التهاب روده و معده یکی از شایع‌ترین اختلالات فصل گرما - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
التهاب روده و معده یکی از شایع‌ترین اختلالات فصل گرما

متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی گفت: التهاب روده و معده یکی از شایع‌ترین اختلالات مربوط به فصل گرما است که می‌تواند منجر به عوارض جانبی دیگری ازجمله برخی سرطان‌ها باشد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا ترابی‌نیر اظهار کرد: قرار گرفتن در معرض گرمای شدید باعث بروز برخی بیماری‌های گوارشی ازجمله انواع مسمومیت‌ها و به‌تبع التهاب معده و روده می‌شود.

وی ادامه داد: البته علت التهاب روده و معده در تابستان به علت افزایش فعالیت میکروب‌ها در محیط خارج است.

ترابی‌نیر بیان کرد: التهاب روده و معده از شایع‌ترین اختلالات فصل تابستان است که ممکن است به علت مصرف آب‌های آلوده و غذاهای فاسد رخ دهد.

وی تصریح کرد: التهاب روده، اختلالی است که باعث التهاب طولانی‌مدت دستگاه گوارش می‌شود که ممکن است هضم و جذب غذا را مختل می‌کند.

این پزشک عنوان کرد: التهاب روده می‌تواند بسیار دردناک و مخرب باشد و در بعضی موارد حتی ممکن است مرگ‌آفرین باشد. علت التهاب معده و روده میکروب‌هایی هستند که از خارج وارد بدن می‌شوند و معمولاً چند روز بعد از ورود، علائم و نشانه‌های التهاب و بیماری مشخص می‌شود.

وی افزود: اسهال، درد شکم، وجود خون در مدفوع، کاهش وزن، کم‌خونی، تب و خستگی و بی‌اشتهایی از علائم التهاب روده و معده است که شهروندان باید نسبت به آن توجه لازم را داشته باشند.

ترابی‌نیر بابیان اینکه ژنتیک و ضعف در سیستم ایمنی بدن از عوامل مؤثر در بروز انواع التهاب‌ها ازجمله التهاب‌های گوارشی است، تصریح کرد: به‌طورمعمول، تقویت سیستم ایمنی، می‌تواند مانع از بروز بسیاری از اختلالات شود. در مهار اختلالات مربوط به روده و معده نیز تقویت سیستم ایمنی مؤثر است.

وی در پایان بیان کرد: پیشگیری از التهاب دستگاه گوارشی بسیار مهم است. داشتن التهاب روده و دستگاه گوارش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد و گاهی این اختلال منجر به التهاب پوست، چشم و التهاب مفصلی می‌شود.