احتمال ابتلا به آبله میمونی در باشگاه های ورزشی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
احتمال ابتلا به آبله میمونی در باشگاه های ورزشی

به گفته یک متخصص، احتمال ابتلا به آبله میمونی در باشگاه ورزشی وجود دارد اما به دلیل اینکه باشگاههای ورزشی در دوران پاندمی کووید ۱۹ رعایت پروتکل های بهداشتی را به خوبی یاد گرفته اند جای نگرانی نیست.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از هلث دی نیوز دکتر «توماس جیوردانو»، رئیس بیماری‌های عفونی در یک کالج پزشکی در هیوستون تکزاس، گفت: «ابتدا تجهیزاتی از جمله دستگاه‌های وزنه برداری، دمبل‌ها، هالتر و تشک‌های یوگا را قبل و بعد از استفاده استریل کنید. حوله‌های باشگاهی را به اشتراک نگذارید زیرا ویروس می‌تواند با دست زدن به حوله‌ای که توسط فرد مبتلا به ویروس استفاده می‌شود منتقل شود.

جیوردانو گفت: «بیشتر سطوحی که در باشگاه با آنها روبرو می‌شوید، مانند پلاستیک و فلز، سخت هستند و مانند حوله‌ها و ملحفه‌ها دارای خلل و فرج نیستند. به همین دلیل می‌توانید به راحتی ویروس را از آنها پاک کنید.»

جیوردانو پیشنهاد کرد که محصولات حاوی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد اتانول یا ایزوپروپیل الکل همراه داشته باشید.

با پوشیدن لباس‌های بلند برای پوشاندن پوست در معرض دید که ممکن است با تجهیزات تماس پیدا کند، محافظت خود را چند برابر کنید.

جیوردانو گفت: «آبله میمون بیشتر از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود، بنابراین هنگام برنامه ریزی برای تمرین این را در نظر داشته باشید. شاید بهتر باشد برای مدتی از پوشیدن تاپ یا ورزش بدون پیراهن خودداری کنید. لباس‌ها، حوله‌ها و دست‌ها را هم حتما بعد از تمرین بشویید.»

آبله میمون می‌تواند از طریق قطرات تنفسی منتقل شود، بنابراین استفاده از ماسک در حین فعالیت‌های هوازی، مانند وزنه برداری، دویدن روی تردمیل یا کلاس‌های تناسب اندام گروهی نیز می‌تواند کمک کند. استفاده از ماسک همچنین در برابر ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا و کووید ۱۹ نقش محافظتی دارد.