میگرن باعث اختلال کلامی و زبانی می‌شود - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
میگرن باعث اختلال کلامی و زبانی می‌شود

مبتلایان به میگرن با کاهش عملکرد شناختی و زبانی مرتبط هستند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،بر اساس یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز که به صورت آنلاین در مجله سردرد و درد منتشر شد، عملکرد شناختی و عملکرد زبان در افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با افراد بدون میگرن کمتر است.

لیهوا گو، از دانشکده پزشکی دانشگاه جنوب شرقی در نانجینگ، چین، و همکارانش یک مرور متون سیستماتیک برای شناسایی مطالعات مقایسه عملکرد شناختی بین افراد مبتلا به میگرن و بدون میگرن انجام دادند.

بر اساس ۲۲ مطالعه شامل ۳۲۹۵ بیمار مبتلا به میگرن، محققان عملکرد شناختی عمومی و عملکرد زبانی را در گروه میگرنی در مقایسه با گروه بدون میگرن دریافتند تفاوت میانگین استاندارد، به ترتیب ۰.۴۰- و ۰.۱۴- برای عملکرد شناختی عمومی و زبان بود.

تفاوت معنی داری بین گروه‌ها برای عملکرد بینایی فضایی، توجه، عملکرد اجرایی یا حافظه مشاهده نشد.اما ارتباط معنی داری بین میگرن و خطر زوال عقل وجود داشت.

محققان بیان کردند: به دلیل ارتباط بین میگرن و اختلال شناختی، پزشکان اعصاب باید هوشیار باشند و به طور مؤثر در مبتلایان به میگرن با عوامل پرخطر اختلال شناختی مداخله کنند تا از ایجاد اختلال شناختی در مبتلایان به میگرن جلوگیری شود.