سندرم استفراغ دوره ای: علائم، خطرات، و گزینه های درمانی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
سندرم استفراغ دوره ای: علائم، خطرات، و گزینه های درمانی

استفراغ، علامت وحشتناک بیماری، زمانی که بدون هشدار یا دلیل بروز کند، می تواند بسیار دلسرد کننده باشد. تجربه حملات وحشتناک ماهانه یا حتی هفتگی استفراغ، احساس ناامیدی را برمی انگیزد.

سندرم استفراغ دوره ای چیست؟

به گزارش بانک پزشکان به نقل از هلث نیوز، سندرم استفراغ دوره ای (CVS) یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش است. این بدان معناست که در بین نحوه تعامل مغز و روده مشکلی وجود دارد. در واقع موردی در ترجمه بین دستگاه گوارش و سیستم عصبی گم می شود.

برخی از نمونه های دیگر از اختلالات عملکردی دستگاه گوارش عبارتند از: سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و یبوست عملکردی.

از آنجایی که استفراغ نشانه یک علت زمینه ای است نه یک بیماری، تشخیص و درمان می تواند دشوار باشد.

 

استفراغ دوره ای چه احساسی دارد؟

افراد مبتلا به CVS دوره های ناگهانی و مکرر تهوع و استفراغ شدید را تجربه خواهند کرد. گاهی اوقات این اپیزودها فقط چند ساعت و گاهی اوقات چند روز طول می کشد. چیزی که در مورد CVS متمایز است این است که استفراغ با دوره های تندرستی و تسکین قطع می شود.

اغلب، اپیزودها از نظر مدت و شدت مشابه هستند. این بدان معنی است که استفراغ تقریباً در همان ساعت از روز شروع می شود، تقریباً به همان زمان ادامه می یابد و با علائم مشابه همراه است.

 

تشخیص سندرم استفراغ دوره ای

همانطور که قبلا ذکر شد، تشخیص CVS دشوار است زیرا استفراغ یک علامت است که توسط بسیاری از بیماری‌های مختلف ایجاد می‌شود. ثانیاً اختلال استفراغ دوره ای علت قطعی ندارد. در گذشته تصور می شد که در درجه اول بیماری کودکان است. با این حال، افزایش اخیر تشخیص ها در بزرگسالان خلاف آن را ثابت کرده است.

اگرچه CVS همه گروه های سنی را تحت تاثیر قرار می دهد، علائم این سندرم معمولا بین ۳ تا ۷ سالگی شروع می شود. جالب توجه است که CVS بیشتر در جامعه قفقازی مشاهده می شود و از هر ۱۰ تشخیص، ۶ مورد آن افراد از قومیت قفقازی است.

 

علائم سندرم استفراغ دوره ای

تشخیص CVS توسط یک متخصص پزشکی انجام می شود. با این حال، برخی از علائم که باید به آنها توجه داشت عبارتند از:

 • سه یا چند دوره استفراغ مشابه بدون علت شناخته شده
 • اپیزودهای استفراغ که با فواصل تندرستی قطع می شوند
 • تهوع و تعریق شدید قبل از دوره های استفراغ

 

اگرچه علائم همیشه وجود ندارد، افرادی که CVS دارند ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنند:

 • درد شکم
 • اسهال
 • حساسیت به نور
 • سردرد

 

افراد مبتلا به CVS ممکن است موارد را نیز داشته باشند

برخی از شرایط رایج وجود دارد که افراد مبتلا به CVS نیز دارند:

 • اضطراب
 • گاستروپارزیس
 • اختلال سیستم عصبی خودمختار
 • فشار خون بالا
 • اختلال رفلاکس معده به مری (GERD)
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

 

چه کسانی در معرض خطر سندرم استفراغ دوره ای هستند؟

نه تنها قومیت یک عامل خطر است، بلکه برخی از سابقه پزشکی یا خانوادگی گذشته، همراه با سایر عوارض سلامتی، ممکن است عوامل مستعد کننده ای باشند که احتمال ابتلا به CVS را افزایش می دهند. افرادی که در معرض خطر CVS هستند اغلب موارد زیر را در تاریخچه پزشکی خود دارند:

 • سابقه شخصی یا خانوادگی میگرن
 • مصرف ماری جوانا
 • ابتلا به بیماری حرکت

 

چگونه استفراغ دوره ای را متوقف کنید؟

از آنجایی که علت CVS مشخص نشده است، درمان مشکل است. با این حال، تغییرات سبک زندگی و مداخلات پیشگیری اولین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. نگه داشتن دفترچه ای از احساسات، غذاها و شرایطی که قبل از اپیزودها وجود دارد نه تنها برای شما بلکه برای کمک به اطلاع رسانی به پزشک شما نیز مهم است.

ممکن است توجه به زمان شروع و پایان استفراغ، مدت زمان دوره استفراغ و فواصل سلامتی و تأثیر CVS بر کیفیت زندگی شما مهم باشد.

در بسیاری از موارد، ثابت شده است که داروهای ضد تهوع یا درمان میگرن کمک بزرگی در بازگرداندن کیفیت زندگی هستند.

 

آیا CVS هرگز از بین می رود؟

با تغییر سبک زندگی، CVS می تواند از بین برود. با این حال، از آنجایی که علت استفراغ دوره ای به طور کامل شناخته نشده است، این سندرم می تواند مادام العمر نیز ادامه داشته باشد. اگرچه استفراغ یک اتفاق ناخوشایند است، استفراغ به خودی خود معمولاً نگران کننده نیست. با CVS، کیفیت زندگی از اهمیت اولیه برخوردار است. با رنج کار، مدرسه و زندگی خانگی، رهایی از استفراغ از اهمیت بالایی برخوردار است. در مورد تغییرات سبک زندگی که می تواند به کاهش CVS کمک کند، با پزشک خود صحبت کنید.

 

عوارض استفراغ دوره ای

پیشگیری از کم آبی در اواسط دوره استفراغ از اهمیت اولیه برخوردار است. اگرچه مصرف آب کافی در طول دوره استفراغ حیاتی است، اما در پیشگیری از کم آبی نیز حیاتی است. مصرف مایعات اضافی به جلوگیری از عدم تعادل در بدن کمک می کند.

نوشیدنی های الکترولیتی، آب نارگیل یا آب سالم گزینه های خوبی هستند. از نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید زیرا باعث افزایش از دست دادن مایعات می شوند.

با برگشت مداوم محتویات معده و اسید معده، افراد مبتلا به CVS ممکن است ازوفاژیت را نیز تجربه کنند. ازوفاژیت التهاب مری است. ممکن است گلوی شما متورم، درد و تحریک شده باشد. این وضعیت می تواند کمبود مایعات را تشدید کند.

در نهایت، با استفراغ بیش از حد، بزاق قادر به خنثی کردن کافی اسیدهای معده نیست. این امر باعث PH پایین در دهان می شود و دندان ها در معرض خطر فرسایش مینای دندان قرار می گیرند. از آنجایی که استفراغ مداوم باعث نرم شدن مینای دندان و افزایش فرسایش دندان می شود، پس از استفراغ به جای مسواک زدن، آن را بشویید.

 

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

از دست دادن بیش از حد مایعات مهمترین چیزی است که باید با CVS نظارت کرد. استفراغ می تواند به سرعت منجر به کم آبی بدن و بستری شدن در بیمارستان شود. کم آبی سطح پایین آب در بدن است. از آنجایی که تمام سلول های بدن برای بقا به آب وابسته هستند، سطوح پایین آب می تواند پیامدهای مخربی داشته باشد.