و تثبیت بانک‌های خون بندناف، امکان نگهداری ایمن و استاندارد و نیز دسترسی سریع به خون بندناف را به عنوان یکی از منابع ارزشمند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در نقاط مختلف دنیا فراهم کرده است. یکی از مزایای بارز خون بندناف، دسترسی آسان به آن و امکان انجام به موقع پیوند در بیماران نیازمند پیوند اورژانس است. زیرا مدت زمان جست‌وجو برای پیدا کردن اهداکننده غیرخویشاوند سازگار با بیمار و انجام آزمایشات تاییدی، آماده‌سازی اهداکننده و ارائه فرآورده سلولی جهت تزریق به بیمار، طی مدت دو هفته قابل انجام است؛ چرا که فرآورده‌های حاوی سلول‌های بنیادی خون بندناف، آماده و به صورت منجمد در بانک‌های خون بندناف موجود هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از پنج میلیون نمونه خون بندناف در بانک‌های عمومی و خصوصی در دنیا نگهداری می‌شود، اظهار کرد: از ویژگی‌های بیولوژیک بارز نمونه‌های خون بندناف، قابلیت ذخیره‌سازی و نگهدای مطلوب نمونه برای مدت زمان طولانی است. به طوری که می‌توان خون بند ناف را حدود ۲۵ سال نگهداری کرد. از طرفی، با توجه به ماهیت عملکرد ایمیون خون بندناف، خطر واکنش های پیوند علیه میزبان کمتر است و بنابراین می‌توان از خون بندناف با درجاتی از ناسازگاری بافتی نیز استفاده کرد.

وی درباره وضعیت بانک خون بندناف و سلول‌های بنیادی سازمان انتقال خون ایران، گفت: در ایران نیز در راستای تحقق ماده دو اساسنامه سازمان انتقال خون ایران مبنی بر تولید فرآورده‌های مختلف خونی اعم از فرآورده‌های پلاسمایی، سلولی و … همچنین با توجه به دستاوردهای این سازمان در راستای جذب و حفظ مشارکت اهداکنندگان فرآورده‌های خونی سالم، رسالت تاسیس و راه‌اندازی یک بانک خون بندناف عمومی از سوی وزارت بهداشت کشور در سال ۱۳۸۷ به سازمان انتقال خون ایران محول شد. به این ترتیب بانک خون بندناف و سلول‌های بنیادی سازمان انتقال خون ایران در تیر ماه سال ۱۳۸۹ به طور رسمی فعالیت‌هایش را آغاز کرد.

عزتی با بیان اینکه هدف اصلی این بانک، تامین، فرآوری و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون‌ساز برای بیماران نیازمند به پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز است، گفت: بانک خون بندناف سازمان، در حال حاضر تنها بانک خون بندناف عمومی و داوطلبانه فعال در کشور است که واحدهای خون بندناف را با اخذ رضایت از داوطلبان اهدای خون بندناف یعنی مادران باردار سالم جمع‌آوری و پس از فرآوری و انجماد، نگهداری می‌کند. در این راستا، چند بیمارستان در سطح شهر تهران با توجه به آمار بالای موالید روزانه، به عنوان مراکز جمع‌آوری خون بندناف انتخاب شدند و جذب اهداکنندگان خون بندناف و جمع ‌آوری خون بندناف نوزاد آنها، روزانه توسط پرسنل آموزش دیده بانک خون بندناف سازمان انتقال خون، در حال انجام است.

وی افزود: بر این اساس واحدهای خون بندناف، روزانه از بیمارستان‌های همکار، جمع‌آوری و به آزمایشگاه پردازش در ستاد مرکزی سازمان انتقال داده می‌شوند و نمونه‌های واجد استانداردهای لازم به عنوان نمونه‌های دارای کیفیت مطلوب، انتخاب و وارد مرحله پردازش شده و پس از انجام فرآیندهای پردازش و انجماد تدریجی، در دمای فوق سرد نگهداری می‌شوند.

عزتی درباره میزان خون بند نافی که در بانک خون سازمان انتقال خون ایران نگهداری می‌شود، گفت: از زمان تاسیس بانک خون بندناف انتقال خون تاکنون حدود ۲۰ هزار واحد خون بندناف اهدایی جمع‌آوری شده که از بین آن‌ها، تعداد ۴۲۰۰ واحد خون بندناف که واجد کیفیت استاندارد و مطلوب بودند، فرآوری و در این بانک نگهداری می‌شود. همچنین تعداد ۲۷ مورد پیوند نیز از واحدهای ذخیره شده انجام پذیرفته است که همگی جهت کودکان بیمار به مصرف رسیده است.

وی تاکید کرد: باید توجه کرد که بانک‌های خون در دنیا به دو نوع خصوصی و عمومی تقسیم می‌شوند. نگهداری خون بندناف در بانک خون بندناف سازمان انتقال خون ایران که بانک خون غیرانتفاعی و عام المنفعه است، هیچ‌گونه هزینه‌ای برای اهداکننده و دریافت کننده یعنی بیماران کاندید پیوند، ندارد. این درحالی‌ست که در بانک‌های خصوصی هزینه پردازش و نگهداری را خانواده پرداخت می‌کند.