چطور به یک بچه بگوییم مادرت سرطان دارد؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چطور به یک بچه بگوییم مادرت سرطان دارد؟

مهم است که با بچه ها در مورد خطرات سلامت خانواده صحبت کنید، اما تأثیر به اشتراک گذاری این نوع اطلاعات نامشخص بوده است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از هلث دی ،مهم است که با بچه ها در مورد خطرات سلامت خانواده صحبت کنید، اما تأثیر به اشتراک گذاری این نوع اطلاعات نامشخص بوده است.

طبق یک مطالعه جدید، اینکار احتمالاً بی خطر است، اما چگونه باید آن را انجام دهید – و چه زمانی؟
محققان دریافتند که وقتی اطلاعات خطر سرطان با آنها به اشتراک گذاشته می شود، عموماً مشکلی برای مقابله با آنها ندارند. اما این غیر معمول نیست که والدین در انتقال اخبار با مشکل مواجه شوند.

بت پشکین، یکی از نویسندگان این مطالعه، مدیر مشاوره ژنتیک در مرکز جامع سرطان لومباردی دانشگاه جورج تاون در واشنگتن، می گوید: «ما اغلب به والدین می گوییم که گاهی اوقات صحبت ها زمانی اتفاق می افتد که شما اصلاً انتظار آن را ندارید، مانند ماشین سواری به یک رویداد ورزشی یا یک جمع خانوادگی.

همچنین فرصت های طبیعی برای صحبت در مورد این مسائل جدی وجود دارد – به عنوان مثال، در حوالی زمان ماموگرافی سالانه مادر. به همین دلیل، مهم است که سوالات بزرگ را از قبل از خود بپرسید.

پشکین گفت :« مهم است که رشد ذهنی کودک را در نظر بگیریم و تصمیم بگیریم که چه چیزی را به صورت موردی به اشتراک بگذاریم .به خصوص در مورد بچه های کوچکتر، کمی به آنها زمان بدهید و ببینید که آیا آنها اطلاعات بیشتری می خواهند یا نه.”

این مطالعه شامل ۲۷۲ نوجوان و بزرگسال جوان بود – ۷۶.۱٪ مادری داشتند که از سرطان سینه یا تخمدان جان سالم به در برده بود، و ۱۷.۳٪ مادرانی داشتند که آزمایش ژن BRCA آنها مثبت بود که آنها را در معرض خطر ابتلا به این دو سرطان قرار می داد.

پس از اطلاع از وضعیت BRCA مادرانشان، جوانان سطوح نسبتاً پایینی از استرس روانی را گزارش کردند.

کلسی لارگن، روانشناس بالینی کودکان که کارش بر سرطان و اختلالات خونی در بیمارستان کودکان نیویورک متمرکز است، می گوید: “از نظر من بزرگترین نکته این است که دانش و اطلاعات است.”

لارگن که در این تحقیق مشارکتی نداشت، گفت: “با یادگیری این دانش در مورد والدین خود، این کودکان فرصت ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود برای آماده شدن برای چالش پیش رو دارند. من فکر می کنم که این همیشه مفید است.”

این مطالعه که در ۲۱ جولای در Pediatrics منتشر شد، همچنین نشان داد که حتی زمانی که این اطلاعات به بچه‌ها ارائه می‌شود، رفتار آنها تغییر نمی‌کند. علم مثلا در مورد خطر سرطان آنها را از کشیدن سیگار منع کرد و آنها را ترغیب نکرد که کمتر بنوشند یا بیشتر ورزش کنند.

پشکین می گوید: «نکته اولیه برای ما این بود که با وجود اینکه تغییرات کلی در کارهایی که بچه ها در مورد سیگار کشیدن، مصرف الکل یا ورزش انجام می دادند، مشاهده نکردیم، اما آگاهی وجود داشت.» “من فکر می کنم این کلید سرمایه گذاری روی علم است. شاید هیچ ابزار یا هیچ راه رسمی برای بررسی چگونگی حل این مشکل به آنها داده نشده است.”

در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، مسیرهای روشن برای اقدام پس از بازگویی واقعیات می تواند راهی برای تغییر رفتار آینده باشد.

“اگر من با بزرگسال جوانی صحبت می کردم که والدینش متوجه می شدند که آنها این جهش را دارند می گویم: “شما در حال حاضر این [بیماری] را ندارید، اما اگر قرار بود با آن مواجه شوید و اگر این اتفاق در آینده رخ دهد، منابعی در دسترس شما هستند.

او گفت: «به عنوان یک روانشناس، این چیزی است که در مورد آن فکر می کنم. “آنها چگونه با اخبار کنار می آیند؟ چگونه می توانیم به آنها کمک کنیم تا از نظر احساسی آماده شوند؟”

اما در نهایت، این نشانه خوبی است که بچه ها انعطاف پذیر هستند و می توانند اطلاعات مهم را مدیریت کنند. والدین نباید از آن یا فرصت صحبت کردن اجتناب کنند .

لارگن می‌گوید: «ما اغلب سعی می‌کنیم والدین را متقاعد کنیم که در مورد سرطان اطلاعاتی را با فرزندشان به اشتراک بگذارند، زیرا می‌دانیم که هر چه اطلاعات بچه‌ها بیشتر باشد، بهتر با آن مقابله می‌کنند».