نشانه‌های آلزایمر در دهان شما - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
نشانه‌های آلزایمر در دهان شما

محققان کشف کردند که یک نوع باکتری به نام ژنژیوایس پورفیرو مانوس (Porphyromonas gingivalis) عاملی بیماری زا در پشت پریودنتیت مزمن (معروف به بیماری لثه) در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر است

به نقل از Science Alert، طبق آخرین آمار جهانی حدود یک هشتم از افراد دارای ۶۵ سال و بیشتر، دچار آلزایمر می‌شوند. پزشکان همیشه می‌گویند که نباید نشانه‌های مربوط به آلزایمر را نادیده بگیرید، اما به تازگی دانشمندان متوجه شدند علاوه بر نشانه‌های از پیش شناخته شده برای این بیماری، علایمی از عفونت در دهان و لثه‌ها می‌تواند نشانه‌ای جدید برای بروز آلزایمر باشد.

آلزایمر چیست؟

آلزایمر یا بیماری فراموشی، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بر اثر آن به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. البته با بالا رفتن سن، اندکی فراموشکار شدن در افراد طبیعی است، اما در بیماری آلزایمر این اختلال حافظه به تدریج پیشرفت می‌کند.

علایم متداول را بشناسید

تغییر در حافظه

شناخته شده‌ترین نشانه آلزایمر تغییر در حافظه است. اگر خودتان یا اطرافیان‌تان به تازگی دچار فراموشی شدید و جزئیات و اطلاعات را سخت به یاد می‌آورید، احتمال دارد دچار آلزایمر شده باشید.

دست کشیدن از انجام کارهای روزمره

بی‌علاقگی، بی‌تفاوتی و دست کشیدن از فعالیت‌ها و افراد مورد علاقه‌تان، می‌تواند یکی از علایم آلزایمر باشد.

گم کردن وسایل

کسانی که به زوال عقل و آلزایمر دچار هستند، معمولا وسایل خود را گم می‌کنند همچنین فرایند جست‌وجو و پیدا کردن وسایل گم شده برایشان بسیار سخت خواهد شد. حتی شاید فکر کنند وسایل‌شان را کسی دزدیده است.

بدتر شدن قدرت تشخیص فرد

افرادی که دچار آلزایمر می‌شوند معمولا بعد از چند وقت قدرت تشخیص دوستان و عزیزان خود را ندارند. این نشانه شاید سخت‌ترین لحظه برای کسی باشد که یکی از نزدیکانش دچار آلزایمر شده است.

آلزایمر یک عفونت است؟

در سال‌های اخیر، تعداد قابل توجهی از مطالعات علمی یک فرضیه نگران کننده را تأیید کرده‌اند: «بیماری آلزایمر فقط یک بیماری نیست، بلکه یک عفونت است.».

اما مکانیسم‌های دقیق این عفونت مسئله‌ای است که محققان هنوز در تلاش هستند تا آن را کشف کنند. یکی از این مطالعات، نشان می‌دهد که بیماری لثه می‌تواند یکی از قطعی‌ترین عوامل برای یک عامل باکتریایی برای بروز آلزایمر باشد. در مقاله‌ای که توسط یان پوتمپا، میکروبیولوژیست از دانشگاه لوئیزویل منتشر شد، محققان کشف کردند که Porphyromonas gingivalis عاملی بیماری زا در پشت پریودنتیت مزمن (معروف به بیماری لثه) در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر است.

شناسایی آنزیم‌های سمی

دانشمندان می‌گویند که عوامل عفونی از سال‌ها پیش در ایجاد و پیشرفت بیماری آلزایمر نقش داشته‌اند، اما شواهد قطعی برای اثبات آن‌ها وجود نداشته است، ولی اکنون، برای اولین بار ما شواهد قطعی داریم.
دانشمندان به تازگی آنزیم‌های سمی به نام gingipains را شناسایی کردند که توسط باکتری‌ها در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر ترشح می‌شود که با دو نشانگر مجزای این بیماری مرتبط است: پروتئین تاو و برچسب پروتئینی به نام یوبیکوئیتین.

ارتباط بیماری لثه و آلزایمر

پزشکان می‌گویند: «این آنزیم‌ها در دهان کسانی که آلزایمر هم نداشتند، یافت شده است بنابراین مشخص نیست که آیا بیماری لثه باعث آلزایمر شده یا این که زوال عقل منجر به مراقبت ضعیف از دهان می‌شود؟»

چه چیزی پیش روست؟

دیوید رینولدز، مدیر ارشد علمی آلزایمر، می‌گوید: «داروهایی که پروتئین‌های سمی این باکتری را هدف قرار می‌دهند تاکنون فقط در موش‌ها اثر داشته است و ما همچنان در حال تحقیقات بیشتر روی ارتباطات موثر این باکتری و زوال عقل و درنتیجه درمان آلزایمر هستیم.»