احتمال انتقال آبله میمونی قبل از ظهور علائم - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
احتمال انتقال آبله میمونی قبل از ظهور علائم

یک مطالعه جدید نشان می دهد که آبله میمونی حتی قبل از اینکه فرد هر گونه ضایعه یا علائم دیگری را نشان دهد گسترش می یابد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر ، به گفته محققان، بیش از نیمی از انتقال آبله میمونی در بریتانیا در مرحله پیش علامتی رخ داده است.

یافته‌های جدید ممکن است توضیح دهد که چرا آبله میمون به سرعت گسترش می‌یابد. از زمان شروع شیوع جهانی در ماه مه، بیش از ۷۰۰۰۰ مورد در سراسر جهان شناسایی شده است، اما به نظر می‌رسد موارد ابتلاء در حال کاهش باشد.

آبله میمونی همانند ویروس آبله مرغان است و واکسن آبله می‌تواند از مردم در برابر آبله میمونی محافظت کند.

انتقال آبله میمون تا چهار روز قبل از شروع علائم مشاهده شده است و محققان تخمین زدند که ۵۳ درصد از انتقال در این مرحله رخ داده است.

این یافته‌ها همچنین می‌تواند پیامدهای مهمی برای کنترل جهانی عفونت داشته باشد و این سوال را ایجاد کند که آیا دستورالعمل فعلی، یعنی درخواست از مردم برای ایزوله کردن پس از بروز علائم، برای جلوگیری از انتقال ویروس کافی است یا خیر.

برای این مطالعه، محققان از داده‌های بیش از ۲۷۰۰ فرد در بریتانیا استفاده کردند که بین ۶ می تا ۱ آگوست ۲۰۲۲ آزمایش ویروس آبله میمون آنها مثبت شده بود.

محققان افراد را در قالب دو مدل قبل از شروع علائم و بعد از بروز علائم بررسی کردند. متوسط دوره کمون در یک مدل ۷.۶ روز و در مدل دیگر ۷.۸ روز برآورد شد. فاصله تخمین زده شده در قالب زمان بین شروع علائم در یک فرد و در فردی که آلوده شده است، در یک مدل ۸ روز و در مدل دیگر ۹.۵ روز بود.

این مطالعه نشان داد که چهار روز حداکثر زمانی بود که انتقال قبل از ظاهر شدن علائم آبله میمون تشخیص داده شد.