خوردن این پروتئین باعث افسردگی شما می‌شود! - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
خوردن این پروتئین باعث افسردگی شما می‌شود!

به گزارش بانک پزشکان به نقل از فرارو، یک مطالعه جدید در انسان، موش و مگس نشان می‌دهد که افزایش سطح پلاسما و رژیم غذایی غنی از اسید آمینه پرولین باعث افسردگی شدیدتر می‌شود.
در یک دستاورد جالب توجه علمی، دانشمندان موفق شدند ارتباط بین اسید آمینه خاصی به نام پرولین و افسردگی را شناسایی کنند. پرولین یک اسید آمینه غیر ضروری است و در گوشت گاو، مرغ پرورش‌یافته در مرتع، ژلاتین، آبگوشت حاوی استخوان، گوشت‌های اندامی مانند جگر و زرده تخم‌مرغ یافت می‌شود. طبق این مطالعه، رژیم غذایی غنی از پرولین با افزایش خطر افسردگی مرتبط است.

به گزارش scitechdaily ، اسیدهای آمینه واحدهای سازنده پروتئین محسوب می‌شوند. هنگامی که فردی غذای حاوی پروتئین مصرف می‌کند، پروتئین توسط دستگاه گوارش به اسیدهای آمینه تجزیه می‌شود. با این همه از ۲۰ آمینو اسید مختلف، فقط ۹ مورد از آن‌ها به عنوان اسیدهای آمینه ضروری در نظر گرفته می‌شوند، زیرا بدن نمی‌تواند آن‌ها را بسازد و باید از طریق غذا تامین شود.

اکنون محققان موسسه تحقیقات بیومدیکال IDIBGI و دانشگاه Pompeu Fabra در بارسلون اسپانیا، نقش یک اسید آمینه ضروری (از طریق غذا) را در افسردگی انسان، کشف کردند. این یافته جدید که در مجله علمی Cell Metabolism منتشر شده است، همچنین رژیم غذایی غنی از پرولین را با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط می‌کند. دانشمندان برای سنجش این موضوع تعدادی افراد شرکت کننده را که با طیف گسترده‌ای از مواد غذایی حاوی اسیدهای آمینه تغذیه شدند، مورد بررسی قرار دادند. همچنین تعدادی از این افراد به نسبت با رژیم غذایی غنی از پرولین تغذیه شدند. در طول فرآیند این سنجش، شرکت کنندگان همچنین به طور مرتب پرسشنامه‌هایی را در خصوص وضعیت روحی خود تکمیل می‌کردند.

دکتر فرناندز-رئال، از IDIBGI و همچنین رئیس بخش غدد درون ریز در بیمارستان دکتر جوزپ تروئتا در ژیرونا، می‌گوید: «شرکت کنندگانی که رژیم غذایی حاوی پرولین داشتند، به طرز شگفت انگیزی در پرسشنامه‌ها علائم افسردگی بیشتری را نشان می‌دادند. ما همچنین وقتی متابولومیک پلاسما این افراد مورد ارزیابی قرار گرفت، غلظت پرولین به وضوح بالا بود.» دکتر فرناندز-رئال تأکید می‌کند: «این نتایج اهمیت پرولین و تأثیر آن بر خلق و خوی افراد، به ویژه افسردگی را نشان می‌دهد که تاکنون در نظر گرفته نشده بود». این مطالعه همچنین راه را برای مطالعات جدید برای یافتن درمان‌های احتمالی مبتنی بر رژیم غذایی برای افسردگی باز می‌کند.