روغن کریل از مغز در مقابل پیری محافظت می کند - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
روغن کریل از مغز در مقابل پیری محافظت می کند

براساس تحقیقات جدید، مکمل روغن کریل ممکن است از مغز در برابر پیری محافظت نماید.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر از مدیکال نیوز، محققان تأثیر روغن کریل را بر انحطاط عصبی ناشی از سن و بیماری پارکینسون بررسی کردند.

آنها دریافتند که روغن کریل می‌تواند در برابر بسیاری از فرآیندهای عصبی در کرم‌ها و رده‌های سلولی انسانی محافظت کند.

روغن‌های دریایی مانند روغن ماهی به طور گسترده‌ای به دلیل خاصیت تقویت کننده سلامتی مورد بررسی قرار گرفته اند. با این حال، تاکنون روغن کریل نسبتاً نادیده گرفته شده است.

روغن کریل که از سخت پوستان شبه میگو که در اعماق اقیانوس منجمد جنوبی زندگی می‌کنند، بدست می‌آید دارای مقدار زیادی از اسیدهای چرب امگا ۳ با زنجیره بلند، آنتی اکسیدان‌ها و کولین است که یک ماده مغذی اساسی است که به رشد و عملکرد سالم مغز کمک می‌کند.

نتایج یک مطالعه نشان داد که مکمل‌های رژیم غذایی روغن کریل مانع از بین رفتن حافظه در مدل‌های موش مبتلا به آلزایمر می‌شود.

اخیراً محققان اثرات روغن کریل را بر روی مدل کرم حلقوی مبتلا به بیماری پارکینسون بررسی کردند.

آنها دریافتند که روغن کریل از سلول‌های عصبی دوپامینرژیک ناشی از زوال مربوط به سن و بهبود شناخت محافظت می‌کند. تصور می‌شود تخریب نورونهای دوپامینرژیک نقش اساسی در پارکینسون دارد.

دکتر «پاپاسانی سوبایح»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایلینوی شیکاگو، در این باره می‌گوید: «این مطالعه پتانسیل اسیدهای چرب امگا ۳، کولین و آنتی اکسیدان‌ها را در کُند شدن آسیب‌های مربوط به سن به سلول‌های عصبی نشان می‌دهد.»

محققان تصمیم گرفتند که کرمهای حلقوی را مطالعه کنند زیرا فرآیندهای پیری آنها مشابه انسان است. تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که روغن کریل می‌تواند طول عمر این کرم‌ها را تا چهار روز افزایش دهد. طول عمر متوسط آنها بین ۱۸-۲۰ روز است.

در مطالعه حاضر، محققان اثرات روغن کریل را بر روی مدل‌های کرم اندازه گیری کردند. نتایج نشان داد کرمهای درمان نشده با روغن کریل پس از شش روز، بیش از ۳۰ درصد از نورونهای دوپامینرژیک شأن وضعیت انحطاط بدی داشتند. با این حال، کرمهای تحت درمان با کریل هیچ کاهشی در نورون‌های عصبی شأن تجربه نکردند.

آزمایشات بیشتر نشان داد که روغن کریل منجر به کاهش ۶ برابری استرس اکسایشی در کرم‌ها و بهبود شناخت آنها شد. محققان همچنین دریافتند که روغن کریل فعالیت ژنتیکی را که برای افزایش پیری سالم شناخته شده است، تقویت می‌کند.