شنا کردن در آب سرد، خطر ابتلای مردان به دیابت را کاهش می‌دهد! - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
شنا کردن در آب سرد، خطر ابتلای مردان به دیابت را کاهش می‌دهد!

طبق مطالعات علمی جدید، غوطه‌ور شدن در آب سرد چربی بد بدن مردان را کاهش داده و خطر ابتلا به اختلالاتی مانند دیابت را کاهش می‌دهد.

به گزارش بانک پرشکان به نقل از فرادید از scitechdaily، علم امروز خبر از این یافته می‌دهد که شنا کردن در آب یخ چربی بد بدن را کاهش می‌دهد، اما مزایای دیگر آن برای سلامتی هنوز نامشخص است. این‌ها یافته‌های یک مطالعه‌ی علمی جدید است که در ۲۲ سپتامبر در مجله‌ی بین‌المللی Circumpolar Health منتشر شده است.

به گفته‌ی محققان این مطالعه، اکثریتِ ۱۰۴ مطالعه‌ای که آن‌ها تجزیه و تحلیل کردند دربرگیرنده‌ی مزایای قابل‌توجه شنا کردن در آب سرد بود، از جمله اثر آن بر چربی قهوه‌ای که به چربی «خوب» شناخته می‌شود و به سوزاندن کالری‌ها کمک می‌کند. محققان عقیده دارند این فعالیت از افراد در برابر چاقی و بیماری قلبی عروقی محافظت می‌کند. با این حال، مطالعاتِ گذشته در خصوص مزایای حمام کردن در آب سرد که این روزها به یک سرگرمی زبانزد تبدیل شده، به طور کلی بی‌نتیجه است.
بسیاری از تحقیقات موجود دربرگیرنده‌ی شمار اندکی از شرکت‌کنندگان است که معمولاً فقط از یک جنس هستند و در دمای آب و ترکیب نمک اختلافاتی وجود دارد. علاوه بر این، روشن نیست که آیا شناگرانِ زمستانی به طور طبیعی سالم‌تر هستند یا خیر. جِیمز مِرسِر نویسنده‌ی اصلی این پژوهش می‌گوید:

«شواهد علمی این بررسی‌ها نشون میده که قرار گرفتنِ داوطلبانه در معرض آب سرد ممکنه اثرات مثبتی روی سلامتی بذاره. بسیاری از مطالعات ثابت کردن غوطه‌ور شدن در آب سرد روی پارامترهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی اثرات قابل‌توجهی میذاره. اما ارزیابیِ این که آیا این اثرات برای سلامتی ما مفید هستن یا نه کار سختیه. بر اساس یافته‌های این مطالعات، بسیاری از مزایای این کار در صورتی که به طور منظم انجام بشه ممکنه علت وجودی نداشته باشه. در عوض، شاید بشه اونا رو با عوامل دیگه‌ای از قبیل سبک زندگی پویا، توانایی کنترل استرس، تعاملات اجتماعی و همینطور ذهنیت مثبت توجیه کرد. بدون مطالعات نهایی بیشتر در این مورد، این موضوع همچنان بحث‌برانگیز باقی می‌مونه.»

کاهش وزن و بهبود سلامت روان جزو مزایای متعددی هستند که طرفداران شنا کردن در آب سرد مدعی آن‌ها هستند. این فعالیت در سطح جهان به شکل روزافزونی مورد توجه قرار گرفته و اَشکال زیادی دارد از جمله شنا کردن در آب سرد در فصل زمستان!

هدف اولیه‌ی این مطالعه این است که مشخص شود، آیا قرار گرفتنِ داوطلبانه در معرض آب سرد برای سلامتی انسان مفید است یا نه. روش تحلیل این مطالعه، بررسی دقیق مطالب منتشرشده‌ی علمی‌ست. مطالعاتی که در آن‌ها شرکت‌کنندگان لباس‌های خیس پوشیدند، به طور تصادفی در آب سرد غوطه‌ور شدند و دمای آب بیش از ۲۰ درجه‌ی سانتیگراد بود از مطالعه حذف شدند. موضوعات واجد شرایط که در این مطالعه به آن‌ها پوشش داده شد التهاب، سیستم ایمنی، بافت چربی، گردش خون و استرس اکسیداتیو بودند.

غوطه‌ور شدن در آب سرد اثر مهمی روی بدن دارد و محرکِ واکنشِ شوکی است که شامل افزایش ضربان قلب می‌شود. در برخی از مطالعات شواهدی ارائه شده مبنی بر بهبودِ عوامل خطر قلبی عروقی در شناگرانی که خودشان را با سرما وفق داده‌اند، اما تحقیقات دیگر حاکی از افزایش حجم کار قلب با انجام این فعالیت است.

این مطالعه اطلاعاتی را درباره‌ی روابط مثبت ِمیان شنا کردن در آب سرد و بافت چربی قهوه‌ای (نوعی چربی خوب بدن که با سرما فعال می‌شود) در اختیار ما گذاشته است. بافت چربی قهوه‌ای برای حفظ دمای بدن چربی‌ها را می‌سوزاند، برخلاف چربی سفید «بد» که انرژی را ذخیره می‌کند. به نظر می‌رسد قرار گرفتن در معرض آب سرد یا هوای سرد تولید هورمون پروتئین آدیپونکتین را توسط بافت چربی افزایش می‌دهد که نقش مهمی در حفاظت در برابر مقاومت انسولین، دیابت و بیماری‌های دیگر ایفا می‌کند.

غوطه‌ور شدن مکرر در آب سرد در ماه‌های فصل زمستان به طور قابل‌توجهی حساسیت انسولین را افزایش و غلطت انسولین را کاهش می‌دهد. این یافته هم در شناگران بی‌تجربه و هم در شناگران باتجربه مشاهده شده است.

محققان یادآور شدند مشخصات شناگرانی که در این مطالعات شرکت کردند متفاوت بوده و شامل شناگران زبده، شناگران ثابت زمستانی و شناگران زمستانی بدون هیچ تجربه قبلی می‌شود. باقی شرکت‌کنندگان نیز از غوطه‌وری در آب سرد فقط به عنوان یک روش درمانی پس از ورزش استفاده می‌کردند.

آنطور که محققان می‌گویند آموزش خطرات غوطه‌ور شدن در آب یخ برای سلامتی ضروری است. این خطرات شامل هیپوترمی (کم شدن ناهنجار حرارت بدن) و آسیب قلبی و ریوی ناشی از شوکِ سرما می‌شود.